Randers-topscorer ude med overbelastet lægmuskel
Superliga

Randers-topscorer ude med overbelastet lægmuskel

Viktor Lundberg har pådraget sig en overbelastet lægmuskel, men slipper formentlig med en kort pause.

Randers FC-topscorer Viktor Lundberg er tirsdag blevet scannet efter den skade, der tvang ham til at udgå efter et kvarters spil af weekendens opgør mod AGF. Og scanningen viser, at svenskeren har pådraget sig en overbelastet lægmuskel.

Det skriver Randers FC på klubbens hjemmeside.

Kronjyderne oplyser ikke, hvor lang en skadespause der venter Viktor Lundberg. Klubben nøjes med at konstatere, at ”en sådan overbelastning kræver sin pause”. I den forbindelse falder landskampspausen på et tørt sted for Viktor Lundberg og Randers FC.

Viktor Lundberg fik en helt forrygende start på sæsonen og scorede mål på samlebånd, men svenskeren har ikke fundet vej til netmaskerne de seneste syv kampe. Han er dog stadig klubbens topscorer med syv mål.