Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Superliga

Randers-appel afvist af licensudvalg: Jeg stiller mig meget uforstående

Randers FC har fået afvist sin appel om en B-licens i den kommende sæson, og det undrer klubbens direktør Søren Pedersen.

Randers Freja FC er op til den kommende sæson blevet degraderet af DBU's Licensudvalg, der har valgt at bytte kronjydernes A-licens ud med en B-licens. Det medfører blandt andet, at klubbens U19-hold ikke længere er sikret en plads i Danmarks bedste række.

Randers FC blev gjort bekendt med degraderingen i slutningen af april, og klubben valgte med det samme at anke beslutningen til DBU's Licens Appeludvalg, der dog har afvist anken fra Randers. Udvalget lægger blandt andet vægt på, at Randers Freja FC ikke har nedskrevet klubbens talentretning.

Afgørelsen kan ikke ankes yderligere, så Randers FC har ikke andet valgt end at tage kendelsen til efterretning, men Søren Pedersen, der er sportslig og kommerciel direktør i Randers FC, er bestemt ikke tilfreds.

- Det er vi selvfølgelig ærgerlige og meget skuffede over, og vi synes, det er en forkert beslutning. Vi har aldrig været bedre til talentarbejdet, og vores egne spillere var eksempelvis en stor del af, at vi reddede os i Superligaen. Vi har beviser på, at vi gør et stort stykke arbejde for talentudviklingen, men det er altså ikke blevet belønnet, og det kan jeg kun stille mig uforstående over for, siger Søren Pedersen til tipsbladet.dk.

Han giver ikke meget for, at en nedskrivning af talentretning vægter så højt, som tilfældet er. 

- Det finder jeg kritisabelt. Vi har en version 1 klar i midten af juli, som beskriver en retning hele vejen fra U13 og op, men det har altså ikke været nok til at ændre beslutningen, siger Søren Pedersen.

Skulle I ikke bare have haft styr på det?

- Jo, det kan man sige, men det er en proces, der har været i gang i noget tid. Skulle vi have speedet det op? Ja, måske. Men vi havde ikke fået besked om, at det hastede, og sidste år, hvor vi blev tildelt A-licens, var der ingen anmærkninger overhovedet. Derfor undrer den her beslutning os naturligvis også.

SønderjyskE har taget den modsatte vej af Randers FC på licensstigen og er gået fra en B-licens til en A-licens. Oprykkerne fra Vejle Boldklub er ligeledes blevet udstyret med en A-licens. Søren Pedersen fastslår, at Randers FC efter hans overbevisning uden problemer kan måle sig med A-licensklubberne.

- Vi slår eksempelvis Vejle Boldklub med længder på nogle af de målbare parametre i forhold til talentudvikling. Det gælder antallet af egenproducerede spillere i førsteholdstruppen, det gælder antallet af U-landsholdsspillere, og det gælder antallet af fuldtidsansatte U-trænere. Jeg kan kun gentage, at jeg stiller mig meget undrende over for den her beslutning, siger Randers-direktøren.

På den korte bane har degraderingen overskuelige konsekvenser for Randers FC, der blandt andet har fået et wildcard til U17-ligaen, men på sigt er det ikke noget, kronjyderne kan leve med.

- Vi går glip af noget økonomi, og så er der selvfølgelig den faktor, at vores U19-hold ikke kommer til at møde de bedste. Vi overlever nok, at det bliver sådan det næste års tid, men der er ingen tvivl om, at det ikke er noget, der skal ske alt for mange gange i træk, så vi har selvfølgelig fået ekstra blod på tanden efter det her, siger Søren Pedersen.

Tipsbladet.dk har været i kontakt med Lars Hilliger, der er formand for DBU's Licens Appeludvalg, men han har ikke yderligere kommentarer til stadfæstningen af Randers FC's B-licens. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.