I sin tid syntes FC Midtjylland, han var for lille og klejn til at spille i deres ungdomsafdeling, og den beslutning er Randers FC særdeles godt tilfreds.
For det betyder, at Mads Enggård tidligt kunne komme i Randers FC’s Superliga-trup og efterhånden har oparbejdet en solid erfaring af en 20-årig spiller at være.
Interesse har der før været for midtbanespilleren, der i januar kunne se kammeraten Filip Bundgaard skifte til Brøndby IF for et rekordbeløb.
Og i et 2024, hvor Randers hentede godt med Superliga-point og nåede frem til en vind-eller-forsvind-kamp om en Conference League-billet med FC København, har Enggård også stået på scoutinglister hos flere udenlandske klubber.
Også andre og mere pengestærke klubber har ifølge Tipsbladets oplysninger holdt øje med Enggård, der dog med garanti ikke bliver billig.
At stå på en liste er naturligvis ikke ensbetydende med, at en spiller bliver købt og solgt, og cheftræner Rasmus Bertelsen gav i sidste uge udtryk for overfor Tipsbladet, at han både forstår Randers’ position i hierarkiet men også gerne ser så mange gode spillere fortsætte.
Så der står ikke skrevet nogen steder i Randers’ planer for sommeren 2024, at Mads Enggård skal sælges, hverken af hensyn til timingen eller økonomien, hvor begge dele nok passede bedre i vinter med Filip Bundgaard, hvor nogle af pengene blev geninvesteret i blandt andre den målfarlige Mohammed Fuseini, der blev lejet af Sturm Graz, og som Randers lige nu forsøger at købe fri.
Men Randers’ direktør Søren Pedersen er også bevidst om, at Enggård er så attraktiv, at der kan dukke tilbud op, han og bestyrelsen ikke uden videre kan afvise.
– Vi har ikke fået noget endnu, men jeg vil da tro, der kommer bud på ham, siger Søren Pedersen til Tipsbladet.

Midtbanespilleren erklærede sig i foråret i et interview med Tipsbladet åben for et skifte, hvis den rigtige mulighed er der, som både er tilpas attraktiv men også fornuftig i forhold til spilletid og fremtidsudsigter.
Og Randers-direktøren lytter, hvis et sådant tilbud dukker op, uden at han kan og vil forpligte sig den ene eller anden vej.
– Det kommer an på, hvilke muligheder, der kommer, og vi har en strategi, hvor vi skal sælge spillere, hvorefter vi skal finde en afløser. Det kan lige så godt være nu, som det kan være senere. Men vi er ikke tvunget til at sælge ham,
Mads Enggård kom i foråret på den attraktiv Golden Boy-talentliste over de mest interesante unge spillere i Europa (læs mere om det her).
Med tanke på Enggårds profil og gode spil vil det give mening, at prisen ligger omkring det leje, Filip Bundgaard indbragte, hvilket dog givetvis kommer til at afhænge af forhandlingssituationen, hvilke hold, der er interesserede, og om et skifte kommer til at ske denne sommer eller i 2025 eller 2026.
Enggård har kontrakt med Randers FC til 2027, hvor midtbanespilleren har spillet 54 Superliga-kampe siden sin debut i ligaen i marts 2022.
Randers-direktør Søren Pedersen er godt tilfreds med den måde, Superliga-holdet udviklede sig på gennem sæsonen 2023/24 – læs mere om det her.
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
TRANSFER
‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’
Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’
NYHEDER
‘Min røvballe er fuldstændig smadret’
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
Tadej Pogacar får superhjælper
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Økonomisk bombe i ny aftale
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
TIPSBLADETS DOM
Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!
NYHEDER
Godt nyt for FCK
INTERVIEW
Overvejede at sige op
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Bekræfter skrækskade til dansker
TOPNYHED
FC København-transfer går hele verden rundt
Medier peger på stort problem for Thomas Frank
TOPNYHED
På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
Afløser skadede landsholdsstjerner
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
INTERVIEW
Hylder FCK-stjerner: ‘Hjalp mig i en svær periode’
Kæmpebøder til NFL-stjerner
TOPNYHED
Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub
NYHEDER
Opdagede særlig detalje under Runes operation
LIGE NU
Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset
KARAKTERER
FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!
Brøndby kan blive ramt af forbud
Afviser Diant Ramaj-bombe
EKSKLUSIVT
Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’
Her er de tre bedste akademier i Danmark
TOPNYHED
Brøndby-boss har aldrig set lignende
NYHEDER
Brøndby-profil træner ikke med
TOPNYHED
Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med
NYHEDER
Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?
TOPNYHED
Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem
Dansk golfstjerne i foreløbig top 10 efter afbrud
NYHEDER
Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’
Stor tro på tingene i AGF
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
STORT INTERVIEW
Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!
Suveræn schweizer jagter helt vild bedrift
Mikkel Beckmann storroser Harry Kane
Amalie Dideriksen tager omnium-bronze
Dansk cykelstjerne tager VM-sølv
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund tæmmer Gedebukke
EKSKLUSIVT
Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv
NYHEDER
‘Alle har set de chokerende billeder’
NYHEDER