Forsvarer Graversen: Vanvittig mand at have ansat

FC Midtjylland-direktør vil ikke stille spørgsmålstegn ved de kompetencer, som klubbens sportschef Svend Graversen har.



FC Midtjylland har tidligere på denne uge fyret Albert Capellas som cheftræner efter bare 15 Superliga-kampe. Det ser dog ikke ud til, at der er andre i FCM-toppen, der kan være nervøse for deres job.

Det gælder særligt sportschef Svend Graversen, fortæller FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein i et interview på TV3 Max.

– Svend har været i klubben i 23 år. Han har stået op klokken 7 om morgenen og trænet U17 i gamle dage og gået i seng klokken 10 om aftenen. Det har været Midtjylland, Midtjylland, Midtjylland. Han sætter altid sig selv foran noget som helst andet. Hvis der er nogen, der er en klubsoldat, så er det Svend, siger han og fortsætter:.

– Det er jo ikke Svend, der har ansat hverken Bo eller Albert. Det var vi jo flere til. Vi var fem til at ansatte Albert og tre til at ansætte Bo plus, at vi spørger rundt omkring. Så på den måde skal man ikke stille spørgsmålstegn ved alle de ansatte i FC Midtjylland. Dem bakker jeg op i hoved og røv, fordi de bakker FC Midtjylland op i hoved og røv, lyder det fra Steinlein.

Han medgiver dog, at det kan være, at de skal være mere tydelige i pressen om, hvem der har ansvaret for hvad i klubben, når det eksempelvis kommer til at områder som spillestil og træneransættelser.

– Fordi når det kommer til Svends kompetencer for fodbold, det er der ingen, der kan stille spørgsmålstegn ved. Hans kompetencer omkring hans arbejdsindsats, det er jo en vanvittig mand at have ansat. At man kan have en, der er så dygtig og kan så meget. Det er krydret med Ove Pedersen, Kristian Bach Bak, Papin (René S. Andersen red.). På den måde overvejer vi altid strukturen, men de folk er jo dem, der har drevet det hertil i 23 år, hvor vi har været succesfulde, fortæller Steinlein.

Svend Graversen selv har også udtalt sig om sit ansvar for den svære tid for klubben. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Skidt AGF-melding

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Det er en katastrofe for Brøndby

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Nu er han pludselig syg

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård kritik af FCM-profil

‘De har grinet deres røv i laser’

Superliga-klub bedst i hele verden

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Robert trækker overskrifter i udlandet

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Har været uenig med Steve Cooper

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Liverpool – Fulham

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Han er Superligaens ringeste målmand!

Danmark har aldrig haft så mange før

Mathias Zanka går viralt

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN