Forsvarer Graversen: Vanvittig mand at have ansat

FC Midtjylland-direktør vil ikke stille spørgsmålstegn ved de kompetencer, som klubbens sportschef Svend Graversen har.



FC Midtjylland har tidligere på denne uge fyret Albert Capellas som cheftræner efter bare 15 Superliga-kampe. Det ser dog ikke ud til, at der er andre i FCM-toppen, der kan være nervøse for deres job.

Det gælder særligt sportschef Svend Graversen, fortæller FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein i et interview på TV3 Max.

– Svend har været i klubben i 23 år. Han har stået op klokken 7 om morgenen og trænet U17 i gamle dage og gået i seng klokken 10 om aftenen. Det har været Midtjylland, Midtjylland, Midtjylland. Han sætter altid sig selv foran noget som helst andet. Hvis der er nogen, der er en klubsoldat, så er det Svend, siger han og fortsætter:.

– Det er jo ikke Svend, der har ansat hverken Bo eller Albert. Det var vi jo flere til. Vi var fem til at ansatte Albert og tre til at ansætte Bo plus, at vi spørger rundt omkring. Så på den måde skal man ikke stille spørgsmålstegn ved alle de ansatte i FC Midtjylland. Dem bakker jeg op i hoved og røv, fordi de bakker FC Midtjylland op i hoved og røv, lyder det fra Steinlein.

Han medgiver dog, at det kan være, at de skal være mere tydelige i pressen om, hvem der har ansvaret for hvad i klubben, når det eksempelvis kommer til at områder som spillestil og træneransættelser.

– Fordi når det kommer til Svends kompetencer for fodbold, det er der ingen, der kan stille spørgsmålstegn ved. Hans kompetencer omkring hans arbejdsindsats, det er jo en vanvittig mand at have ansat. At man kan have en, der er så dygtig og kan så meget. Det er krydret med Ove Pedersen, Kristian Bach Bak, Papin (René S. Andersen red.). På den måde overvejer vi altid strukturen, men de folk er jo dem, der har drevet det hertil i 23 år, hvor vi har været succesfulde, fortæller Steinlein.

Svend Graversen selv har også udtalt sig om sit ansvar for den svære tid for klubben. Læs mere om det her.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er FCK’s modstander i Conference League

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Succestræner død af kræft

Mexico – Sydkorea

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Får afvist bud på dansk profil

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

England – Kroatien

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar transfermelding

FC Midtjylland får bøde på en kvart million