Victor Froholdt er inden længe fortid i FC København.
Tipsbladet har afsløret, at han bliver solgt i en rekordstorhandel på 165 millioner kroner til FC Porto.
Både FC København har i en meddelse til Fondsbørsen bekræftet buddet, mens FC Porto til Tipsbladet har forklaret, at der pågår positive forhandlinger.
Ergo står FC København nu og mangler Forårets Profil og Superligaens helt store åbenbaring til den kommende sæson.
I den forbindelse lavede Tipsbladet en artikel med fem bud på spillere, som kan afløse Victor Froholdt – vi skal understrege, at der er tale om bud.
Sivert Mannsvert fra AFC Ajax, Mads Enggård fra Molde FK, Elías Montiel fra Pachuca, Patrick Berg fra Bodø/Glimt og Philip Billing fra Bournemouth.
Tipsbladets læsere havde så mulighed for at stemme på deres drømmespiller til FCK, og her pegede over en tredjedel på den samme kandidat.
Nemlig Philip Billing fra Premier League-klubben Bournemouth.
Herunder resultatet af afstemningen efter godt og vel 30 timer.

Bodø/Glimt-stjernen Patrick Berg og det tidligere FC København-emne Sivert Mannsverk har flere også et godt øje til i afstemningen, som over 4.000 har afgivet sin stemme til.
Faktisk har 27-årige Patrick Berg netop modtaget et stort tilbud fra MLS, hvor en unavngiven klub er villig til at betale omkring 75 millioner kroner for midtbanestjernen, skriver Nettavisen.
LÆS MERE: Værsgo, FCK: Her er fem bud på Froholdts afløser
Transfer wishlist
Prøv Tipsbladets transferønskeliste herunder. Du vælger den Superliga-klub, som du vil handle for. Du kan købe spillere fra de andre Superliga-klubber eller selv tilføje spillere. Når du er færdig med at købe og sælge, kan du dele din ønskeliste på sociale medier eller se, hvordan andre fans har handlet. Priserne er fra Transfermarkt.
Billing har tænkt på FCK
For at vende blikket på Philip Billing, 29 år, så kommer han ud af et forår, hvor han på udlån var med til at vinde Serie A med Napoli.
Nu er han retur i Bournemouth, hvor han gennem flere sæsoner har været en stor profil og scoret kontinuerligt med mål, men selv har han ikke afvist at vise sig frem i Superligaen, før det er for sent.
– Det er et stykke tid siden, men jeg savnede Danmark så meget, at jeg også bare kunne… FCK. Ha, men så begyndte jeg at tænke på penge, altså ikke på penge, men du ved, hvad jeg mener.
– De (FCK) kan ikke betale (det Billing koster, red.) Bournemouth.
– Præcis, det kan de ikke jo. Det kunne også bare være dejligt at komme tilbage. Når man er så langt væk og væk i så lang tid, er der noget mellemrum til ens venner og familie, fordi man spiller fodbold hver dag. Det er det samme, den samme rutine. Der er så mange kampe. Jeg glemmer aldrig min familie, men nogle gange tænker man, at man har et liv i Danmark med familien også, sagde Philip Billing i Medianos podcast Player Lounge i 2022.

Philip Billing forlod Esbjerg fB og Danmark som helt ung og har derfor aldrig prøvet kræfter med Superligaen, men det kan måske ændre sig i fremtiden.
Lanndsholdsbobleren har fortsat to år tilbage af sin aftale med Bournemouth.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
Bournemouth knækker Liverpool
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
