Nordjyderne AaB er på jagt efter en ny cheftræner, efter træner Jacob Friis har valgt at stoppe i klubben.
Friis fik næsten to år i spidsen for AaB, men på grund af sygdom hos datteren Luna har Jacob Friis valgt at stoppe som cheftræner i Aalborg-klubben.
Datteren fik konstateret leukæmi sidste år og kæmper lige nu for at komme sig over en transplantation, og Jacob Friis har valgt, at han vil være tæt på og ikke følge kampen fra afstand, som man kan være nødt til, når man har et krævende job som at være fodboldtræner i Superligaen.
Peter Feher er lige nu manden, der står i spidsen for førsteholdet, og han er da også en af de muligheder, der er for overtagelse på den lange bane.
Her er seks bud på en ny AaB-træner.
Peter Feher
Han blev hentet til klubben i august efter et år uden for fodbolden, og Peter Feher er også et bud på Jacob Friis’ afløser. Feher har tidligere arbejdet i FC Nordsjælland og FC Helsingør og har således stor erfaring med at bygge boldspillende hold op, og han kender Søren Krogh fra deres fælles fortid i FC Nordsjælland.
Feher er kompetent og har kunnet bruge de sidste par måneder på at lære truppen og klubben bedre at kende, og nu er han midlertidig træner, til sportschef Inge André Olsen har vurderet, hvem der skal have jobbet permanent. Et par gode resultater for Feher kan få klubbens ledelse til at pege på ham på den lange bane også.
Mike Tullberg
Læs også:Træner bekræfter: Arnesen forsøgte at hente Kudus i FC Nordsjælland
Det kan godt være, at han ikke har stor erfaring som træner, men 34-årige Mike Tullberg er et meget spændende emne. Han er aktuelt ansat i tyske Borussia Dortmund som træner for klubbens U19-hold, hvor han arbejder med de mange dygtige talenter, Dortmund udvikler.
Tullberg har altså arbejdet med talentudvikling, som også vægtes højt i AaB, og i Nordjylland har de talenter fra flere steder i Europa nu, efter sportschef Inge André Olsen har brugt sommeren på at hente andet end kun danske spillere.
Dortmunds førstehold tænker på nogle områder meget lig AaB og spiller til tider også med tre i bagkæden. Og fokus er også i Dortmund på at udvikle, samtidig med at man skal skabe resultater, og Mike Tullberg har også prøvet andet end U19-holdet, da han i sidste sæson havde ansvaret for U23-holdet.
Bob Bradley
Det er et langskud med Bob Bradley, men amerikaneren har flere forbindelser til Nordjylland og AaB.
I 2015 var han en af kandidaterne til jobbet som afløser for Kent Nielsen, og Stabæk bekræftede, at amerikaneren havde været til samtale i AaB.
Det blev Lars Søndergaard, som AaB ansatte, mens Bob Bradley blev cheftræner for franske Le Havre i 2015, inden han året efter fik chancen i Swansea. Amerikaneren er nu tilbage i USA, hvor han står i spidsen for Los Angeles FC og har gjort det i tre år.
Så det er et langskud, men forbindelsen til AaB er der, ikke mindst takket være Inge André Olsen, der var sportschef i Stabæk, da man ansatte Bob Bradley. Og også da man mistede ham.
Så har Bradley en drøm om Europa fortsat, er AaB måske destinationen.
Læs også:AaB sætter ingen deadline: Kan være vi finder en træner, vi vil vente på
Ståle Solbakken
Ja, han har en fortid i AaB som spiller, og han er da også “ledig” i den forstand, at han blev fyret i FC København for tre uger siden. Men det virker meget urealistisk, at han er interesseret i at andet dansk job.
Ståle Solbakken har et internationalt navn og bør være kandidat til klubber i udlandet, ligesom der er et norsk landshold, der måske kan slå kløerne i den tidligere AaB-spiller. Samtidig er det spørgsmålet, om Solbakken og FCK har løst de kontraktmæssige forhold i forbindelse med fyringen i FCK. Noget, der formentlig skal en afklaring på, inden han finder et nyt job.
Troels Bech
Leder man efter en rutineret mand til at udvikle de unge talenter, er Troels Bech ledig. Erfaringen er der, han har prøvet lidt af hvert, og han har også tidligere gjort det fint, når det kommer til at udvikle talenter. Samtidig er han klar i spyttet, når han ikke pakker for meget ind i en indskudt sætning, og han har også større ledererfaring fra jobbet som sportsdirektør i Brøndby.
Niels Frederiksen
Han er allerede i job i Brøndby og fremstår mest af alt som et urealistisk langskud, men altså hvis han er AaB’s mand, er der en chance for, at han kan rekrutteres på sigt.
På papiret passer han ganske fint til AaB. Han har bevist sig inden for talentudvikling, både i Lyngby, på U21-landsholdet og senest i Brøndby, og arbejdet i de blå-gule må man lette på hatten over. Trods tabet af mange profiler det seneste års tid har Brøndby holdt dampen oppe, og talenterne har fået plads til at spille og udvikle sig. Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og Andreas Bruus er nogle af de spillere, der har flyttet sig meget under Frederiksen. Han spiller med tre i bagkæden som AaB og gerne med et aggressivt pres.
Og hvorfor kan han så være et emne? Han har udløb til sommer i Brøndby, og der er ingen snak om en mulig forlængelse. Det kan selvfølgelig være, det udelukkende holdes internt, men AaB har allerede gjort det klart, at klubben er klar til at vente, hvis den får muligheden for at rekruttere den rigtige træner.
Det kunne for eksempel være, at Niels Frederiksen skifter til AaB, når denne sæson er forbi, og at Peter Feher kører sæsonen færdig som AaB-træner.
Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Læs også:Optakt: OB – AC Horsens
Læs også:FC København leder efter ny træner: De får mails fra hele verden
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
Arsenal tager førstepladsen tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
City-ejer sælger klub
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
AVIS
