Superliga

Storaktionær bakker op om Bjerregaard

Efter Anders Bjerregaards farvel i Brøndby har der været fokus på bestyrelsesformand, Per Bjerregaards, position i klubben.

Med Anders Bjerregaards farvel så det for første gang ud til, at den ellers så magtfulde Per Bjerregaards position i Brøndby, stod til diskussion. Ville sønnens afgang betyde mindre magt eller ligefrem et farvel fra faderen?

Nu træder klubbens hovedaktionær, Fonden, frem og giver bestyrelsesformanden fuld opbakning.

- Hos os ser man ikke anderledes på situationen, end det har været hidtil. Der er 100 procent opbakning til Per Bjerregaard, som der altid har været. Vi stoler på og er fuldstændig overbeviste om, at at hans fremtid er noget, Per selv afgør, han bestemmer selv, hvor længe han vil være med. Det er ikke noget, vi stiller spørgsmålstegn ved overhovedet, siger Fondens formand, Finn Petersen, til sporten.dk.

Per Bjerregaard blev efter sigende nedstemt af sin egen bestyrelse i sagen om sin søns fremtid i klubben. En situation, hvor han blev erklæret inhabil og måtte gå uden for døren. Men sådanne situationer skal der være plads, mener Finn Petersen, der selv har været i Brøndby i menneskealder.

- Der skal være plads til at fejle, og det har han sikkert også gjort et par gange undervejs. Men det har ikke voldt nogle problemer med at komme videre oven på de fejl. Det vil aldrig nogensinde ændre sig. Dertil har vi og Per Bjerregaard en alt for lang historie sammen. Det er nogle helt andre ting, der gælder end nogle kolde, rationelle betragtninger.

Fonden er klubbens største aktionær af såkaldte A-aktier, som har medbestemmelse.

Læs alt om Anders Bjerregaards farvel HER.