Superliga
Dommer: J. Hansen
Søndag 2. november kl. 18.00
Stream: TV3 Sport
Spilforslag
Over 3,5 mål
Odds 2,48
Odds fra maj 5, 2026. Odds kan være ændret.
Holdnyt:
FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland har vundet tre af deres seneste fire hjemmekampe i Superligaen, og torsdag aften hentede de endnu en sejr på Right to Dream Park, da de sendte Brøndby ud af DBU Pokalen.
Sejren kom i land efter forlængelse, for den ordinære tid endte 2-2, men i de ekstra 30 minutter scorede først Levy Nené og derefter Justin Janssen og sikrede værterne en plads i kvartfinalerne.
Efter 14 runder er det nok for tidligt ligefrem at sikre en plads i top 6 i Superligaen, men tre point vil i hvert fald give Jens Fønsskov og hans flok endnu en uge blandt landets seks bedste mandskaber.
FCN har vundet tre af deres seneste fem hjemmekampe i Superligaen mod OB, mens fynboerne kun én gang har vundet i den håndfuld dueller.
Værterne må undvære midtbaneankeret Mark Brink, der fik direkte rødt i seneste rundes opgør i Aarhus, og han har to kampes karantæne.
Omvendt er en anden midtbaneprofil, Caleb Yirenkyi, igen til rådighed, efter han også har været i karantæne.
Araphat Mohammed og Souleymane Alio er ude med skader hos FCN, der omvendt altså får Caleb Yirenkyi tilbage fra karantæne.
OB:
Fredericia. Sundby. Sønderjyske. Viborg. Brønshøj. Fem kampe for OB i perioden fra 19. september til 22. oktober. Fire sejre og en uafgjort. To af de fem i pokalen.
Det er altså nydelige tal, og det kunne tyde på, at oprykkerne langt om længe er ved at finde form og facon på træner Zornigers aggressive presspil.
Hvis altså der ikke lige var udeladt et par væsentlige resultater i den stribe. For ud over de fem førstnævnte har OB også to gange i den forløbne måned mødt Brøndby.
Det har været veritabel striptease af fynboerne, der har tabt 5-1 og 4-1, De har ganske enkelt været chanceløse.
De voldsomme nederlag betyder, at de fynske kampe stadig holder et voldsomt snit på 4,15 mål per kamp, men med 33 den forkerte vej har Striwerne så også Superligaens mest hullede defensiv.
Den bagerste kæde må endda undvære Julius Askou, som sidder ude med karantæne, mens Bjørn Paulsen er skadet.
Og kan Zorniger få sig selv til at benytte Bojang efter den helt skandaløse foræring til Brøndbys mål til 2-0?
Bojang spillede bolden ind foran eget mål og direkte i fødderne på Vallys, der let trillede bolden i nettet.
Jacob Bonde er ude med en langvarig knæskade for fynboerne, der også i de seneste uger har været uden Bjørn Paulsen.
Karantæner:
FC Nordsjælland: Mark Brink
OB: Julius Askou
Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland: (4-3-3): Hansen – Ankersen, Salquist, Markmann, Lähteenmäki – Yirenkyi, Røjkjær, Janssen – Solbakken, Lind, Amoako
OB: (3-4-1-2): Myhra – Bojang, Bürgy, Gomez – Owusu, Falk, Ouedraogo, Sørensen – Arp – Ganaus, Niemiec
Dom:
I mandags var der endnu engang udsalg i den fynske defensiv, da de lukkede fire mål ind mod Brøndby.
Den stribede defensiv har indkasseret 33 gange i sæsonens første 13 runder, og det er ringest af alle i Superligaen.
FCN viste i torsdags, hvordan sådan en blågul kage skal skæres, for de slog Brøndby 4-2 i DBU Pokalen og er nu klar til kvartfinaler mod FC Midtjylland.
Først skal de dog forsøge at sikre sejren mod OB, og dommen lyder, at opgøret søndag ender med hjemmesejr på 3-2.
Kampodds:
Odds are subject to change. Last updated maj 5, 2026 18:30 pm
Ligatabel:
Seneste resultater
Disclaimer – Tipsbladet og Viborg FF
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED