Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Forventningerne er store til den unge danske angriber, som er godt på vej til at blive topscorer i 1. division.



OB er tilbage i Superligaen.

Det fynske fodboldflagskib er tilbage i landets bedste række efter et kort ophold på anden klasse.

En af årsagerne til at OB igen kan kalde sig Superliga-klub er Luca Kjerrumgaard, der har været den helt store offensive-stjerne i denne sæson med sine 19 mål og 5 oplæg.

– Han har en vild pakke som angriber. Han er stor, men kan samtidigt bevæge sig godt, kombineret med et virkelig godt venstreben. Det er en unik pakke, så jeg kan godt forstå, hvis der er enorm interesse omkring ham, fortæller angriberens tidligere holdkammerat, Max Fenger, i et interview med Tipsbladet.

Såfremt OB lykkedes med at holde på angriberen i den kommende sæson, så er det bestemt ikke utænkeligt, at han kan fortsætte sin gode målform.

– Jeg kunne sagtens forestille mig det, men han kan ikke gøre det alene. Han skal også sættes op af sine medspillere, men hvis han ikke bliver solgt, så ser jeg for mig, at han får en god sæson i Superligaen.

Troels Bech fortalte tidligere på foråret Tipsbladet om udsigterne for et sommersalg. Det kan du læse mere om her.

Scorer Luca Kjerrumgaard mere end 10 mål i næste sæson?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

‘En af de mørkeste dage’

Mange var overasket i sidste sæson, da OB pludselig rykkede ud af Superligaen for første gang i mere end 20 år, og det er fortsat en oplevelse, der sidder i Max Fenger.

– Selvfølgelig var det på alle måder forfærdeligt. Det var en af de mørkeste dage i mit liv, den dag hvor OB rykkede ned. Jeg var i Sverige i den første halvdel af sæsonen, men kom tilbage og forsøgte at hjælpe med at redde det – det lykkedes dog ikke. Jeg er dog sikker på, at klubben går en bedre tid i møde. Det var et wakeup-call for klubben.

Oprykningen til Superligaen blev sikret for nogle uger siden på Fyn, og selvom Max Fenger nu er over alle bjerge i Sverige, betyder det meget for ham at aflevere dem et godt sted.

– Det var med blandede følelser at forlade OB, det er en klub, der har betydet meget for mig, og jeg har følt mig tilpas i klubben. Jeg har kun én karriere, og det var på tide, at jeg skulle prøve noget nyt. Jeg er glad for, at jeg kunne føre klubben op i Superligaen, hvor de hører hjemme, afslutter Max Fenger.

Den tidligere OB-angriber skiftede i vinter til IFK Göteborg, hvor han nyder stor personlig succes, efter at han afviste interesserede Superliga-klubber.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri