FC København var aktive på transfermarkedet i starten af ugen, hvor først Kevin Foley og siden Björn Sigurdarson kom til klubben. Begge er hentet i engelske Wolves, hvor manager Ståle Solbakken og teknisk direktør Johan Lange har en fortid på trænerposterne, og det har været vigtigt for FC København, at de nye spillere har vidst præcist, hvilken rolle de skal regne med at få i den københavnske klub.
Kevin Foley har fået en halvårlig kontrakt frem til sommeren, og han er hentet ind for at stabilisere forsvaret.
– Vi har haft Christoffer Remmer gennem et længere skadesforløb, og Ludwig Augustinsson er jo ung og helt ny i København, så derfor har vi hele tiden haft i baghovedet, at der skulle en rutineret spiller ind til at forstærke os på de positioner. På grund af Christoffer Remmers skade spillede vi hele efterårssæsonen uden dækning på backpositionerne i princippet, og det ønsker vi ikke, at der skal ske igen.
– Vi brugte godt nok Daniel Amartey på højreback i enkelte kampe, men da Claudemir ikke er her længere, så skal han bruges på den centrale midt, siger teknisk direktør Johan Lange til tipsbladet.dk.
Björn Sigurdarson blev præsenteret tirsdag som ny mand i FCK-trøjen, og det var FCK-duoen i Wolves, der selv hentede islændingen til i 2012 efter en stærk halvsæson i Lillestrøm, hvor han sluttede tiden i Tippeligaen af med otte mål i 15 kampe. Han nåede at spille 60 kampe i Wolverhampton og var efteråret udlånt til norske Molde.
– De perioder, hvor han spillede, var han god og viste sit potentiale, men det var for ujævnt. Men for os er det stadigvæk en ung spiller med et stort råpotentiale, og han er fysisk ekstremt stærk.
– Han kan både holde på bolden og agere bag modspillernes kæder, så han kan både spille forreste angriber og bagved, så vi synes, at med det potentiale, som han har vist gennem de sidste par år, så har det været vigtigt for os også at få en købsklausul ind. Vi føler, der er et kæmpepotentiale, der stadig er uforløst.
– Vi håber selvfølgelig, at han får forløst det her i klubben i løbet af det næste halve år, og så kan man sagtens forestille sig, at han kan få en længere karriere i FC København, siger Johan Lange og slår fast, at Sigurdarson er hentet som en angriber.
– Han skal konkurrere om pladserne i angrebet. Der har vi jo Andreas Cornelius, Steve de Ridder, og så har Nicolai Jørgensen også spillet deroppe. Yones Felfel er stadig en ung angriber, der også gerne må rykke sig. Så det er helt klart et alternativ til angrebspositionerne, lyder det fra ham.
De to handler markerer højst sandsynligt både starten og slutningen på FC Københavns transferaktitivter. Lige nu er der ikke mere på papiret, fortæller klubbens tekniske direktør.
– Vi har hele tiden sagt, at vi gerne ville have en offensiv spiller ind, og det har vi fået. Så har vi følt, at det ville være bedst for os at få en spiller til backpositionerne ind. Så lige nu er der ingen tegn på, at der pt. vil ske mere for os, lyder det for Johan Lange til tipsbladet.dk.
Selvom Claudemir er solgt, kommer der altså ikke til at ske noget omkring midtbanesammensætningen, som klubben er fint tilfreds med.
– Vi føler, at vi har fine alternativer i Thomas Delaney og Christian Poulsen. Derudover er der Daniel Amartey, og så er Youssef Toutouh bedst på den centrale midtbane, så han er også i spil til den position. Så der føler vi, at vi er fint dækket ind, siger Johan Lange.
FC København tager hul på forårssæsonen med en hjemmekamp mod FC Vestsjælland den 22. februar. Holdet har otte point op til FC Midtjylland på førstepladsen.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen