“Det er den største skandale i dansk talentudvikling og dansk fodbold.”
Så kontant lød det fra FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, i et interview med Mediano for nylig. Her talte han om, at de danske topklubber ikke kan have et andethold i eksempelvis 1. division.
En mulighed, klubberne i for eksempel Holland og Belgien har.
Østrigs mesterklub, Sturm Graz, er stor fortaler for modellen, mens flere danske klubber også savner en måde at give de bedste U19-talenter spilletid på et højere niveau.
Det er jo en super elitær betragtning
Lars Krusedirektør i Aarhus Fremad
Men i visse andre klubber er der decideret modstand til idéen.
Det gælder blandt andet hos FC Københavns naboer B.93. Det fortæller direktør og fungerende sportschef Lars Lüthjohan Jensen til Tipsbladet.
– Overordnet set vil jeg nok sige, at det her i et eller andet omfang vil være en bombe under hele divisionssystemet og foreningslivet i Danmark. Det er meget, meget elitært. En sådan struktur giver en kæmpe konkurrencefordel til de i forvejen stærkeste klubber. Jeg har svært ved at finde romantikken ved forslaget i hvert fald. Den synes jeg ikke vi må miste, da det er en del af vores identitet i Danmark, siger han.
Det synspunkt deles i Aarhus Fremad.
– Hvis fodbold handler om at eksistere på grund af seks tophold og alt skal pege i retning af, at de skal præstere, så er det den vej, man skal. Men det er ikke det værdisæt, jeg ser i dansk fodbold. Det er jo en super elitær betragtning, fortæller århusianernes direktør Lars Kruse.
En skandale for fodbold-Danmark – eller bare FCK?
Lars Lüthjohan Jensen fastslår flere gange i interviewet, at "udvikling" er et nøgleord i debatten, og han kan godt forstå, hvorfor Sune Smith-Nielsen har sin holdning.
– Det er et spørgsmål om, om det alene skal være ganske få klubber, som skal udvikle de største talenter, eller om vi skal have flere klubber, som udvikler talenter. Lad os sætte spillerne først og se på økonomien som noget sekundært. Sune kalder det en skandale for fodbold-Danmark, men er det nu også det? Eller er det en skandale for FCK’s økonomiske model, at strukturen ikke er gennemført?
– Det er vanskeligt ikke at trække lidt på smilebåndet, når Sune kalder det en skandale for dansk fodbold, at den foreslåede struktur ikke er gennemført. Det er måske en skandale for FCKs økonomiske model, men det er jo lidt noget andet.
– Jeg kan selvfølgelig se fordelen fra FC Københavns side. De får bedre mulighed for at fastholde talenter og matche dem på højt niveau og i sidste ende tjene penge på dem. Men det er kun ganske få U17- og U19 spillere, der ikke bliver matchet og videreudviklet i NordicBet Ligaen. Lad os få en diskussion som centrerer omkring udviklingen af spillerne og lægge grådigheden på hylden, siger B.93's direktør og tilføjer:
– Der er pt. nogle få klubber i Danmark, der bruger tocifrede millionbeløb på deres akademier. Det er fantastisk. Men der er også behov for niveauet under og niveauet under igen. Hvis vi skal have flere gode akademier kunne vi jo drøfte en løsning, hvor flere af TV-pengene gik til investering i akademier på de næste niveauer. I sidste ende handler det jo om, at de største klubber ikke kan rumme alle de talenter, de trækker til sig.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Lars Kruse stemmer i.
– Det klæder ikke nogen turneringsstruktur at have nogle hold liggende, som ikke kan flytte sig i rækken, siger Aarhus Fremad-bossen og tilføjer:
– Det kan jo ende med, at nummer fire og fem rykker op (i Superligaen, red.). Du vil også gerne have nogle ordentlige hold, der rykker op i Superligaen. Jeg synes, det vil være langt bedre, hvis man brugte talenterne i nogle samarbejdsaftaler i stedet for, de spiller på reservehold.
Andre løsninger?
I B.93 er man også fortaler for, at der kommer nogle andre løsninger end den nævnte model på bordet, og i den forbindelse har Lars Lüthjohan Jensen en opfordring til FCK.
– FCK er Danmarks mest succesrige klub i nyere tid. Det kunne være interessant, hvis de var med til at drøfte en løsning, der er god for hele fodbold-Danmark, og ikke bare er helt oplagt god for FCK og måske et par andre top-klubber. Det er en kompliceret diskussion, og man kan ikke forklejne den her diskussion ved at kalde det en skandale, at den foreslåede struktur ikke er gennemført.
– Vi skal tænke bredden ind i det. Begynde lidt fra Adam og Eva og være innovative. Alle spillere på FC Københavns akademi kommer jo i sidste ende fra bredden og foreningslivet. Vi skal derfor finde en løsning, hvor vi skaber flere gode udviklingsmiljøer, og samtidig bevarer top-miljøerne.
– Vi har ikke noget imod, at FCK, FCM og Brøndby løber med toppen af poppen. Det kan alle acceptere, fordi de har flere ressourcer og igennem mange år har de været rigtig dygtige. Det er fair konkurrence. De klubber behøver dog ikke flere fordele på bekostning af landets andre klubber, fastslår Lars Lüthjohan Jensen
I den forbindelse har Aarhus Fremads Lars Kruse også et forslag.
– Man kunne jo lave en ordentlig reserveholdsliga. Det må der da være økonomi til. Man kunne eventuelt tage hold fra Sverige og Nordtyskland. Det kunne måske være en anden løsning, da jeg er bekymret for, at man vil udvande alle andre produkter end Superligaen, slutter han.
Læs de øvrige artikler om emnet her:
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Voldsomt transferønske til FCK
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
AGF på rov i Hobro IK
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Randers FC og OB spiller uafgjort
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
TOPNYHED