AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

AGF-emnet er ikke billig.



Navnet Otto Ruoppi ruller ikke ligefrem af tungen, men måske skal AGF’s tilhængere til at vænne sig til at udtale navnet. 

Den 19-årige finske offensivspiller fra KuPS er nemlig i århusianernes søgelys. Det kunne Bold skrive onsdag, og det stemmer overens med Tipsbladets oplysninger. 

I Finland betragtes han som et af landets store talenter, og selvom han blot er 19 år gammel, har han været en vigtig mand for KuPS førstehold med 18 kasser og 14 oplæg i 98 kampe ifølge Transfermarkt. 

Derfor vil KuPS også have kassen for unge Otto Ruoppi. Det sagde direktør Tomi Erola tidligere i januar til Savon Sanomat

– Vi har modtaget et par tilbud på ham fra gode klubber i gode europæiske ligaer, men vi vil ikke acceptere dem. Hans prisskilt er lige nu mere end en million euro (7,5 millioner danske kroner, red.), lød det fra direktøren den 9. januar. 

Skulle KuPS lykkes med at sælge Otto Ruoppi for mere end 7,5 millioner kroner, kan han muligvis blive rekordsalg. Klubbens nuværende rekordsalg er Matias Siltanen, som blev solgt til Djurgården for godt 7,5 millioner kroner ifølge FotbollDirekt i januar 2025. Dog har Fabrizio Romano beskrevet, at Matias Siltanen blev solgt for ni millioner kroner.

Klapper i om AGF-interesse

Tipsbladet var også i kontrakt med førnævnte Tomi Erola onsdag, men han ville ikke kommentere AGF’s interesse.

– Jeg kan ikke kommentere det på nuværende tidspunkt. Det, jeg kan sige, er, at mange klubber viser interesse for ham, sagde direktøren til Tipsbladet.

Otto Ruoppi, der er en del af Finlands U21-landshold, har kontraktudløb den 31. december 2026 – med andre ord kan han fra sommer af forhandle med interesserede klubber om et skifte på en fri transfer. 





Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’




LIVE

LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

FC Midtjylland – AGF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’