Afsløring: Bombe – FCN enig med Rayan Bardghji

FC Nordsjælland er kun en underskrift fra at have snydt selveste FC Barcelona og FC København for stortalentet Rayan Bardghji. Det kan Tipsbladet afsløre.



FC Nordsjælland fortsætter en massiv oprustning på akademiet. 

Tipsbladet kan afsløre, at det er lykkedes at blive enig med et af Europas mest spændende og omtalte stortalenter Rayan Bardghji – lillebror til Roony Bardghji, som denne sommer er blevet solgt fra FC København til selveste FC Barcelona. 

De spanske giganter er den seneste klub, som er blevet sat i forbindelse med netop Rayan Bardghji, 15, som der har været massiv rift om fra en række store klubber i Europa. 

Han spiller i øjeblikket også hos FC København, hvor han i seneste sæson storimponerede med 21 mål i U17-ligaen. I blot 14 kampe. 

Helt ustyrlig var han i 15. runde, da FC København bankede Sønderjyske med 7-0, for her lavede Rayan Bardghji flotte fem mål i samme kamp. Den magtdemonstration blev naturligvis beskrevet vidt og bredt i skandinaviske medier. 

Uden kontrakt
Rayan Bardghji har imidlertid ikke kontrakt med FC København – selv om mestrene længe har forsøgt at lave en aftale med ham – og derfor har han kunnet forhandle til anden side. 

Med det resultat, at venstrekanten, der kan spille alle offensive pladser, nu bare er en underskrift fra at skifte til FC Nordsjælland, så han ifølge Tipsbladets oplysninger binder sig til klubben fra Farum på en treårig kontrakt – til sommer 2028. 

Det er den længste aftale, man kan lave med spillere under 18 år. 

Rayan Bardghji har altså haft mange tilbud at vælge mellem og også langt større, end hvad FC Nordsjælland tilbyder.

Men ifølge Tipsbladets oplysninger er valget faldet på tigrene fra Right to Dream Park, hvor en grundig og ambitiøs sportslig plan for hans udvikling har vejet op for større klubber, kæmpe fodboldadresser og flere penge. 

Samtidig har det ifølge Tipsbladets oplysninger trukket gevaldigt for Rayan Bardghjis valg af FC Nordsjælland, at klubben beviseligt giver unge chancen på Superliga-holdet, hvis de er gode nok.

Stortalenter valfarter til Farum
Når han som ventet er præsenteret i FC Nordsjælland, vil Rayan Bardghji blive det seneste bevis på, at klubben har taget et nyt skridt i rekrutteringen af de største skandinaviske talenter. 

Som det kom frem for tre uger siden, er også islandske Alexander Rafn Palmason, som har trænet med i FC København og Real Sociedad, tæt på et skifte til FC Nordsjælland. 

Også et andet kæmpetalent i Sigve Hansen-Aarøen fra Norge, som har været til prøvetræning i Manchester City, er sat i forbindelse med FC Nordsjælland. Han fik over to besøg fået smagsprøver af den danske klub, da han også testede forholdene af i det nordsjællandske. 

Nu er klubben så blot en underskrift fra Rayan Bardghji, da FC Nordsjælland ser ud til at have taget røven på nogle af verdens største klubber.





Massive rygter om dansk landsholdsstjerne


Her kan du se FC Nordsjælland mod Brøndby IF

Scholes dropper tv – deler hjerteskærende årsag

Slagter Slot: Alt er galt!

Udvist to gange på 16 minutter

Uha, uha – det ser skidt ud, Bo Henriksen!

Skulle have afløst Daramy i FCK: Nu ophæver han

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Efter hattrick: ‘Jeg er ikke så glad’

– Det gør ondt og gør mig ked af det

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

AGF videre efter stort pokaldrama

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Flere Brøndby-spillere ude med skader

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF

Freder Superliga-boss

Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!

Kan erstatte brandvarm dansker

Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

‘Nærmest et karaktermord’

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

Thomas Frank besøger dansk klub

Ingen bud på Brian Riemer

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Sammenligner stjerne med Daniel Agger

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

‘Brøndby var millimeter fra’

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Spår: Forlængelse eller salg for Gustav Isaksen

Lyngby får ny kommerciel- og kommunikationschef

Dansk stjerne bekymret – VM i fare?

Officielt: Riemer forlænger – her er kontrakten

Frygteligt nyt for dansker – ude resten af året

Rystet efter nederlag

Liverpool-boss tager sit eget hold i forsvar

Lazio puffer til skævt tårn i Pisa

Manchester United-stjerne skal være mere arrogant

Skuffer fælt