Efter planen skal derbyet mellem FC København og Brøndby IF spilles på søndag, men førstnævnte vil have kampen udsat. Ønsket kommer på baggrund af, at regeringen har forbudt mere end 500 personer til stede til kampen, hvilket i praksis umuliggør andet end et par hundrede tilskuere.
Men kan man overhovedet udsætte en Superliga-kamp med få dages varsel? Ja og nej. Vi dykker ned i reglerne.
Der findes en række forhold, der kan udsætte en kamp. Det gælder eksempelvis ekstremt vejr, en farlig bane, andre sikkerhedshensyn, eller hvis et hold skal afgive mindst to spillere til landsholdsopgaver.
Læs også:Nye regler rammer fodbold hårdt: Kun 500 mennesker til københavnsk derby
Der er ikke i reglerne taget højde for, at 12.000 tilskuere pludselig står uden gyldig billet, som tilfældet vil være i forbindelse med søndagens derby. Der er til gengæld nogle overordnede regler, som udsættelse kan falde ind under.
Ifølge de regler, der regulerer afviklingen af Superligaen og divisionerne, Propositioner for Danmarksturneringen i fodbold (Herre-DM), kan Divisionsforeningen “flytte en planlagt turneringskamp efter forudgående ansøgning herom i tilfælde, hvor begge klubber er enige om ændringen.”
Ifølge den regel skal FCK altså have Brøndby med på idéen. Tipsbladet.dk har været i kontakt med Brøndby IF, der ikke vil udtale sig om det.
Læs også:FC København vil have udsat søndagens derby mod Brøndby
Spørgsmålet er dog, om FCK er for sent ude. Ifølge reglerne skal ansøgningen foreligge 14 dage før den pågældende kamp. Omvendt åbner reglerne en kattelem for andre ændringer af kampprogrammet.
“Mere omfattende ændringer i det fastlagte kampprogram end nævnt i §§ 19.1 og 19.2 kan foretages, såfremt administrator skønner det hensigtsmæssigt og programgruppen godkender indstillingen.”
Administrator er Divisionsforeningen, og programgruppen er nedsat af samme Divisionsforening. Tipsbladet.dk har også forsøgt at få en kommentar her, men ligeledes uden held.
Uanset virker det sandsynligt, at Brøndby bliver taget med på råd. Spørgsmålet er så, hvad klubben vil sige. På den ene side vil det måske være en fordel at spille kampen søndag uden FCK-fans. Omvendt har Andreas Maxsø og Rezan Corlu karantæne, men vil formentlig ikke have det, hvis opgøret bliver udsat.
Læs også:DIF-direktør: Idræt kan ikke sammenlignes med fester i nattelivet
Læs også:Ståle Solbakken om Zanka-flirt: Hans løn er i en anden galakse
Læs også:Superliga-analyse: Ståle Solbakken skal fikse FCK’s katastrofale bundniveau
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
