Dansk træner reagerer på VM-nederlag

Kroatien viste skarphed, og det gjorde Panama ikke, og det frustrerer landstræner Thomas Christiansen.



VM 2026: | Grupper | Kampprogram | Simulator | TV | Resultater |

Panama har udspillet sin rolle ved VM i fodbold efter to smalle nederlag på 0-1. Senest tabte Panama til Kroatien natten til onsdag dansk tid.

Dansk-spanieren Thomas Christiansen, der er landstræner for Panama, savnede mere skarphed og ikke mindst mål fra sine spillere.

– Man kan ikke vinde en kamp, hvis man ikke scorer, siger Thomas Christiansen ifølge AFP.

Landstræneren er ærgerlig over, at det ikke lykkedes Panama at få noget med fra kampen mod kroaterne.

– Vi spillede godt. Vi kæmpede til det sidste og holdt fast i vores spillestil. Jeg kan kun sige, at jeg er stolt af mine spillere. De leverede en stor kamp, og vi spillede lige op mod Kroatien.

– Det er bare sådan, fodbold er. De fik en enkelt stor chance og scorede på den. Sandheden er, at de ikke skabte ret meget farligt mod os.

– Jeg synes, vi var modige i denne kamp, og igen er jeg stolt af drengene, siger Thomas Christiansen.

I den første VM-gruppekamp tabte Panama 0-1 til Ghana på et mål af FC Nordsjælland-spilleren Caleb Yirenkyi dybt inde i tillægstiden.

– Jeg er sikker på, at folk har indset, at Panama har fantastiske spillere. Forhåbentlig vil der blive åbnet døre for at spille i bedre ligaer og på bedre hold, siger Thomas Christiansen.

Den tidligere FC Barcelona-spiller opnåede to landskampe for Spanien i 1993 og har stået i spidsen for Panama siden 2020.

Panama har spillet begge sine gruppekampe i canadiske Toronto og rejser nu til USA for at spille den tredje og sidste gruppekamp mod England lørdag aften dansk tid.

/ritzau/





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Rødt kort er svært at vurdere’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Beijmo med kontant AGF-udmelding

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fin lodtrækning for FCK

Randers FC – Silkeborg IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Udeladt – kan slet ikke spille

FC København interesseret i Jonas Kersken

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Paulinho tager hjem til Brasilien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Han er VM’s bedste spiller