Forsvarer Graversen: Vanvittig mand at have ansat

FC Midtjylland-direktør vil ikke stille spørgsmålstegn ved de kompetencer, som klubbens sportschef Svend Graversen har.



FC Midtjylland har tidligere på denne uge fyret Albert Capellas som cheftræner efter bare 15 Superliga-kampe. Det ser dog ikke ud til, at der er andre i FCM-toppen, der kan være nervøse for deres job.

Det gælder særligt sportschef Svend Graversen, fortæller FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein i et interview på TV3 Max.

– Svend har været i klubben i 23 år. Han har stået op klokken 7 om morgenen og trænet U17 i gamle dage og gået i seng klokken 10 om aftenen. Det har været Midtjylland, Midtjylland, Midtjylland. Han sætter altid sig selv foran noget som helst andet. Hvis der er nogen, der er en klubsoldat, så er det Svend, siger han og fortsætter:.

– Det er jo ikke Svend, der har ansat hverken Bo eller Albert. Det var vi jo flere til. Vi var fem til at ansatte Albert og tre til at ansætte Bo plus, at vi spørger rundt omkring. Så på den måde skal man ikke stille spørgsmålstegn ved alle de ansatte i FC Midtjylland. Dem bakker jeg op i hoved og røv, fordi de bakker FC Midtjylland op i hoved og røv, lyder det fra Steinlein.

Han medgiver dog, at det kan være, at de skal være mere tydelige i pressen om, hvem der har ansvaret for hvad i klubben, når det eksempelvis kommer til at områder som spillestil og træneransættelser.

– Fordi når det kommer til Svends kompetencer for fodbold, det er der ingen, der kan stille spørgsmålstegn ved. Hans kompetencer omkring hans arbejdsindsats, det er jo en vanvittig mand at have ansat. At man kan have en, der er så dygtig og kan så meget. Det er krydret med Ove Pedersen, Kristian Bach Bak, Papin (René S. Andersen red.). På den måde overvejer vi altid strukturen, men de folk er jo dem, der har drevet det hertil i 23 år, hvor vi har været succesfulde, fortæller Steinlein.

Svend Graversen selv har også udtalt sig om sit ansvar for den svære tid for klubben. Læs mere om det her.





Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomt transferønske til FCK

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lerager taler ud om FCK-brud

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Lars Friis får ikke stort job

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City