Video : Tipsbladet
Superliga

29-årig bliver ny U19-træner i Brøndby IF

Brøndby IF skifter fra sommer ud på trænerposten på klubbens U19-hold, hvor Joakim Mattsson afløses af Christian Sørensen fra Lyngby Boldklub.

Brøndby IF skal fra  sommer have ny cheftræner for U19-mandskabet.

Joakim Mattsson, der har stået i spidsen for de blå-gules ældste ungdomshold i to år, stopper 30. juni, og han afløses af Christian Sørensen, der senest har været U19-træner i Lyngby Boldklub. Han har første arbejsdag på Københavns Vestegn 1. juli.

Læs også:OB-boss: Superliga-start uden tilskuere er en god løsning

- Vi får til sommer tilgang af Christian Sørensen, som har en lidt yngre profil, men stor erfaring med at arbejde på akademi og med transition. Vi justerer samtidig U19-trænerens rolle, hvor vi skærper fokus på spillerens udvikling, og ser det samtidig som en styrkelse af akademiet som helhed, siger Christian Larsen, der er talentansvarlig i Brøndby IF, til klubbens hjemmeside.

Brøndby IF's U19-hold blev med Joakim Matsson i spidsen nummer fire i ligaen i sidste sæson, mens de blå-gule pt. indtager tredjepladsen.

Den kommende træner, Christian Sørensen, er 29 år. 

Læs også:Superliga: FC Midtjylland og FC København overhalet på erfaring

Læs også:Hvem har brugt flest udlændinge i Superligaen - her er opgørelsen

Læs også:AGF hjemsender spillertrup og trænerstab

Læs også:Claus Thomsen uenig med Mads Davidsen: Vi er i toppen af Europa