Dette er et uddrag fra en artikel i Tipsbladets trykte udgave fredag 13. maj 2022.
Hvad gør man, når sæsonen slutter med et farvel til Superligaen?
Det skal SønderjyskE til at finde ud af efter 14 år i Danmarks bedste fodboldrække.
Tipsbladet sætter i fredagens udgave fokus på nedrykninger i en stor artikel om, hvad der sker med de klubber, der rykker ud af Superligaen.
Og det er ikke nødvendigvis en nem tur, når man går fra prügelknabe i Superligaen til at have favoritværdigheden og presset på sig i 1. division.
– Der er kommet nogle kraftige ordninger i form af faldskærmspengene, så derfor er nedrykkerne meget stærkere økonomisk. Men der sker jo altid noget, når man rykker ned. Dels har man tabt en masse fodboldkampe. Dels har der været en masse uro i klubben.
– Det plejer også at være sådan, at der er en masse usikkerhed omkring hvilke spillere, der bliver i klubben efter en nedrykning. Der plejer ofte at gå et halvt år, før folk egentlig finder ud af, at de er blevet 1.divisionsspillere og at de finder sig selv. Det samme er jo sket i denne sæson, hvor Horsens kom hakkende i gang, inden de fandt sig selv, og det samme kan man sige om Lyngby, siger HB Køges direktør Per Rud til Tipsbladet.
Nogle steder satser man på garvede spillere, når man skal retur til Superligaen, mens andre giver unge folk chancen.
Sidstnævnte løsning kan tidligere Esbjerg-chef Niels Erik Søndergaard anbefale, hvis man ellers har de unge spillere til det.
– Når man rykker ned, er det jo ofte på baggrund af, at man ikke har præsteret ret godt. Man har tabt mange kampe, og det skaber en negativ spiral. Spillere vil væk, nogle vil sælges, andre har kontraktudløb. Det er også den erfaring, jeg har haft. I 2011 skete der en stor udskiftning i vores spillertrup, og vi sagde farvel til mange udenlandske og dyre spillere.
– Vi gik tilbage til det gamle Esbjerg-DNA med unge spillere. Det viste sige, at de unge spillere senere blev stjerner i form af Martin Braithwaite, Lukas Hradecky, Jonas Knudsen, Peter Ankersen, Jakob Ankersen og Kian Hansen. Det kan virkelig bruges til noget positivt, hvis man som klub formår at komme videre derfra og formår at vende nedrykning til noget positivt, siger Niels Erik Søndergaard til Tipsbladet.
Læs hele artiklen i fredagens udgave af Tipsbladet.
Læs også denne analyse og kommentar af Tipsbladets Troels Bager Thøgersen om ejerne i Esbjerg, der bestemt ikke har vakt begejstring de steder, de har købt klubber.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
