Alexander Zorniger: ‘Det går jo meget godt i DK’

Alexander Zorniger er ikke enig med Sune Smith-Nielsen i, at det er en skandale, at danske topklubber ikke har et andethold i NordicBet Ligaen. Den tidligere Brøndby-træner er ret glad for modellen med Future Cup.



Debatten om fremtiden i dansk fodbold kører for fuld musik i disse dage, efter at Tipsbladet har sat fokus på, om topklubberne i Superligaen skal have deres andethold repræsenteret i NordicBet Ligaen.

Diskussionen blev affødt af FC Københavns sportsdirektør Sune Smith-Nielsen, der i et interview med Mediano kalder det 'en skandale' for ikke mindst talentudviklingen, at det ikke er tilfældet.

Nu stempler den tidligere Brøndby-træner Alexander Zorniger ind i debatten.

Han er nu træner i hjemlandet for Greuther Fürth, og i Tyskland har man en model, der minder en smule om den, Sune Smith-Nielsen vil have indført. Syd for grænsen kan de store klubbers U23-mandskaber spille i 3. Liga. 

Den model roser den tidligere Brøndby-coach, men han er ikke helt på højde med Sune Smith-Nielsen.

Det fastslår han i et interivew med Tipsbladet. 

– Der er også ulemper ved modellen. Klubberne skal råde over to trupper, og det er for det første dyrt, men samtidig kan det medføre, at de bedste unge spillere får mindre træning med førsteholdet, siger Zorniger.

2XYP2GG_1

Foto: Alamy

Reserveholdsturneringen Future Cup er lige nu der, hvor de danske Superliga-klubber kan teste talenterne af mod mere rutinerede spillere, end man finder i U19-Ligaen, men mange af de kilder, Tipsbladet har talt med, mener ikke, at Future Cup er specielt velfungerende.

Alexander Zorniger husker imidlertid, at reserveligaen – som var Future Cups forgænger – var et ganske fornuftigt og godt supplement til Sune Smith-Nielsens forslag om andetholdet i NordicBet Ligaen.

– Den var interessant. Det var ikke en turnering i klassisk forstand, så klubberne kunne i højere grad fokusere på behovene frem for resultaterne. Jeg mener, der var mange fordele ved det. Jeg anerkender, at springet fra U19 til førsteholdet er for stort for mange, så turneringen med andethold var god i den forstand, siger han.

En stor del af den kritik, der fremføres af Future Cup, er, at kampene næsten er blottet for intensitet grundet det manglende sportslige incitament til at vinde kampene. Alexander Zorniger påpeger, at han oplevede, at motivationen kom et andet sted fra.

– Spillerne præsterede med høj intensitet for deres egen skyld. Der var ikke så mange tilskuere, men der var altid mange scouts til kampene. Så man spillede for sig selv – ikke for pointene, siger Zorniger og fastslår, at han generelt oplever, at det går godt med talentudviklingen i Danmark. 

– Jeg ser selvfølgelig Brøndbys kampe, men jeg er ikke helt nede i detaljen i dansk fodbold længere. Jeg synes jo, at det kører meget godt. I går så jeg Club Brugge mod Borussia Dortmund, og der spillede Andreas Skov Olsen. Gustaf Nilsson var også med, og jeg ved godt, han er svensker, men han har spillet i dansk fodbold. Der er masser af mulighed for at udvikle sig i dansk fodbold. 

Du kan læse mere herunder:

'Den største skandale i dansk fodbold'

Udenlandsk klub helt enig med FCK

Dansk talent vild med modellen, FCK-boss foreslår

Dybt uenig med FCK-boss: Elitært og grådigt

Superliga-boss: 'Der kommer en seriøs debat'

FCK-boss' opråb splitter danske klubber 





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Højlund med helterolle for Napoli

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Er han den nye Rurik Gislason?

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Brøndby IF – Randers FC

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Ny kæmpe nedtur for Frank

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Han kan blive den næste store profil!



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Silkeborg IF – Viborg FF

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Officielt: Her spilles AGF-OB

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Hylder Manchester United-stjerne

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

AGF og OB var enige om at spille søndag

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Viaplay-boss langer ud efter AGF