Derfor er stor FCM-stjerne droppet i Europa

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg regner ikke med at se Cho Gue-sung på banen i Superligaen foreløbig, efter klubben valgte at se bort fra angrebsstjernen i truppen til Europa League.



IKAST (Tipsbladet): Mens en række FC Midtjylland-spillere i denne uge er tilbage på træningsbanen i Ikast, kommer det til at varer et godt stykke tid endnu, før angrebsstjernen Cho Gue-sung igen kan snørre sine fodboldstøvler og træne med holdkammeraterne.

Den sydkoreanske landsholdsangriber blev i juni opereret i knæet for en skavank, han havde spillet med gennem første halvdel af 2024.

Og mod forventning har den skade og genoptræningen drillet langt mere, end spilleren og klubben på forhånd havde regnet og kalkuleret med.

FC Midtjylland hentede i de sidste døgn af transfervinduet den tjekkiske angriber Jan Kuchta i Sparta Prag, en handel til omkring 20 millioner kroner med en erfaren tjekkisk landsholdsspiller, der med garanti ikke er billig.

Det var samtidig også et signal, der pegede i retning af, at Cho Gue-sung ikke stod på spring til et comeback, og det bekræftede FC Midtjylland tydeligt ved ikke at vælge sydkoreaneren til Europa League-truppen, selv om den turnering nu strækker sig helt til udgangen af januar med de to afsluttende ligakampe 23. og 30. januar.

Det er svært for FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg at sige, hvad udsigten nøjagtigt er for angriberen, efter tidsplaner og forløb gentagne gange har ændret sig de seneste to måneder på grund af den drilske skade, Cho Gue-sung skal genoptræne fra.

Men FCM-cheftræneren vedkender sig, at der sandsynligvis går en rum tid, før Cho Gue-sung igen kan træne på fodboldbanen spille kampe for FC Midtjylland.

– Det tyder det jo ikke på ud fra vores vurdering [om ikke at vælge Cho Gue-sung til Europa League-truppen], og der er også et maksimalt antal spillere, vi kan have med. Vi ser ham ikke i de kommende uger. Vi håber på at se ham derefter i en bedre gænge, men det har ikke gået så hurtigt, så vi har vurderet, at han skulle være med, siger Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

Så det er ikke sådan, at I eksempelvis tror, I får ham at se på banen i oktober?
– Nej, det er ikke sikkert.

Cho Gue-sung genoptræner på FC Midtjyllands træningsanlæg i Ikast.

Han blev set flere gang i sommeren, herunder af Tipsbladet, på krykker til FC Midtjyllands kampe.

Mens Cho Gue-sung er ude længe endnu, ventes Adam Buksa til gengæld at være tilbage inden for få uger, mens flere andre FCM-spillere igen træner med.

Læs mere om det her.




Jacob Bruun Larsen: ‘Det er meget hårdt’

Kan få konsekvenser for David Nielsen

Rasmus Højlund pryder forsiden

– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

– Man må bare sige, Steinlein har ramt den i røven

FC København – FC Fredericia

‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’

Flere FCK-profiler kan vende tilbage i Superligaen

Kæmpe hyldest af Sibusiso Zuma

Skuffelse: AC Horsens taber til bundhold

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser

Medie fælder dom over Clement Bischoff

Stort medie fremhæver Noah Nartey

Bekræfter – Andreas Maxsø skal til Europa

Lauges kone bestormet af beskeder: ‘Overvældende’

‘Tøffe’: Han er en af mine helt store favoritter!

Frank revser ‘stor dommerfejl’

Uhyggelig styrke – han var en lumsk lommetyv

Deler detaljer fra møde med Schmeichel

Se billedet – toptræner til pokalbrag i Farum

Presset stiger: Tidligere FCK-træner i modvind

Uwe Rösler i følelsesladet hyldest

Gigantisk Superliga-transfer – snart er han gratis

Tøfting til dansk stjerne: – Bliv, hvor du er!

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

Ellevild med dansk duo

Afviser ondskabsfuldt rygte: ‘Det er ulækkert’

Pludselig ringede Thierry Henry til Brøndby-profil

Slut: Brøndby i kæmpe skuffelse!

Rystet efter nederlag

Premier League bekræfter stor ændring

‘Jeg forlader holdet’

Supercomputer: Det ser godt ud, Hjulmand!

Sammenligner stjerne med Daniel Agger

Kollapsede på banen – nu deler han nyt

Måber over dansk stjerne

23.000 får unik chance

Sigter efter mesterskab trods syvendeplads

Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’

Træner spurgte ChatGPT om taktisk råd og vandt

Brøndby i stor nedtur: ‘De vil det mere end os’

– Vi skal ødelægge Brøndby i 1. halvleg

Brøndby-boss med skidt skadesopdatering

Underholdning i Eindhoven

Brøndby er færdig i pokalturneringen

Kæmpe pokalgyser: Det må bare ikke ske!

Fadæse mod Brøndby – nu laver han comeback