Brøndby-topscorer vil væk: Jeg forstår ham godt

Angriberen har længe talt om, at han er klar til en større hylde end Brøndby. Kontrakten med de danske mestre udløber om lidt over et år.



Mikael Uhre har gennem lang tid været en stor profil for Brøndby, hvor han i de seneste to sæsoner har høvlet mål ind for de danske mestre. Den skarpe angribers kontrakt med Brøndby udløber dog om lidt mere end et år, så hvis Brøndby skal have penge for ham, så er det ved at være sidste udkald. Til sommer kan han nemlig frit begynde at forhandle med andre klubber.

Han har også ad flere omgange været rygtet væk fra Brøndby, og han har tidligere sagt til Ritzau, at tiden til et udlandsskifte nærmer sig. 

– Selvfølgelig har jeg et ønske om at prøve mig af i udlandet. Det er ikke nogen hemmelighed, siger Uhre og erkender, at det måske snart er ved at være tid.

– Ja, det kan godt være. Det kommer an på, om der er den rigtige pakke, for det skal ikke bare være for at komme ud. Jeg håber, jeg kan blive ved med at bygge på og forhåbentlig tage det næste skridt, sagde Uhre tilbage i slutningen af september. 

For nylig talte B.T om i deres fodboldpodcast Transfervinduet, at der er en konkret plan for Uhre, som går ud på, at topscoren skal sælges til vinter for 10 millioner kroner.

I Brøndby-lejren har man forståelse for Uhres ambitioner, men man vil stadig gerne beholde ham. Det fortæller cheftræner Niels Frederiksen til tipsbladet.dk.

– Mikael er da en dygtig spiller, og han er en, vi gerne vil beholde. Han har været rigtig god for os i sidste sæson og er også i denne sæson vores topscorer. Så det er da en spiller, vi gerne vil holde på. Men jeg kender jo også mekanismerne i fodboldens verden, og der er ikke noget at sige til, at spillerne har ambitioner om at komme til udlandet, hvis de gør det godt. Og det har Mikael gjort, så det forstår jeg udmærket, indrømmer Brøndby-træneren. 

Niels Frederiksen kan ikke sige mere om Uhres fremtid, da det ikke er placeret på hans bord. Han nøjes dog med at sige, at det ikke er fuldstændig urealistisk, at Uhre fortsat tørner ud for Brøndby efter denne sæson. 

– Nu må vi se, hvordan det udvikler sig. Der er ikke noget, der er afgjort der endnu. Det er sådan, fodbolden er. Hvis Mikael er her – også efter denne sæson – så vil vi glæde os over det. Og hvis han ikke er her, så må vi løse det, lyder det fra Niels Frederiksen. 

Mikael Uhre har været formstærk for Brøndby på det seneste, og i søndagens snævre sejr over OB var han atter på pletten, da han udlignede til 1-1. I alt har han scoret otte mål i 14 Superliga-kampe i denne sæson. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Randers FC – FC Fredericia

Arsenal skal til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned