Superliga

Allan K. Jepsen færdig i Horsens

Venstre backen Søren Jensen kommer til AC Horsens til sommer. Det betyder samtidig ,at Allan K. Jepsen ikke får forlænget sin kontrakt. Det hælder mod et karrierestop.

Allan K. Jepsen stopper karrieren til sommer, når hans kontrakt med AC Horsens udløber. Det er i hvert fald den vej pilen peger lige nu. Horsens får Søren Jensen til sommer, og de ønsker ikke at forlænge med 33-årige Jepsen.

LÆS OGSÅ: Randers-spiller skifter til Horsens

Derfor kan foråret meget vel blive Allan K. Jepsens sidste halvsæson på topplan. En karriere som træner eller som massør venter forude.

- Jeg er lige blevet færdig som lægeeksamineret fysiologisk sportsmassør og har fået jobtilbud indenfor den verden, så det kunne sagtens blive aktuelt. Jeg har også taget B-licens som træner og har fra flere steder fået at vide, at jeg kunne blive en god træner, så assistenttræner eller spillende assistenttræner på et vist niveau kan også være en mulighed.

- Som udgangspunkt hælder jeg mod et karrierestop, men der kan komme et attraktivt tilbud fra f.eks. et eksotisk sted og så kunne det være interessant, siger Allan K. Jepsen til klubbens hjemmeside.

Allan K. Jepsen har kun spillet syv kampe for Horsens i efteråret, oven på skiftet fra Alemannia Aachen i sommer. Jepsen var udset til at være klubbens nye venstre back, efter de mistede Adam Eckersley. Men Anders Nøhr erobrede pladsen tidligt på efteråret, og Allan K. Jepsen erkender, at han ikke har været god nok.

- Som udgangspunkt har jeg været glad for at være i AC Horsens, men spillemæssigt har det ikke været optimalt. Ingen af parterne har fået opfyldt de forventninger der var i forbindelse med kontraktunderskrivelsen, og derfor er det en naturlig konsekvens, at AC Horsens ikke vil forlænge og har hentet en ny spiller ind – jeg havde gjort det samme i den situation, siger Allan K. Jepsen.

Backen har ud over Horsens og Aachen optrådt for Randers, Vålerenga, AaB, Heerenveen, Hamburger SV og AGF. Han har spillet to landskampe for Danmark.