Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Forventningerne er store til den unge danske angriber, som er godt på vej til at blive topscorer i 1. division.



OB er tilbage i Superligaen.

Det fynske fodboldflagskib er tilbage i landets bedste række efter et kort ophold på anden klasse.

En af årsagerne til at OB igen kan kalde sig Superliga-klub er Luca Kjerrumgaard, der har været den helt store offensive-stjerne i denne sæson med sine 19 mål og 5 oplæg.

– Han har en vild pakke som angriber. Han er stor, men kan samtidigt bevæge sig godt, kombineret med et virkelig godt venstreben. Det er en unik pakke, så jeg kan godt forstå, hvis der er enorm interesse omkring ham, fortæller angriberens tidligere holdkammerat, Max Fenger, i et interview med Tipsbladet.

Såfremt OB lykkedes med at holde på angriberen i den kommende sæson, så er det bestemt ikke utænkeligt, at han kan fortsætte sin gode målform.

– Jeg kunne sagtens forestille mig det, men han kan ikke gøre det alene. Han skal også sættes op af sine medspillere, men hvis han ikke bliver solgt, så ser jeg for mig, at han får en god sæson i Superligaen.

Troels Bech fortalte tidligere på foråret Tipsbladet om udsigterne for et sommersalg. Det kan du læse mere om her.

Scorer Luca Kjerrumgaard mere end 10 mål i næste sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

‘En af de mørkeste dage’

Mange var overasket i sidste sæson, da OB pludselig rykkede ud af Superligaen for første gang i mere end 20 år, og det er fortsat en oplevelse, der sidder i Max Fenger.

– Selvfølgelig var det på alle måder forfærdeligt. Det var en af de mørkeste dage i mit liv, den dag hvor OB rykkede ned. Jeg var i Sverige i den første halvdel af sæsonen, men kom tilbage og forsøgte at hjælpe med at redde det – det lykkedes dog ikke. Jeg er dog sikker på, at klubben går en bedre tid i møde. Det var et wakeup-call for klubben.

Oprykningen til Superligaen blev sikret for nogle uger siden på Fyn, og selvom Max Fenger nu er over alle bjerge i Sverige, betyder det meget for ham at aflevere dem et godt sted.

– Det var med blandede følelser at forlade OB, det er en klub, der har betydet meget for mig, og jeg har følt mig tilpas i klubben. Jeg har kun én karriere, og det var på tide, at jeg skulle prøve noget nyt. Jeg er glad for, at jeg kunne føre klubben op i Superligaen, hvor de hører hjemme, afslutter Max Fenger.

Den tidligere OB-angriber skiftede i vinter til IFK Göteborg, hvor han nyder stor personlig succes, efter at han afviste interesserede Superliga-klubber.





FC København-stjerne frifundet


Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Går i kødet på Rasmus Højlund

– Har du snakket med din mor?

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Ekspert peger på stort Brøndby-problem

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Tottenham-stjerne truet med pistol

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Klubejer udskammer tidligere Superliga-spiller

FCM jagter Franculino-erstatning

Thomas Frank: ‘Forhåbentlig kommer Neestrup ind’

Højbjerg med kæmpe ros

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo

Revser FCK-profil: – Det giver ingen mening

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’

Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’

Thomas Frank brugte FCK-episode til at joke med

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Prøver at lokke FC København-stjerne

Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’

Kæmpe kovending: Forhandler med dansker

Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK

Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude

Hård stikpille til Vingegaard

Benhård kritik af FC København

Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada

Sammenligner ham med Lionel Messi

Jacob Neestrup: ‘Forfærdeligt – under al kritik!’

Gudesønner kan greje Gala igen

Megastjerne så intet fra FC København

Mageløse München fortsætter vanvidssæson

Liverpool satte Real Madrid på plads

Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK

I kæmpe forsvar af Amorim