FCM præsenterer ung colombianer: Vi tror, han kan slå igennem

FC Midtjylland bekræfter nu også tilgangen af den unge angriber Juan Moreno. Colombianeren skal i første omgang tørne ud for klubbens U19-hold.



På sidstedagen af transfervinduet bekræftede den 18-årige colombianer Juan Moreno over for tipsbladet.dk, at han havde indgået en kontrakt med FC Midtjylland, og nu melder de danske mestre også selv ud om aftalen.

FC Midtjylland oplyser på klubbens hjemmeside, at Juan Moreno rykker til Danmark fra Puerto Pro FC i hjemlandet. Angriberen skal i første omgang tørne ud for midtjydernes U19-hold, men håbet er, at han på sigt kan blive en profil i Superligaen.

– Vi er rigtigt tilfredse med at hente Moreno til klubben. Det er en god mulighed, vi har fået gennem vores netværk, og så har vi set ham til turneringer i udlandet. Hans colombianske akademi har også været på besøg i Danmark, fortæller sportschef Svend Graversen og fortsætter:

Læs også:Rasmus Ankersen vil samle FC Midtjylland og Brentfords rekruttering

– Moreno er en dygtig angriber og har en fysisk pakke, som bliver utrolig spændende at arbejde med. Han er fuldblodsangriber med næse for mål og begår sig godt i feltet. I fællesskab skal vi udvikle hans tekniske færdigheder til det næste niveau.

– Vi glæder os virkeligt til at komme i gang med arbejdet med Moreno. Han starter på akademiet, hvor han skal tage konkurrencen op med stærke angribere. Senere skal han tage skridtet op fra U19-holdet, og vi tror på, at han kan slå til på højeste niveau.

Den unge angriber ser frem til at tage hul på et nyt kapitel i sin karriere og i sit liv i FC Midtjylland.

Læs også:FCM-formand: Europæisk gennembrud er et hold kæft-bolche til dem fra øen

– Jeg er meget glad for at være her. Jeg er blevet taget godt i mod og alle har behandlet mig super godt, og det føles allerede som et god klub at være en del af. Jeg håber, at jeg kan bidrage på banen med mine kvaliteter. Jeg tænker ikke så meget på mig selv, men mere holdet. Selvfølgelig vil jeg udvikle mig så meget som muligt, men fodbold handler om at vinde, og det håber jeg, at jeg kan hjælpe FC Midtjylland med, siger Juan Moreno.

De sidste detaljer i forhold til Juan Morenos arbejdstilladelse mangler fortsat at falde endegyldigt på plads, før colombianeren kan trække i FC Midtjylland-trøjen.

FC Midtjylland oplyser ikke noget om længden på Juan Morenos aftale – det colombianske medie Golombiano skrev i starten af oktober, at Moreno får fem år i FC Midtjylland. 

Læs også:Opbrud i Europa: FCM-boss er positivt stemt over for ny turnering
Læs også:Brentford og FC Midtjylland kunne have fået en søsterklub i Norge
Læs også:FC Midtjylland-bosser: Vi er meget inspireret af Atalanta


Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Pibekoncert til Thomas Frank

Lurer på dyr dansk stjerne

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Solgt for 285 millioner

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Spøger i kæmpeklub

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Storklub lurer på Mohamed Salah

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea