Knap to år efter, at FC København fyrede Ståle Solbakken, røg Jess Thorup den samme vej.
Det lykkedes godt nok Thorup at skaffe både mesterskab og Champions League til den danske hovedstad, men alligevel var det som om, at den nu fyrede cheftræner aldrig blev elsket blandt størstedelen af FCK-fansene – modsat Ståle Solbakken.
Men hvordan gjorde Jess Thorup det sammenlignet med Ståle Solbakken? Det har SpilXperten undersøgt for Tipsbladet.
Det er blandt andet værd at notere, at FC København blev et mindre boldbesiddende mandskab under Jess Thorup.
I Ståle Solbakkens sidste seks sæsoner som FCK-træner lå "løverne" ikke i en eneste sæson på boldbesiddelsesprocent under 55 procent – oftest lå den på 58 eller 59 procent. Jess Thorups FCK-hold lå på 54 procents boldbesiddelse i 2020/2021-sæsonen, hvor han afløste Solbakken, mens guldsæsonen i fjor bød på 51 procents boldbesiddelse i snit.
FC København spillede en mere åben stil under Jess Thorup end det kontrollerede Solbakken-fodbold, hvor man ikke satte bolden lige så hurtigt på spil med en målsøgende aflevering.
Det gav så også i nogle kampe modstanderne bedre mulighed for at spille etableret angrebsspil eller at slå kontraer på københavnerne, som flere hold evnede i 2020/21-sæsonen og igen i den første tredjedel af den nuværende sæson.
Det er også værd at bemærke, at Jess Thorups FCK-hold i talmaterialet stod ganske godt i defensiven, især i sidste sæson.
Thorup præsterede rigtig fint på det parameter, der hedder "store chancer imod pr. kamp". I sidste sæson tillod FCK i snit 0,8 store chancer imod sig pr. kamp – det tal kan Ståle Solbakken ikke overgå eller bare matche i en eneste af sine sidste seks sæsoner som FCK-træner, som er den periode, det har været muligt at trække data fra.
Til gengæld faldt det helt fra hinanden i denne sæson, hvor FC København tilladt mere end dobbelt så mange store chancer mod sig per kamp sammenlignet med sidste års guldsæson – vores opfattelse i omverdenen af en til tider usammenhængende FC København-defensiv og defensivt FCK-koncept var ikke bare indbildning.
Offensivt var der ikke den store forskel i talmaterialet.
De to trænere er forholdsvis tæt på hinanden på parametre som store chancer pr. kamp og antal afslutninger. Til gengæld var der en del forskel i måden, man nåede frem til chancer på.
– Det er en vanvittigt svær øvelse at sammenligne et holds sæsoner, især over så lang tid.
– Noget af det mest interessante er at se på de sidste kampe, de to trænere fik. Begge gange var det defensiven, der begyndte at lække i alvorlig grad med både masser af indkasserede mål men også det, der efter de sædvanligvis høje FCK-standarder var et decideret skydetelt i feltet foran FCK-keeperen.
– Jeg er stensikker på, at Jacob Neestrup slår ned på det defensive arbejde som det første. Jo, selvfølgelig skal det offensive spil bliver mere sammenhængende, men hvis FC København kan finde tilbage til at tillade modstanderne meget få reelle muligheder, er det altså at foretrække frem for en omgang western-fodbold, hvor bolden suser fra felt til felt.
– Og med mindre man er Manchester City eller Bayern München er det altså også svært at få succes i Europa, hvis modstanderne nærmest kan komme frem til chancer efter behag, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
Jacob Neestrup debuterer som FC København-træner hjemme i Parken mod AGF den 2. oktober.
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
En kæmpe sejr
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
I dialog med Brøndby
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
MEDIE