Superliga

Tøfting revser Brøndbys transfer-passivitet

Stig Tøfting mener ikke, at Brøndby kom optimalt ud af januars transfervindue, hvor blot Clarence Goodson blev hentet ind.

Clarence Goodson blev eneste nye mand i blå-gult i januars transfervindue, selvom Brøndby ellers havde proklameret flere nye spillere. Brøndby havde som førsteprioritet at skille sig af med flere fra klubbens overskudslager, og selvom det delvist lykkedes, undrer mange sig nok over passiviteten fra Vestegnen, når der skulle spillere den anden vej.

En af dem, er Stig Tøfting. Den bramfrie klummeskribent forstår ikke klubbens (manglende) indkøbspolitik. Specielt er der én spiller, som "Tøffe" ikke forstår, Brøndby ikke skrev kontrakt med.

Under overskriften "skidt" skriver Stig Tøfting i sin Ekstra Bladet-klumme.

- At en klub som Brøndby har været så passiv på transfermarkedet. De er selvfølgelig presset på pengepungen, men hvorfor var det ikke i Brøndby, at Morten Duncan Rasmussen havnede? Andenpladsen kan altså give adgang til de mange CL-millioner, så det kan hurtigt vise sig, at være et skidt sted at spare. For den flok angribere, de har lige nu, vidner ikke om Champions League-ambitioner, skriver Stig Tøfting blandt andet.

Brøndby blev i januar sat i forbindelse med spillere som Vitali Rodinov og Mikkel Thygesen men valgte altså ikke at handle.

Til gengæld fik klubben skilt sig af med Pierre Kanstrup samt de løntunge drenge Alexander Farnerud, Stefan Gislason og Peter Madsen. Sidstnævnte blot på en lejeaftale.