Brøndby IF har fået en noget nær perfekt start på sæsonen.
Efter 10 spillerunder er klubben fra den københavnske Vestegn nemlig på førstepladsen i Superligaen med 21 point, og det er ét point mere, end de forsvarende mestre fra FC Midtjylland hidtil har raget til sig.
Med sådanne resultater kommer der øget opmærksomhed og øget pres på i en klub som Brøndby IF, men det gør ikke cheftræner Niels Frederiksen spor. Tværtimod betragter han det som en positiv oplevelse for truppen.
Læs også:Superliga powerranking: Målene sejler ind
– Jeg vil alle dage hellere ligge nummer et end nummer to eller tre. For fanden, det er jo det, vi spiller for. Vi spiller for at være de bedste, vi spiller for at vinde, og vi lever af den interesse, der er, og vi skal være en klub med pres på. Det havde været frygteligt, hvis vi lige pludselig var en klub, hvor der ikke var pres på. Det synes jeg er fint, det er også fin læring for de unge spillere, at de bliver mødt med de spørgsmål. Så nej, overhovedet ikke. Det vil jeg ikke fedtspille på. Vi er meget tilfredse med at ligge nummer et, og det vil vi gerne gøre så ofte som muligt, siger Niels Frederiksen.
Sæsonens gode resultater på Vestegnen er nok kommet bag på en del. Det er trods alt under et år siden, at Brøndby IF sagde farvel til nogle af deres største profiler som Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar for i stedet at satse på yngre spillere som Jesper Lindstrøm, Morten Frendrup og flere.
Også Niels Frederiksen er en smule overrasket over, at Brøndby efter ti runder er foran blandt andre FC Midtjylland og FC København, som hver har vundet Superligaen tre gange over de seneste seks sæsoner.
Læs også:Brøndby-bombere og Bah: Her er de nominerede til Superliga-pris
– Jeg er da positivt overrasket over vores pointhøst. Efter 10 kampe ligger vi med et snit på 2,1. Det er jeg da positivt overrasket over. Det er ikke sådan, at vi ikke havde forventet, at vi skulle spille med i den sjove ende. Det havde vi da, og vi har også en officiel målsætning, der hedder top tre, og den holder vi jo fast i. Men det er klart, at når jeg kigger på de andre klubber, så synes jeg da godt, at jeg kan finde nogen, der på papiret lige nu trupmæssigt ser stærkere ud end os lige nu, ingen tvivl om det. Og der kan jo være forskellige forklaringer på det, siger Niels Frederiksen og uddyber:
– Måske har Midtjylland brugt lidt energi på Europa, og FCK kender vi jo alle historien om. Det er ikke noget, der har kørt i olie. Og så er der jo andre, der får mulighed for det. Derfor tror jeg også, at vi får en sæson, hvor det der med at to hold stikker fuldstændig af, som de gjorde i sidste sæson – på det her tidspunkt var de jo fanme milevidt foran alle de andre klubber – ikke kommer til at ske i år, i hvert fald bliver det trukket meget langt. Jeg tror faktisk ikke, at det kommer til at ske i år, for det ser meget mere jævnbyrdigt ud.
– FCK skal da nok komme til igen og blande sig og få en masse point, men det er klart, at de næste mange point, de tager mere end os, bruger de jo kun på at indhente os, og så er vi langt henne i turneringen, hvor de sidste år var mange point foran os nu. Men det er jo fint for spændingen, synes jeg.
Brøndby IF skal mandag møde AGF.
Læs også:Kan ånde lettet op: FC København, Brøndby og Lyngby går fri
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm og så alle de andre
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
Chok i OB – siger op efter seks dage
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Superliga-profil får trænerlicens
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
Vil bygge statue af Messi
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Kæmpestjerne angrer
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
Pernille Harder med perlemål
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
