Brøndby IF har fået en noget nær perfekt start på sæsonen.
Efter 10 spillerunder er klubben fra den københavnske Vestegn nemlig på førstepladsen i Superligaen med 21 point, og det er ét point mere, end de forsvarende mestre fra FC Midtjylland hidtil har raget til sig.
Med sådanne resultater kommer der øget opmærksomhed og øget pres på i en klub som Brøndby IF, men det gør ikke cheftræner Niels Frederiksen spor. Tværtimod betragter han det som en positiv oplevelse for truppen.
Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind
– Jeg vil alle dage hellere ligge nummer et end nummer to eller tre. For fanden, det er jo det, vi spiller for. Vi spiller for at være de bedste, vi spiller for at vinde, og vi lever af den interesse, der er, og vi skal være en klub med pres på. Det havde været frygteligt, hvis vi lige pludselig var en klub, hvor der ikke var pres på. Det synes jeg er fint, det er også fin læring for de unge spillere, at de bliver mødt med de spørgsmål. Så nej, overhovedet ikke. Det vil jeg ikke fedtspille på. Vi er meget tilfredse med at ligge nummer et, og det vil vi gerne gøre så ofte som muligt, siger Niels Frederiksen.
Sæsonens gode resultater på Vestegnen er nok kommet bag på en del. Det er trods alt under et år siden, at Brøndby IF sagde farvel til nogle af deres største profiler som Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar for i stedet at satse på yngre spillere som Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og flere.
Også Niels Frederiksen er en smule overrasket over, at Brøndby efter ti runder er foran blandt andre FC Midtjylland og FC København, som hver har vundet Superligaen tre gange over de seneste seks sæsoner.
Læs også:Brøndby-bombere og Bah: Her er de nominerede til Superliga-pris
– Jeg er da positivt overrasket over vores pointhøst. Efter 10 kampe ligger vi med et snit på 2,1. Det er jeg da positivt overrasket over. Det er ikke sådan, at vi ikke havde forventet, at vi skulle spille med i den sjove ende. Det havde vi da, og vi har også en officiel målsætning, der hedder top tre, og den holder vi jo fast i. Men det er klart, at når jeg kigger på de andre klubber, så synes jeg da godt, at jeg kan finde nogen, der på papiret lige nu trupmæssigt ser stærkere ud end os lige nu, ingen tvivl om det. Og der kan jo være forskellige forklaringer på det, siger Niels Frederiksen og uddyber:
– Måske har Midtjylland brugt lidt energi på Europa, og FCK kender vi jo alle historien om. Det er ikke noget, der har kørt i olie. Og så er der jo andre, der får mulighed for det. Derfor tror jeg også, at vi får en sæson, hvor det der med at to hold stikker fuldstændig af, som de gjorde i sidste sæson – på det her tidspunkt var de jo fanme milevidt foran alle de andre klubber – ikke kommer til at ske i år, i hvert fald bliver det trukket meget langt. Jeg tror faktisk ikke, at det kommer til at ske i år, for det ser meget mere jævnbyrdigt ud.
– FCK skal da nok komme til igen og blande sig og få en masse point, men det er klart, at de næste mange point, de tager mere end os, bruger de jo kun på at indhente os, og så er vi langt henne i turneringen, hvor de sidste år var mange point foran os nu. Men det er jo fint for spændingen, synes jeg.
Brøndby IF skal mandag møde AGF.
Læs også:Kan ånde lettet op: FC København, Brøndby og Lyngby går fri
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm og så alle de andre
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
Vil være en af verdens største klubber om fem år
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
På rov i FC København
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
