Eriksen om bænkplads: Jeg står et sted, jeg ikke har prøvet før

Christian Eriksen er havnet i en uvant situation som reservespiller, men forventer mere spilletid i efteråret.



På fodboldlandsholdet er Christian Eriksen den vel nok største stjerne, men hjemme i Serie A-klubben Inter er han aktuelt ikke en favorit hos cheftræner Antonio Conte.

I sæsonens første tre ligakampe er Eriksen startet inde en gang, skiftet ind en gang og senest bænket i en hel kamp.

Det er en uvant situation for den danske kreatør, som satser på mere tillid, når Inter frem til jul skal spille i både midtugen og weekenderne.

– Jeg håber da så sandelig ikke, at jeg skal sidde på bænken hele efteråret. Det er i hvert fald ikke min intention. Og jeg håber heller ikke, at det er klubben eller trænerens intention.

– Der kommer utrolig mange kampe på kort tid, og nu har vi jo også tre landskampe på en samling, og det i sig selv er vildt.

– Champions League begynder, når vi kommer tilbage i klubberne, så der er rigtig meget fodbold, der skal spilles, så jeg er sikker på, at jeg nok skal få mine minutter. Så handler det bare om at få flere, end folk udefra og jeg selv forventer lige nu, siger Christian Eriksen.

Læs også:Optakt: Island – Danmark

Landstræner Kasper Hjulmand er af samme opfattelse.

– Jeg har set kampprogrammet, og der er virkelig, virkelig mange kampe, så jeg er sikker på, en spiller med Christians kvaliteter nok skal få sine minutter. Så lige nu er jeg ikke bekymret for ham, siger landstræneren.

Eriksen kan ikke huske at have været i en lignende situation tidligere i karrieren.

– Jeg står et sted, hvor jeg måske ikke rigtig har stået før på et klubhold. Jeg fik en fin start, efter jeg kom til Inter i januar, og jeg prøvede at vise mig frem der. Så kom coronapandemien, og hvad der nu er sket, og så er det gået lidt op og ned.

– Folks tankegang og forventninger til mig som spiller er, at jeg spiller og er afgørende i hver kamp, og det har ikke været tilfældet. Derfor kigger folk udefra anderledes på mig nu, siger fynboen.

Som etableret spiller på topplan gennem ti år er det underligt pludselig at have reservestatus, og det tærer på Eriksens tålmodighed, når han tidligere har leveret store præstationer i for eksempel Champions League og ved VM.

Læs også:Færøsk keeper: Kommer til at have mareridt om Eriksens straffespark

– Selvfølgelig bliver man mindre tålmodig, når man har erfaring og har prøvet forskellige ting. Om man er 20 år, 28 år eller i 30’erne, så gider man ikke sidde på bænken – i sidste ende er det altid ufedt at sidde på bænken, siger danskeren.

Transfervinduet lukkede i mandags, og på rygteplan blev Eriksen sat i forbindelse med et skifte tilbage til Premier League. Selv fortæller han, at han ikke havde konkrete tilbud at forholde sig til.

– Jeg hørte ikke noget fra min agent, og hvis der havde været noget omkring mig, så ville jeg have hørt det fra ham eller fra klubben, men der var ikke noget.

– Jeg har efterhånden vænnet mig til, at der bliver skrevet en masse i pressen. Hvad der er sandt og ikke er sandt, kan jeg ikke svare på. Jeg ved kun, hvad jeg har fået fortalt, og der var ikke noget konkret overhovedet.

– Så i mandags var bare en dag som alle andre for mig, for der skete jo ikke noget, selv om det var en voldsom dag for andre set udefra, siger Eriksen.

/ritzau/

Læs også:Karakterer: Debutant stjal showet i storsejr
Læs også:Eriksens fremtid i Inter afgøres i de kommende måneder
Læs også:Hjulmand om Eriksens manglende spilletid: Jeg kan godt undre mig
Læs også:Hjulmand om Eriksens manglende spilletid: Jeg kan godt undre mig




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Optakt: Newcastle – Manchester City

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Mexico kommer med markant melding om VM



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Deler nyt om fremtiden

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Jonas Schwartz lander nyt job

Hjulmand vinder i Hamborg

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Nu svarer David Nielsen

Mourinho tog røven på Zeca

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Chido Obi nomineret til pris

Superligaklub præsenterer millionoverskud

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

I svime over Filip Jørgensen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet