De har ledt efter forstærkninger hele sommeren, men indtil videre er det blot Sebastian Sebulonsen, der er ny mand i Brøndby IF. Han er den direkte erstatning for Andreas Bruus, der er blevet solgt til Troyes.
En ny angriber var ellers på vej, men svenske Sebastian Andersson fra FC Köln kunne ikke blive enig med BIF om en aftale, og dermed er han stadig på kontrakt i det tyske.
Den manglende aktivitet i transfermarkedet – tre uger inden vinduet smækker i – frusterer de mange Brøndby IF-fans, der ser cheftræner Niels Frederiksen have en svær opgave med at sætte et slagkraftigt hold på banen.
I første kamp i denne sæson i Superligaen startede han med 16-årige Oscar Schwartau, og mod FC København i weekenden var det tydeligt, at der er brug for at tilføre truppen noget kvalitet udefra.
Selv ejer og bestyrelsesformand Jan Bech Andersen modtager beskeder om de manglende transfers – det kan man blandt andet se på hans Instagram-konto, hvor han løbende modtager beskeder. Her svarer Jan Bech Andersen blandt andet, at der er midler til rådighed: "Ingen begrænsninger", som han skriver til en anden bruger.
Og den besked gentager han over for Tipsbladet.
Her svarer Jan Bech Andersen kort og godt "ja" til, om det er korrekt forstået, at der er penge at handle for, inden han uddyber:
– Vi har meldt ud, at vi ønsker at være en bestandig del af top tre i Superligaen. Det er min samt bestyrelsens opgave at sikre, at vores sportslige sektor har de midler, der skal bruges til at indfri den målsætning, samt sikre, at vi har en slagkraftig trup med balance mellem talent og erfaring, således vi kan vedblive med at udvikle værdi.
Jan Bech Andersen fortæller dog også, at han mener, det er bedre at ramme rigtigt end at ramme tidligt på transfers:
– Det er vigtigt at holde hovedet koldt og finde de rigtige spillere med det rette perspektiv, siger han.
Så er det en indirekte kritik – som nogle fans tolker det – af fodbolddirektør Carsten V. Jensen, når BIF-ejeren skriver og siger, som han gør?
– Der er altid mange meninger, kloge hoveder og frustrerede fans efter et derby, men at konkludere, at det er kritik, må stå for deres egen regning, lyder det fra BIF-ejeren.
Brøndby IF har indledt denne sæson med tre point i sæsonens første fire kampe. Næste opgave for de blå-gule er en hjemmekamp mod OB.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– Vi har alle fejlet
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
NYHEDER