Amnesty kritiserer Frankrig: Vi støtter Danmark

Det franske fodboldlandshold forbliver tavs i snakken om menneskerettigheder i Qatar, og derfor går Amnesty Frankrig nu i rette med de franske stjerner.



Det er nogle af verdens bedst betalte spillere, der spiller på det franske landshold, men ingen af spillerne tør sige noget om situationen og menneskerettighederne i Qatar, selv om landstræner Didier Deschamps har givet tilladelse til, at spillerne kan ytre sig, som de ønsker.

Sådan er udmeldingen fra den franske udgave af Amnesty, der på det sociale medie Twitter ganske enkelt sviner de franske spillere for at forholde sig tavs i forbindelse med VM i Qatar.

Sagen er interessant, fordi Amnesty Frankrig omvendt gør opmærksom på, at det danske landshold og de danske spillere ved enhver lejlighed tager afstand fra og udtaler sig kritisk om situationen og menneskerettighederne i Qatar.

Det er blandt andet på Twitter, at Amnesty France gør opmærksom på, at de på søndag støtter Danmark, når Frankrig gæster Parken.

– Kære “Les Bleus”. Vi skrev et brev til jer den 19. maj, hvor vi spurgte ind til, hvor I står i forhold til menneskerettighedsovertrædelserne i Qatar. I har måske læst det, men I har ikke svaret, skriver Amnesty det første af otte tweets, som vi linker til nederst i denne artikel:

– Didier Deschamps, som vi også har kontaktet, har sagt på et pressemøde, at I gerne må tale frit, og at han ikke er imod, at spillere spørges ind til Qatar og det franske fodboldforbund.

– Der har intet været i medierne – hverken som et kollektiv eller fra individer – omkring menneskerettighederne i landet. Der er øredøvende stilhed i lyset af tusindvis af migranters dødsfald i forbindelse med byggeri i Qatar.

– Søndag møder I Danmark i en kamp. For os er Danmark favoritter til at vinde kampen om at engagere sig. Og det er derfor, vi støtter dem.

– Danske sponsorer er gået med til at fjerne logoer fra spillernes træningstrøjer og erstatte dem med budskaber, der støtter menneskerrettigheder i Qatar. En stærk gestus fra det danske fodboldforbund. Dette er ikke et isoleret tilfælde.

– Norge, Belgien, Holland, Tyskland, England og mange flere har allerede vist deres støtte til migrantarbejdere i Qatar. Symbolske aktioner, der er koordineret med deres fodboldforbund og ofte også med os.

– To måneder inden VM er bekymringerne hos jeres supportere tydelige. Vi lavede en meningsmåling sidste år, der viste, at 70 procent af det franske folk beder om, at der ydes økonomisk støtte til ofrene i Qatar.

– Vi har fået tusindvis af spørgsmål på mail og Twitter, hvor I opfordres til at mobilisere. Kære “Les Bleus”, det er tid til bringe fornuften ind i det her.

Flere franske spillere får i øvrigt løn af Qatar Sports Investment, der er Paris Saint-Germains ejer. Reelt er ejeren emir Tamim bin Hamad Al Thani fra Qatar, da han er i spidsen for “investorgruppen”, så i det tilfælde, at truppen udtalte sig negativt om forholdene i Qatar, taler nogle af spillerne som Kylian Mbappé også dårligt om deres egen arbejdsgiver. Ikke at det er en undskyldning for ikke at tale op om de slavelignende forhold, migrantarbejdere bydes i Qatar.

Tidligere er det kommet frem, at over 6.500 personer menes at være døde i forbindelse med FIFA’s VM og stadionbyggeriet i Qatar.

Torsdag fortalte Tipsbladet også, hvordan kvinder, der bliver voldtaget i Qatar, risikerer at få piskeslag. Læs den historie her.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Froholdt med klar transfermelding

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Stjerne flirter med Brøndby

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Kan købes til spotpris

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Chok – forlænger med Brøndby

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nedslående Dorgu-melding

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Medie: Betaler 11 millioner kroner

‘Han ligner en spiller for FC København’

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Aurelio Buta på plads i FC København

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne