Torsdag lancerede Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen kampagnen “Superligaordningen – sikkert stadion under Covid-19”.
Parterne vil vise, at det er sikkert at lukke flere tilskuere ind på tribunerne, end de må i øjeblikket, hvor fodbolden er ramt af regeringens forsamlingsforbud på 500 personer, idet den såkaldte superligaordning er suspenderet.
Ordningen, som blev indført i juli, gør det muligt for klubberne at inddele stadion i sektioner med 500 tilskuere i hver. Her er det påkrævet, at folk sidder med en meter imellem sig.
Ordningen blev suspenderet 18. september, da man oplevede en stigning af coronasmittede i samfundet.
Siden da er suspenderingen blevet forlænget og gælder lige nu til 1. november.
Idrætsordfører hos SF, Charlotte Broman Mølbæk, er påpasselig med at genoptage superligaordningen, da smittetrykket er højere, end hvad det var, da ordningen første gang blev taget i brug i sommer.
Læs også:Konservative og Venstre bakker op: Der skal lukkes flere tilskuere ind
– Det, der er vigtigt, er, at vi finder ud af, hvordan vi kan køre videre i Superligaen med tilskuere på den lange bane. Altså et halvt år frem.
– Vi skal have forskellige modeller, alt efter hvordan smittetrykket er. Det synes jeg, vi skylder idrætslivet, siger Charlotte Broman Mølbæk.
Hun mener, det lige nu er svært at vurdere, hvor mange tilskuere der skal tillades, men opfordrer regeringen til at indkalde til forhandlinger på området.
Hos Dansk Folkeparti er man enig i, at superligaordningen ikke behøver være den eneste ordning, man kan følge.
Det siger Dennis Flydtkjær, der er idrætsordfører i partiet.
– Klubberne skal have nogle retningslinjer fra starten af. Hvis smittetrykket kommer over et vist niveau, kunne man følge andre retningslinjer end superligaordningen.
Læs også:Vejle-direktør om mistede indtægter: Det er blodig alvor
– Lige nu kunne man starte med at følge Uefa-reglerne, der tillader 30 procent af stadionkapaciteten, siger han.
Han lægger vægt på, at klubberne på forhånd skal vide, hvor mange tilskuere som er tilladt, hvis smittetallet ændrer sig.
Det vil forhindre situationer, som da ordningen blev suspenderet i september.
Her måtte FC Midtjylland på under et døgn afvise omkring 4500 tilskuere, der havde købt billet til en hjemmebanekamp.
Ordføreren foreslår derudover at lave flere retningslinjer, hvis det er det, der kan få folk på stadion.
– Det kunne for eksempel blive obligatorisk at hente smittestop-appen eller bære mundbind under hele kampen, hvis man vil ind på stadion, siger han.
/ritzau/
Læs også:Superliga-spørgsmål: Er FCK blevet hjemløse uden Ståle Solbakken?
Læs også:FC København inviterer politikere til fodbold på søndag
Læs også:Superliga-klubber kæmper for flere fans på stadion: Kan miste 850 millioner
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
