FCK-profil om straffespark: Her er min opskrift

Jonas Wind er nærmest sikkerheden selv, når han skal sparke straffespark og brænder nærmest aldrig.



Det er muligvis spillets største chance, og måske derfor kan et brændt straffespark være afgørende for en fodbolspillers eftermæle.

Bare spørg Preben Elkjær eller Roberto Baggio, der sædvanligvis var sikkerheden selv fra ellevemeter-pletten, men et brændt spark i en afgørende kamp, bliver husket – måske – for evigt.

En mand, der normalt er sikkerheden selv, er FC Københavns Jonas Wind. Og han er ikke bleg for at fortælle, hvordan et godt straffespark skal tages.

– Det vigtigste for mig, når jeg skal sparke straffespark, det er egentlig at fokusere på, at bolden skal i kassen. Og lige meget hvilken måde, den kommer ind på, så er det vigtigste, at den ligger inde i netmaskerne, efter jeg har sparket.

– Det vigtiste er også, at man ikke ændrer i tilløbet, det har man hørt nogle historier om, hvor folk ændrer i tilløbet op til sparket, og det er ikke nogen god idé. Fokuser på, hvor du vil sparke den hen og så placer den så yderligt som muligt med så meget fart som muligt, siger han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Bendtner åbner op om sin fodboldfremtid

Forskellige metoder
Ligesom så meget andet er der mange måder at gå til et straffespark på, fortæller Jonas Wind.

– Der er typerne, der kigger på målmanden og ligger den i den anden side, eller der er nogen, som jeg har benyttet mig af, der har besluttet sig, inden man går til bolden, hvor man vil sparke den hen. Det synes jeg selv har fungeret meget godt.

Straffesparket er en kamp mellem skytten og målmanden, og der er meget mere i det end bare et spark.

– Der er nogle mentale ting i det at sparke et straffespark, der er en skytte, der skal sparke, og en målmand, og man vil altid sige, at presset ligger på ham, der skal sparke. Keeperen vil måske prøve at psyke en lidt og tage lidt tid om at komme ned på sin streg.

– For mig handler det bare om at holde roen og ikke tænke så meget på, hvad målmanden gør eller lade sig distrahere af alle de små julelege, han laver, om det så er at banke op i overliggeren eller bevæge sig fra side til side, så prøver jeg selv at bevare roen og fokus.

Læs også:Optakt: AGF – SønderjyskE

Kræver mod
Og Jonas Wind har været stærkt til ikke at lade sig slå ud, selvom der var et vigtigt spark mod Røde Stjerne, der ikke gik ind, som de ellers plejer.

– Det kræver lidt mod at tage skridtet op mod pletten og sparke den i kassen.

– Lige siden jeg kom til FCK’s talentafdeling som U14-spiller har jeg sparket langt størstedelen af straffesparkene, og jeg har et ritual før kampdagen, at jeg som minimum skal sparke et straffespark og gerne tre for lige at have den på rygraden.

– Ellers er det ikke noget, jeg øver i ugen op til, slutter FCK’s straffesparkskonge.

Læs også:Ét mål på 12 timer: Derfor spiller Randers-spids
Læs også:SønderjyskE-nyindkøb afløser angriber i truppen
Læs også:Avis: FCK-talent på blokken i Bayern og Barca





VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”