Alexander Zorniger: ‘Det går jo meget godt i DK’

Alexander Zorniger er ikke enig med Sune Smith-Nielsen i, at det er en skandale, at danske topklubber ikke har et andethold i NordicBet Ligaen. Den tidligere Brøndby-træner er ret glad for modellen med Future Cup.



Debatten om fremtiden i dansk fodbold kører for fuld musik i disse dage, efter at Tipsbladet har sat fokus på, om topklubberne i Superligaen skal have deres andethold repræsenteret i NordicBet Ligaen.

Diskussionen blev affødt af FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen, der i et interview med Mediano kalder det 'en skandale' for ikke mindst talentudviklingen, at det ikke er tilfældet.

Nu stempler den tidligere Brøndby-træner Alexander Zorniger ind i debatten.

Han er nu træner i hjemlandet for Greuther Fürth, og i Tyskland har man en model, der minder en smule om den, Sune Smith-Nielsen vil have indført. Syd for grænsen kan de store klubbers U23-mandskaber spille i 3. Liga. 

Den model roser den tidligere Brøndby-coach, men han er ikke helt på højde med Sune Smith-Nielsen.

Det fastslår han i et interivew med Tipsbladet. 

– Der er også ulemper ved modellen. Klubberne skal råde over to trupper, og det er for det første dyrt, men samtidig kan det medføre, at de bedste unge spillere får mindre træning med førsteholdet, siger Zorniger.

2XYP2GG_1

Foto: Alamy

Reserveholdsturneringen Future Cup er lige nu der, hvor de danske Superliga-klubber kan teste talenterne af mod mere rutinerede spillere, end man finder i U19-Ligaen, men mange af de kilder, Tipsbladet har talt med, mener ikke, at Future Cup er specielt velfungerende.

Alexander Zorniger husker imidlertid, at reserveligaen – som var Future Cups forgænger – var et ganske fornuftigt og godt supplement til Sune Smith-Nielsens forslag om andetholdet i NordicBet Ligaen.

– Den var interessant. Det var ikke en turnering i klassisk forstand, så klubberne kunne i højere grad fokusere på behovene frem for resultaterne. Jeg mener, der var mange fordele ved det. Jeg anerkender, at springet fra U19 til førsteholdet er for stort for mange, så turneringen med andethold var god i den forstand, siger han.

En stor del af den kritik, der fremføres af Future Cup, er, at kampene næsten er blottet for intensitet grundet det manglende sportslige incitament til at vinde kampene. Alexander Zorniger påpeger, at han oplevede, at motivationen kom et andet sted fra.

– Spillerne præsterede med høj intensitet for deres egen skyld. Der var ikke så mange tilskuere, men der var altid mange scouts til kampene. Så man spillede for sig selv – ikke for pointene, siger Zorniger og fastslår, at han generelt oplever, at det går godt med talentudviklingen i Danmark. 

– Jeg ser selvfølgelig Brøndbys kampe, men jeg er ikke helt nede i detaljen i dansk fodbold længere. Jeg synes jo, at det kører meget godt. I går så jeg Club Brugge mod Borussia Dortmund, og der spillede Andreas Skov Olsen. Gustaf Nilsson var også med, og jeg ved godt, han er svensker, men han har spillet i dansk fodbold. Der er masser af mulighed for at udvikle sig i dansk fodbold. 

Du kan læse mere herunder:

'Den største skandale i dansk fodbold'

Udenlandsk klub helt enig med FCK

Dansk talent vild med modellen, FCK-boss foreslår

Dybt uenig med FCK-boss: Elitært og grådigt

Superliga-boss: 'Der kommer en seriøs debat'

FCK-boss' opråb splitter danske klubber 



‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Endelig godt nyt

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

– Brøndby er chanceløse

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nu er han gratis – på vej til OB?

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Afvist

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

FC København-profil ude med sygdom

Har I tabt sutten, Brøndby?

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Storklub meldes interesseret

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball