Knap to år efter, at FC København fyrede Ståle Solbakken, røg Jess Thorup den samme vej.
Det lykkedes godt nok Thorup at skaffe både mesterskab og Champions League til den danske hovedstad, men alligevel var det som om, at den nu fyrede cheftræner aldrig blev elsket blandt størstedelen af FCK-fansene – modsat Ståle Solbakken.
Men hvordan gjorde Jess Thorup det sammenlignet med Ståle Solbakken? Det har SpilXperten undersøgt for Tipsbladet.
Det er blandt andet værd at notere, at FC København blev et mindre boldbesiddende mandskab under Jess Thorup.
I Ståle Solbakkens sidste seks sæsoner som FCK-træner lå "løverne" ikke i en eneste sæson på boldbesiddelsesprocent under 55 procent – oftest lå den på 58 eller 59 procent. Jess Thorups FCK-hold lå på 54 procents boldbesiddelse i 2020/2021-sæsonen, hvor han afløste Solbakken, mens guldsæsonen i fjor bød på 51 procents boldbesiddelse i snit.
FC København spillede en mere åben stil under Jess Thorup end det kontrollerede Solbakken-fodbold, hvor man ikke satte bolden lige så hurtigt på spil med en målsøgende aflevering.
Det gav så også i nogle kampe modstanderne bedre mulighed for at spille etableret angrebsspil eller at slå kontraer på københavnerne, som flere hold evnede i 2020/21-sæsonen og igen i den første tredjedel af den nuværende sæson.
Det er også værd at bemærke, at Jess Thorups FCK-hold i talmaterialet stod ganske godt i defensiven, især i sidste sæson.
Thorup præsterede rigtig fint på det parameter, der hedder "store chancer imod pr. kamp". I sidste sæson tillod FCK i snit 0,8 store chancer imod sig pr. kamp – det tal kan Ståle Solbakken ikke overgå eller bare matche i en eneste af sine sidste seks sæsoner som FCK-træner, som er den periode, det har været muligt at trække data fra.
Til gengæld faldt det helt fra hinanden i denne sæson, hvor FC København tilladt mere end dobbelt så mange store chancer mod sig per kamp sammenlignet med sidste års guldsæson – vores opfattelse i omverdenen af en til tider usammenhængende FC København-defensiv og defensivt FCK-koncept var ikke bare indbildning.
Offensivt var der ikke den store forskel i talmaterialet.
De to trænere er forholdsvis tæt på hinanden på parametre som store chancer pr. kamp og antal afslutninger. Til gengæld var der en del forskel i måden, man nåede frem til chancer på.
– Det er en vanvittigt svær øvelse at sammenligne et holds sæsoner, især over så lang tid.
– Noget af det mest interessante er at se på de sidste kampe, de to trænere fik. Begge gange var det defensiven, der begyndte at lække i alvorlig grad med både masser af indkasserede mål men også det, der efter de sædvanligvis høje FCK-standarder var et decideret skydetelt i feltet foran FCK-keeperen.
– Jeg er stensikker på, at Jacob Neestrup slår ned på det defensive arbejde som det første. Jo, selvfølgelig skal det offensive spil bliver mere sammenhængende, men hvis FC København kan finde tilbage til at tillade modstanderne meget få reelle muligheder, er det altså at foretrække frem for en omgang western-fodbold, hvor bolden suser fra felt til felt.
– Og med mindre man er Manchester City eller Bayern München er det altså også svært at få succes i Europa, hvis modstanderne nærmest kan komme frem til chancer efter behag, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
Jacob Neestrup debuterer som FC København-træner hjemme i Parken mod AGF den 2. oktober.
LIVE
TransferLIVE: To jobs frister Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
Verdensstjernes søn landet i København
MEDIE
På blokken i danskerklub
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
– Vi er pressede
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
HELT VILDT
– De lignede lort!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
‘Sur over Brøndby-transfer’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TOPNYHED