Superliga-tophold har luret: Forventer millionbud

De satte klubrekord på transfermarkedet i sidste sæson, men den kunne sagtens blive slået denne sommer, hvis interessen bliver stor nok for ombejlet Superliga-stortalent.



I sin tid syntes FC Midtjylland, han var for lille og klejn til at spille i deres ungdomsafdeling, og den beslutning er Randers FC særdeles godt tilfreds.

For det betyder, at Mads Enggård tidligt kunne komme i Randers FC’s Superliga-trup og efterhånden har oparbejdet en solid erfaring af en 20-årig spiller at være.

Interesse har der før været for midtbanespilleren, der i januar kunne se kammeraten Filip Bundgaard skifte til Brøndby IF for et rekordbeløb.

Og i et 2024, hvor Randers hentede godt med Superliga-point og nåede frem til en vind-eller-forsvind-kamp om en Conference League-billet med FC København, har Enggård også stået på scoutinglister hos flere udenlandske klubber.

Også andre og mere pengestærke klubber har ifølge Tipsbladets oplysninger holdt øje med Enggård, der dog med garanti ikke bliver billig.

At stå på en liste er naturligvis ikke ensbetydende med, at en spiller bliver købt og solgt, og cheftræner Rasmus Bertelsen gav i sidste uge udtryk for overfor Tipsbladet, at han både forstår Randers’ position i hierarkiet men også gerne ser så mange gode spillere fortsætte.

Så der står ikke skrevet nogen steder i Randers’ planer for sommeren 2024, at Mads Enggård skal sælges, hverken af hensyn til timingen eller økonomien, hvor begge dele nok passede bedre i vinter med Filip Bundgaard, hvor nogle af pengene blev geninvesteret i blandt andre den målfarlige Mohammed Fuseini, der blev lejet af Sturm Graz, og som Randers lige nu forsøger at købe fri.

Men Randers’ direktør Søren Pedersen er også bevidst om, at Enggård er så attraktiv, at der kan dukke tilbud op, han og bestyrelsen ikke uden videre kan afvise.

– Vi har ikke fået noget endnu, men jeg vil da tro, der kommer bud på ham, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

253150

Mads Enggård (til venstre) har gjort en flot figur i Superligaen. Foto: Alamy

Midtbanespilleren erklærede sig i foråret i et interview med Tipsbladet åben for et skifte, hvis den rigtige mulighed er der, som både er tilpas attraktiv men også fornuftig i forhold til spilletid og fremtidsudsigter.

Og Randers-direktøren lytter, hvis et sådant tilbud dukker op, uden at han kan og vil forpligte sig den ene eller anden vej.

– Det kommer an på, hvilke muligheder, der kommer, og vi har en strategi, hvor vi skal sælge spillere, hvorefter vi skal finde en afløser. Det kan lige så godt være nu, som det kan være senere. Men vi er ikke tvunget til at sælge ham,

Mads Enggård kom i foråret på den attraktiv Golden Boy-talentliste over de mest interesante unge spillere i Europa (læs mere om det her).

Med tanke på Enggårds profil og gode spil vil det give mening, at prisen ligger omkring det leje, Filip Bundgaard indbragte, hvilket dog givetvis kommer til at afhænge af forhandlingssituationen, hvilke hold, der er interesserede, og om et skifte kommer til at ske denne sommer eller i 2025 eller 2026.

Enggård har kontrakt med Randers FC til 2027, hvor midtbanespilleren har spillet 54 Superliga-kampe siden sin debut i ligaen i marts 2022.

Randers-direktør Søren Pedersen er godt tilfreds med den måde, Superliga-holdet udviklede sig på gennem sæsonen 2023/24 – læs mere om det her.





Theo Sander: ‘Drømmer om god fremtid i OB’




LIVE

TransferLIVE: Forhandler med United

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Åben for at forlænge med FC København

Afsløring: FC København henter Geovanni Vianney

På vej til FCK? Han var altdominerende

Kuldegysninger! Det var en vild oplevelse, FCK

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Blæst bagover af Thomas Frank



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC København har taget kontakt

Højbjerg reagerer på skandale

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

FC Midtjylland – Silkeborg IF

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Vilde Roony matchvinder med panenka

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Sønderjyske – Brøndby IF

AGF – Vejle Boldklub

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Afslører millionløn og særlig aftale

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Flick: Sejr efter besværlig kamp kan løfte os

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Får landsholdskarantæne

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

FC Fredericia – Randers FC

Nedtur for Christian Nørgaard

Voldsom magtdemonstration

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

Kongeklubben viser klassen

Viktor Gyökeres åbner målkontoen i Arsenal

FC København og OB deler i Parken

Arsenal køber Crystal Palace-profil

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Sådan forløb kampen mellem FCK og OB

‘En fantastisk situation’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Giver status på Daramy – her er planen