Tirsdag aften missede U21-landsholdet kvalifikationen til næste sommers EM-slutrunde, da det endte med nederlag til Kroatien efter straffesparkskonkurrence.
For flere spillere markerede kampen derfor også et farvel til U21-landsholdet, fordi de nu bliver for gamle til at være med.
En af dem, der ikke længere kan være med på U21-landsholdet, er målmand og anfører Mads Hermansen, der var tydeligt berørt efter tirsdagens nederlag i Vejle.
– Det her hold har betydet sindssygt meget for mig. Drengene og staben omkring er nogle fantastiske fyre. Det er en fantastisk gruppe, så det kommer jeg til at savne rigtig meget, siger Mads Hermansen.
Skuffelsen lyste ud af Brøndby-målmanden.
– Det er jo aldrig sjovt at tage afsked, uanset om man er anfører eller ej. Jeg har været utrolig stolt af at være anfører for den her gruppe.
– Jeg har sat meget pris på det. Så jeg er rigtig ked af, at det ikke skal vare ved, siger Mads Hermansen.
Alle på holdet havde forventet og håbet på, at det ville blive til videre avancement mod kroaterne, så man skulle spille U21-EM næste sommer.
Danmark var da også foran 2-0 undervejs i kampen, men en sen reducering tvang kampen i forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence, hvor Kroatien trak det længste strå.
– Alle er rigtig kede af det. Jeg tror også, det er fordi, at vi havde så høje forhåbninger til os selv.
– Vi havde store tanker om, hvad vi kunne udrette til et EM, så det gør selvfølgelig ekstra ondt, når vi er så talentfuld en gruppe, som vi er, siger Hermansen.
Hermansens holdkammerat Mohamed Daramy, der godt kan fortsætte på U21-landsholdet, var også tydeligt skuffet efter opgøret.
– Det er ærgerligt, for nu ser man ikke gutterne næste gang. Jeg synes, vi har haft et godt hold, hvor vi også har været gode sammen uden for banen.
– Det fylder meget, at man ikke skal spille sammen med dem igen. Man får jo en relation. Det er nye venner, man møder. Så man danner et godt bånd, siger FC København-spilleren.
At spillerne på U21-landsholdet står sammen kom også til udtryk i tirsdagens dyst.
FCK's Mohamed Daramy havde i løbet af anden halvleg en batalje med de kroatiske modstandere. Mathias Kvistgaarden, der til dagligt spiller hos FCK's ærkerival Brøndby, blev nedlagt, hvilket Daramy reagerede hurtigt på.
– Jeg var tættest på, så jeg skubbede igen. Så måtte jeg tage et gult kort for det. Det kan godt være, at vi er rivaler på klubholdet, men her er vi på landsholdet, og her står vi sammen, siger Daramy.
/ritzau/
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
TOPNYHED
U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
HELT VILDT
Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander
HELT VILDT
Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
DAGENS SPILFORSLAG