Politikere vil have flere tilskuermodeller til Superligaen

Både DF og SF efterlyser tilskuermodeller, der baserer sig på smittetrykket, til sportsarrangementer.



Torsdag lancerede Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen kampagnen “Superligaordningen – sikkert stadion under Covid-19”.

Parterne vil vise, at det er sikkert at lukke flere tilskuere ind på tribunerne, end de må i øjeblikket, hvor fodbolden er ramt af regeringens forsamlingsforbud på 500 personer, idet den såkaldte superligaordning er suspenderet.

Ordningen, som blev indført i juli, gør det muligt for klubberne at inddele stadion i sektioner med 500 tilskuere i hver. Her er det påkrævet, at folk sidder med en meter imellem sig.

Ordningen blev suspenderet 18. september, da man oplevede en stigning af coronasmittede i samfundet.

Siden da er suspenderingen blevet forlænget og gælder lige nu til 1. november.

Idrætsordfører hos SF, Charlotte Broman Mølbæk, er påpasselig med at genoptage superligaordningen, da smittetrykket er højere, end hvad det var, da ordningen første gang blev taget i brug i sommer.

Læs også:Konservative og Venstre bakker op: Der skal lukkes flere tilskuere ind

– Det, der er vigtigt, er, at vi finder ud af, hvordan vi kan køre videre i Superligaen med tilskuere på den lange bane. Altså et halvt år frem.

– Vi skal have forskellige modeller, alt efter hvordan smittetrykket er. Det synes jeg, vi skylder idrætslivet, siger Charlotte Broman Mølbæk.

Hun mener, det lige nu er svært at vurdere, hvor mange tilskuere der skal tillades, men opfordrer regeringen til at indkalde til forhandlinger på området.

Hos Dansk Folkeparti er man enig i, at superligaordningen ikke behøver være den eneste ordning, man kan følge.

Det siger Dennis Flydtkjær, der er idrætsordfører i partiet.

– Klubberne skal have nogle retningslinjer fra starten af. Hvis smittetrykket kommer over et vist niveau, kunne man følge andre retningslinjer end superligaordningen.

Læs også:Vejle-direktør om mistede indtægter: Det er blodig alvor

– Lige nu kunne man starte med at følge Uefa-reglerne, der tillader 30 procent af stadionkapaciteten, siger han.

Han lægger vægt på, at klubberne på forhånd skal vide, hvor mange tilskuere som er tilladt, hvis smittetallet ændrer sig.

Det vil forhindre situationer, som da ordningen blev suspenderet i september.
Her måtte FC Midtjylland på under et døgn afvise omkring 4500 tilskuere, der havde købt billet til en hjemmebanekamp.

Ordføreren foreslår derudover at lave flere retningslinjer, hvis det er det, der kan få folk på stadion.

– Det kunne for eksempel blive obligatorisk at hente smittestop-appen eller bære mundbind under hele kampen, hvis man vil ind på stadion, siger han.

/ritzau/

Læs også:Superliga-spørgsmål: Er FCK blevet hjemløse uden Ståle Solbakken?
Læs også:FC København inviterer politikere til fodbold på søndag
Læs også:Superliga-klubber kæmper for flere fans på stadion: Kan miste 850 millioner




På vej til FCK: Her er han ligaens konge




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Dansk stjerne i milliontransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Randers FC – Silkeborg IF

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København interesseret i Jonas Kersken

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’