Det er nogle af verdens bedst betalte spillere, der spiller på det franske landshold, men ingen af spillerne tør sige noget om situationen og menneskerettighederne i Qatar, selv om landstræner Didier Deschamps har givet tilladelse til, at spillerne kan ytre sig, som de ønsker.
Sådan er udmeldingen fra den franske udgave af Amnesty, der på det sociale medie Twitter ganske enkelt sviner de franske spillere for at forholde sig tavs i forbindelse med VM i Qatar.
Sagen er interessant, fordi Amnesty Frankrig omvendt gør opmærksom på, at det danske landshold og de danske spillere ved enhver lejlighed tager afstand fra og udtaler sig kritisk om situationen og menneskerettighederne i Qatar.
Det er blandt andet på Twitter, at Amnesty France gør opmærksom på, at de på søndag støtter Danmark, når Frankrig gæster Parken.
– Kære “Les Bleus”. Vi skrev et brev til jer den 19. maj, hvor vi spurgte ind til, hvor I står i forhold til menneskerettighedsovertrædelserne i Qatar. I har måske læst det, men I har ikke svaret, skriver Amnesty det første af otte tweets, som vi linker til nederst i denne artikel:
– Didier Deschamps, som vi også har kontaktet, har sagt på et pressemøde, at I gerne må tale frit, og at han ikke er imod, at spillere spørges ind til Qatar og det franske fodboldforbund.
– Der har intet været i medierne – hverken som et kollektiv eller fra individer – omkring menneskerettighederne i landet. Der er øredøvende stilhed i lyset af tusindvis af migranters dødsfald i forbindelse med byggeri i Qatar.
– Søndag møder I Danmark i en kamp. For os er Danmark favoritter til at vinde kampen om at engagere sig. Og det er derfor, vi støtter dem.
– Danske sponsorer er gået med til at fjerne logoer fra spillernes træningstrøjer og erstatte dem med budskaber, der støtter menneskerrettigheder i Qatar. En stærk gestus fra det danske fodboldforbund. Dette er ikke et isoleret tilfælde.
– Norge, Belgien, Holland, Tyskland, England og mange flere har allerede vist deres støtte til migrantarbejdere i Qatar. Symbolske aktioner, der er koordineret med deres fodboldforbund og ofte også med os.
– To måneder inden VM er bekymringerne hos jeres supportere tydelige. Vi lavede en meningsmåling sidste år, der viste, at 70 procent af det franske folk beder om, at der ydes økonomisk støtte til ofrene i Qatar.
– Vi har fået tusindvis af spørgsmål på mail og Twitter, hvor I opfordres til at mobilisere. Kære “Les Bleus”, det er tid til bringe fornuften ind i det her.
Flere franske spillere får i øvrigt løn af Qatar Sports Investment, der er Paris Saint-Germains ejer. Reelt er ejeren emir Tamim bin Hamad Al Thani fra Qatar, da han er i spidsen for “investorgruppen”, så i det tilfælde, at truppen udtalte sig negativt om forholdene i Qatar, taler nogle af spillerne som Kylian Mbappé også dårligt om deres egen arbejdsgiver. Ikke at det er en undskyldning for ikke at tale op om de slavelignende forhold, migrantarbejdere bydes i Qatar.
Tidligere er det kommet frem, at over 6.500 personer menes at være døde i forbindelse med FIFA’s VM og stadionbyggeriet i Qatar.
Torsdag fortalte Tipsbladet også, hvordan kvinder, der bliver voldtaget i Qatar, risikerer at få piskeslag. Læs den historie her.
Chers Bleus,
— Amnesty International France (@amnestyfrance) September 23, 2022
Le 19 mai dernier, nous vous écrivions une lettre pour vous demander de vous prononcer sur la question des violations des droits humains au Qatar.
Un courrier que vous avez peut-être lu, mais pour lequel nous n’avons eu aucune réponse.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Eksperter raser: Hvad med Messi?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
Forstår intet af Bisseck-beslutning
OPTAKT
Colombia – Ghana
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
NYHEDER