FCM præsenterer ung colombianer: Vi tror, han kan slå igennem

FC Midtjylland bekræfter nu også tilgangen af den unge angriber Juan Moreno. Colombianeren skal i første omgang tørne ud for klubbens U19-hold.



På sidstedagen af transfervinduet bekræftede den 18-årige colombianer Juan Moreno over for tipsbladet.dk, at han havde indgået en kontrakt med FC Midtjylland, og nu melder de danske mestre også selv ud om aftalen.

FC Midtjylland oplyser på klubbens hjemmeside, at Juan Moreno rykker til Danmark fra Puerto Pro FC i hjemlandet. Angriberen skal i første omgang tørne ud for midtjydernes U19-hold, men håbet er, at han på sigt kan blive en profil i Superligaen.

– Vi er rigtigt tilfredse med at hente Moreno til klubben. Det er en god mulighed, vi har fået gennem vores netværk, og så har vi set ham til turneringer i udlandet. Hans colombianske akademi har også været på besøg i Danmark, fortæller sportschef Svend Graversen og fortsætter:

Læs også:Rasmus Ankersen vil samle FC Midtjylland og Brentfords rekruttering

– Moreno er en dygtig angriber og har en fysisk pakke, som bliver utrolig spændende at arbejde med. Han er fuldblodsangriber med næse for mål og begår sig godt i feltet. I fællesskab skal vi udvikle hans tekniske færdigheder til det næste niveau.

– Vi glæder os virkeligt til at komme i gang med arbejdet med Moreno. Han starter på akademiet, hvor han skal tage konkurrencen op med stærke angribere. Senere skal han tage skridtet op fra U19-holdet, og vi tror på, at han kan slå til på højeste niveau.

Den unge angriber ser frem til at tage hul på et nyt kapitel i sin karriere og i sit liv i FC Midtjylland.

Læs også:FCM-formand: Europæisk gennembrud er et hold kæft-bolche til dem fra øen

– Jeg er meget glad for at være her. Jeg er blevet taget godt i mod og alle har behandlet mig super godt, og det føles allerede som et god klub at være en del af. Jeg håber, at jeg kan bidrage på banen med mine kvaliteter. Jeg tænker ikke så meget på mig selv, men mere holdet. Selvfølgelig vil jeg udvikle mig så meget som muligt, men fodbold handler om at vinde, og det håber jeg, at jeg kan hjælpe FC Midtjylland med, siger Juan Moreno.

De sidste detaljer i forhold til Juan Morenos arbejdstilladelse mangler fortsat at falde endegyldigt på plads, før colombianeren kan trække i FC Midtjylland-trøjen.

FC Midtjylland oplyser ikke noget om længden på Juan Morenos aftale – det colombianske medie Golombiano skrev i starten af oktober, at Moreno får fem år i FC Midtjylland. 

Læs også:Opbrud i Europa: FCM-boss er positivt stemt over for ny turnering
Læs også:Brentford og FC Midtjylland kunne have fået en søsterklub i Norge
Læs også:FC Midtjylland-bosser: Vi er meget inspireret af Atalanta






LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

‘De har grinet deres røv i laser’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Nu er han pludselig syg

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-klub bedst i hele verden

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Danmark har aldrig haft så mange før

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Thomas Frank er favorit til jobbet

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Glem det, Leicester!

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Gift Links hylder FCK-legende

Det betyder intet mod Liverpool

Barcelona – Atletico

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Real Madrid – Bayern

Har været uenig med Steve Cooper

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal

Mathias Zanka går viralt

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’