Siden Superligaen blev til i 1991, har over 2500 spillere fået spilletid i den bedste danske række, og hver sæson afvikles 250 kampe. Ingen kan huske alt sammen, så hvad er det, der gør, at nogle skiller sig ud i mængden af spillernavne og kampresultater?
Tipsbladet.dk sætter i årets julekalender fokus på enerne og unikummerne i dansk fodbold. Dem, der har slået rekorder – både gode og dårlige; dem, der har præsteret noget, som ingen andre har; de kampe, der aldrig bliver gentaget.
I dag, den 17. december, historien om Jean Philippe Peguero, der er den eneste haitianske spiller, der har været i Superligaen. Han fik dog bare tre Superliga-kampe, og slutningen på tiden i dansk fodbold var ganske tragisk.
– Det ser skidt ud. Knæet virker løst, og vi frygter det værste. Hvis det er korsbåndet, betyder det en meget lang pause.
Sådan lød det fra Per Bjerregaard, efter Brøndby IF den 20. august 2006 havde besejret Viborg med 3-0 i Superligaen. Klubbens nye angriber Jean Philippe Peguero havde vist lovende takter og scoret sit andet mål i bare tre kampe, men angriberen fra Haiti blev skadet i en duel med Robbie Russell, netop som han scorede til 3-0.
Brøndby kunne efterfølgende fortælle, at Jean Philippe Peguero var ude i seks til otte måneder, men det endte med at blive meget, meget mere. Skaden var frygtelig og meget alvorlig, og Peguero spillede aldrig for Brøndby igen.

Jean Philippe Peguero her i aktion for Colorado Rapids. Foto: Getty Images
Der var ingen tvivl om, at han lignede en spiller, som ville gavne Brøndbys offensiv, men i stedet blev Pegueros næsten tre år i dansk fodbold en stor nedtur. Et mareridt. Karrieren for Superliga-historiens eneste haitianer blev knust i forbindelse med en scoring.
– Det blev aldrig den afslutning på tiden i Danmark, jeg ønskede for klubben eller fansene. Jeg ønskede at være på banen og hjælpe holdet med at vinde mesterskaber, men min alvorlige skade betød, at jeg ikke kunne hjælpe. Det er desværre det, der sker i fodbold. Det er derfor, jeg aldrig tager noget for givet, siger Jean Philippe Peguero i et interview med tipsbladet.dk og forklarer, at han nød sin tid i Danmark.
– Livet i Danmark var dejligt – Danmark var som hjem for mig. Jeg mødte mange gode mennesker med gode hjerter, og fansene fik mig virkelig til at falde for Danmark. Men samtidig var det hårdt for mig at se holdet spille, for der blev tabt mange kampe, og jeg vidste, at var jeg på banen, kunne vi have vundet de kampe. Det er der ingen tvivl om. Det gjorde mig ked af det at se så mange nedtrykte fans.
Jean Philippe Peguero blev hentet til Brøndby i 2006, efter han havde hakket mål ind på stribe for Colorado Rapids og New York Red Bulls, men tiden i Danmark blev det punkt i karrieren, hvor man kan tale om et før og et efter.
Selv om han i 2008 blev udlejet til San Jose Earthquakes og forsøgte at komme tilbage fra den langvarige skade, var han aldrig den samme. Tiden i San Jose gav tre kampe, og så stoppede Peguero karrieren på grund af de fortsatte problemer med knæet.
– Jeg ved ikke, om skaden som sådan påvirkede mit liv, men den påvirkede min drøm. Min drøm var at blive verdens bedste fodboldspiller og kvalificere mit land til VM, men det var jeg ikke i stand til på grund af skaden. Mit land har lidt i lang tid, siger han.
Helt slut var det dog ikke alligevel for Jean Philippe Peguero, der ikke kunne slippe drømmen om at sparke Haiti til VM.
Tre år efter karrierestoppet forsøgte han at vende tilbage og fik kontrakt med Fort Lauderdale Strikers. Det blev dog ikke til den store succes, og så vendte Peguero tilbage til Haiti og Don Bosco FC. Han nåede også at spille for Moca FC og Real Hope Football Academy.

Foto: Getty Images
Men den samme spiller blev Jean Philippe Peguero aldrig.
– Jeg ved, at Gud havde givet mig evnerne til at blive en af de bedste spillere til nogen sinde at spille spillet, men på grund af skaden kunne jeg ikke hjælpe mit hold. Jeg er en meget emotionel person – jeg græd altid i omklædningsrummet, når vi tabte, for jeg følte, klubben fortjente mere. Jeg var en type spiller, der altid forsøgte at bære mit hold frem ved at sige: “Lad os gøre det for klubben og fansene”.
I stedet har han sadlet om. I dag har Jean Philippe Peguero en masse bolde i luften og er involveret i fodbolden i Haiti, og det kan være, der en dag er en bold, der lander i Danmark.
– Jeg har forretninger omkring limousiner og biler generelt. Vi køber biler fra auktioner og sælger dem igen. Jeg driver også et skattekontor, hvor vi laver immigrationspapirer og pengeoverførsler, og vigtigst af alt er, at jeg er agent for de fleste haitianske spillere. Jeg har et akademi-hold i Haiti og har haft det i tre år. Vi har været i finalen tre gange og vundet mesterskabet en enkelt gang. Spillerne er unge og klar til at skifte til andre lande og få nye oplevelser og udfordringer, og Danmark er først i mine tanker.
– Jeg er også i gang med at blive træner, så jeg kan forfølge den drøm, og snart åbner jeg også en fodboldlejr i Fort Lauderdale i Florida. Senest i januar, siger den tidligere Brøndby-angriber.
Peugero scorede 20 gange i 61 kampe i Major League Soccer. For Haiti scorede han 16 gange i 28 landskampe. I Brøndby måtte de nøjes med de to scoringer og drømmene om, hvad det kunne have været blevet til.
Dette er den 17. låge i Tipsbladet.dk’s julekalender i december. Læs med i morgen, hvor vi åbner låge nummer 18. Du kan klikke her og se alle de tidligere fortællinger fra årets julekalender.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
Årets mest læste – I elsker transfers!
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
