FC København mistede boldbesiddelse under Thorup

Tipsbladet har sammenlignet FC København under Ståle Solbakken med FC København under Jess Thorup på en række parametre.



Knap to år efter, at FC København fyrede Ståle Solbakken, røg Jess Thorup den samme vej. 

Det lykkedes godt nok Thorup at skaffe både mesterskab og Champions League til den danske hovedstad, men alligevel var det som om, at den nu fyrede cheftræner aldrig blev elsket blandt størstedelen af FCK-fansene – modsat Ståle Solbakken.

Men hvordan gjorde Jess Thorup det sammenlignet med Ståle Solbakken? Det har SpilXperten undersøgt for Tipsbladet.

Det er blandt andet værd at notere, at FC København blev et mindre boldbesiddende mandskab under Jess Thorup.

I Ståle Solbakkens sidste seks sæsoner som FCK-træner lå "løverne" ikke i en eneste sæson på boldbesiddelsesprocent under 55 procent – oftest lå den på 58 eller 59 procent. Jess Thorups FCK-hold lå på 54 procents boldbesiddelse i 2020/2021-sæsonen, hvor han afløste Solbakken, mens guldsæsonen i fjor bød på 51 procents boldbesiddelse i snit.

FC København spillede en mere åben stil under Jess Thorup end det kontrollerede Solbakken-fodbold, hvor man ikke satte bolden lige så hurtigt på spil med en målsøgende aflevering.

Det gav så også i nogle kampe modstanderne bedre mulighed for at spille etableret angrebsspil eller at slå kontraer på københavnerne, som flere hold evnede i 2020/21-sæsonen og igen i den første tredjedel af den nuværende sæson.

Det er også værd at bemærke, at Jess Thorups FCK-hold i talmaterialet stod ganske godt i defensiven, især i sidste sæson.

Thorup præsterede rigtig fint på det parameter, der hedder "store chancer imod pr. kamp". I sidste sæson tillod FCK i snit 0,8 store chancer imod sig pr. kamp – det tal kan Ståle Solbakken ikke overgå eller bare matche i en eneste af sine sidste seks sæsoner som FCK-træner, som er den periode, det har været muligt at trække data fra. 

Til gengæld faldt det helt fra hinanden i denne sæson, hvor FC København tilladt mere end dobbelt så mange store chancer mod sig per kamp sammenlignet med sidste års guldsæson – vores opfattelse i omverdenen af en til tider usammenhængende FC København-defensiv og defensivt FCK-koncept var ikke bare indbildning.

Offensivt var der ikke den store forskel i talmaterialet.

De to trænere er forholdsvis tæt på hinanden på parametre som store chancer pr. kamp og antal afslutninger. Til gengæld var der en del forskel i måden, man nåede frem til chancer på.

– Det er en vanvittigt svær øvelse at sammenligne et holds sæsoner, især over så lang tid. 

– Noget af det mest interessante er at se på de sidste kampe, de to trænere fik. Begge gange var det defensiven, der begyndte at lække i alvorlig grad med både masser af indkasserede mål men også det, der efter de sædvanligvis høje FCK-standarder var et decideret skydetelt i feltet foran FCK-keeperen. 

– Jeg er stensikker på, at Jacob Neestrup slår ned på det defensive arbejde som det første. Jo, selvfølgelig skal det offensive spil bliver mere sammenhængende, men hvis FC København kan finde tilbage til at tillade modstanderne meget få reelle muligheder, er det altså at foretrække frem for en omgang western-fodbold, hvor bolden suser fra felt til felt.

– Og med mindre man er Manchester City eller Bayern München er det altså også svært at få succes i Europa, hvis modstanderne nærmest kan komme frem til chancer efter behag, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Jacob Neestrup debuterer som FC København-træner hjemme i Parken mod AGF den 2. oktober. 





Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne



LIVE

TransferLIVE: Sender dansker til Kroatien


På vej til Superligaen? 

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub


TOPNYHED

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben


Tottenham præsenterer FC København-emne

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

FC København bekræfter

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris


Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Officielt: FC København henter Kotarski

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse


TOPNYHED

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne


Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

FC København har spændende hollænder på blokken

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby



Kan købes til spotpris

FCM-spiller solgt – her er prisen

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Gylden chance for Roony Bardghji

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

FCK-emne skifter til PSV

– Det skal være en rigtig god pris

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes



Dublin sætter sig på Belfast

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende



Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn