Nyt projekt? Kabongo har haft snakke med Brøndby

Det tidligere Brøndby-talent Joel Kabongo har gang i flere spændende projekter, som han håber på at kunne gå i luften med meget snart, fortæller han i et stort interview med Tipsbladet.



Som blot 24-årig måtte Joel Kabongo opgive fodbolden.

Knæet ville ikke, som han selv ville, og derfor braste drømmen i en alt for tidlig alder. To år senere – i 2024 – fortalte det tidligere Brøndby-talent så i et interview med Bold, at han arbejdede på at gøre comeback.

Et år senere er Joel Kabongo fortsat uden klub, men han holder sig i gang og har ikke opgivet at vende tilbage til grønsværen iført fodboldtøj.

Det fortæller han i et stort interview med Tipsbladet.

– Jeg har haft nogle 2. divisionsklubber, som var ret hurtigt ude og nogle enkelte klubber i 1. division. Der har ikke været så meget fra Superligaen, men der har været nogle ting, hvor jeg måske har følt, at det ikke lige passede ind, siger Joel Kabongo.

Men faktisk er forsvarsspilleren et sted lige nu, hvor han ikke er fastlåst på, at han skal gøre comeback til fodbolden. Han fortælller, at han har flere projekter i gang, som han håber på snart at kunne løfte sløret for.

– Jeg har haft et par møder med Brøndby, hvor jeg kender en masse mennesker, så jeg kunne sagtens se mig selv i en rolle udenfor kridtstregerne. Jeg har desværre ikke set fodbolden så meget inde fra banen, men har været med udefra, hvor jeg har set og kan sætte mig ind i en masse andre ting særligt mentalt.

Joel Kabongo kan ikke gå mere i dybden omkring snakkene med Brøndby IF, som har en stor plads i hans hjerte, og hvor han var ungdomsspiller fra 2008-2017 og senere senior frem til 2021, hvor han blot opnåede 15 Superliga-kampe på grund af skader.

Hvordan ville du have det med, hvis Brøndby ansætter Kabongo?

  • Mega fedt
  • Dårlig ide
  • Ved ikke
  • Mega fedt
  • Dårlig ide
  • Ved ikke

0 Votes

Skulle finde sig selv efter karrierestop

Joel Kabongo blev i 2019 mod FC Midtjylland ramt af en korsbåndsskade, som krævede flere indgreb sidenhen.

Til sidst var der ikke andet at gøre end at stoppe karrieren, hvilket efterlod et stort tomrum hos i dag 27-årige Joel Kabongo.

– Det var et kæmpe hul, som bare var frit. Nu har jeg valgt at lave nogle andre ting og hjulpet lidt til ude i Brøndby med at kommentere kampe (på Brøndby TV, red.) og være til stede på kampdage og sådan.

– Så jeg har prøvet at holde mig i fodbolden, men det har været svært, for alle ens venner løber og spiller fodbold. Men jeg har også fået en familie, som betyder rigtig meget for mig, og lige pludselig er det ikke kun mig og min karriere, vi prioriterer tingene efter.

– Om jeg er landet det perfekte sted, hvor jeg ved, hvilken retning jeg skal i? Umiddelbart ikke. Det er det, jeg går og tænker over og snakker med en masse folk omkring i forhold til, hvad jeg skal kaste mig over.

Joel Kabongo holder derfor alle døre åbne i bestræbelserne på at starte en ny tilværelse og fortæller også, at han er ved at søsætte en podcast.

– Jeg har tænkt noget i retning af en podcast med mennesker fra fodboldverdenen og det private. Det er en vej, som jeg synes, kunne være fed at gå ned af, så det håber jeg på at kunne gå i luften med inden længe, siger Joel Kabongo.

Han har også været ekspert på enkelte 1. divisionskampe hos Viaplay.

Randers FC skrev i sommeren 2021 en treårig kontrakt med Joel Kabongo, men blot et år efter måtte stopperen indstille karrieren på grund af vedvarende knæproblemer. Foto: Randers FC.

Har det meget bedre i dag

Joel Kabongo har dog et ønske om at blive på Sjælland, når det kommer til at finde det næste skridt i karrieren, hvad end det bliver.

Sikkert er det, at forsvarsspilleren er et godt sted i dag.

– Jeg har det bedre, end da jeg sagde farvel og tak til fodbolden, men jeg er heller ikke helt klar endnu, og så venter jeg også på det helt rette tilbud, siger Joel Kabongo, der stadig har glæden ved fodbolden, men også er blevet far til to, og derfor skal få alting til at passe sammen som familie.

– Der er ingen garantier for, at knæet kan holde i kampsituationer, og derfor vil jeg heller ikke sige ja til noget for hurtigt. Jeg træner med en bold på fødderne og har trænere til at hjælpe mig, men jeg kan aldrig vide, hvordan det vil gå i kamp, for det er bare noget andet end på træningsbanen.

Joel Kabongo har tilknyttet trænere, så han også kan få en bold på foden til afveksling fra løbeturene og turene i styrkelokalet – men igen, fremtiden står på vid gab for Joel Kabongo, der har flere spændende projekter undervejs.





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Spår stor transferaktivitet i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Arsenal skal til Danmark