Superliga

Her er Brøndbys unikke billetsystem

Brøndby er klar med det helt nye billetsystem, hvor man som billetkøber skal afgive en scanning af sit fingeraftryk

Som Tipsbladet.dk tilbage i januar kunne løfte sløret for, indfører Brøndby et unikt billet-sikkerhedssystem til udekampen mod FC København 20. marts.

Brøndby vil sikre, at man ved, hvem der befinder sig på udebaneafsnittet i Parken, hvor tingene 19 september 2010 endte helt galt med bål, slagsmål og massiv hærværk på Parkens ejendom.

Det unikke ved det nye system er, at man som billetkøber skal have scannet sit fingeraftryk, som så igen vil blive scannet ved indgangen til Parken. På den måde sikrer man sig, at der rent faktisk er tale om den samme person.

- Alle fans der vil i Parken og se årets første Derby skal således fremvise medlemsskab af en af klubbens loyalitetsklubber (gælder også sæsonkortholdere samt Brøndby Support) og herefter scanne sin finger for at købe en billet.

- Ved indgangen til Brøndby IF's udebaneafsnit i Parken scanner man igen sin finger og får så adgang til kampen, såfremt billetsystemet genkender scanningen, oplyser Brøndby om det nye system på klubbens hjemmeside.

Helt som sikkerhedschef Emil Bakkendorf forklarede om systemet til tipsbladet.dk er der ikke tale om, at man ved fingerscanningen afgiver et decideret fingeraftryk, som bliver gemt og lagret

- Når man scanner sin finger, er der IKKE tale om et fingeraftryk, men om en matchværdi, eller en matematisk template, som det rent teknisk hedder. Scanningen af fingeren kan således ikke på nogen måde anvendes til identificering af personen bag scanningen og kan ej heller tilbagekonverteres til et fingeraftryk.

- Scanningen registrerer alene den enkelte fan som "anonym1", "anonym2", "anonym3", osv. Dermed kan systemet blot registrere, at "anonym1" har købt billet og nu scanner sig ind foran Parken, skriver Brøndby.

Brøndby understreger, at der ved scanningen ikke er tale om personfølsomme oplysninger ogderfor ikke strider mod eksempelvis persondataloven.