Amnesty kritiserer Frankrig: Vi støtter Danmark

Det franske fodboldlandshold forbliver tavs i snakken om menneskerettigheder i Qatar, og derfor går Amnesty Frankrig nu i rette med de franske stjerner.



Det er nogle af verdens bedst betalte spillere, der spiller på det franske landshold, men ingen af spillerne tør sige noget om situationen og menneskerettighederne i Qatar, selv om landstræner Didier Deschamps har givet tilladelse til, at spillerne kan ytre sig, som de ønsker.

Sådan er udmeldingen fra den franske udgave af Amnesty, der på det sociale medie Twitter ganske enkelt sviner de franske spillere for at forholde sig tavs i forbindelse med VM i Qatar.

Sagen er interessant, fordi Amnesty Frankrig omvendt gør opmærksom på, at det danske landshold og de danske spillere ved enhver lejlighed tager afstand fra og udtaler sig kritisk om situationen og menneskerettighederne i Qatar.

Det er blandt andet på Twitter, at Amnesty France gør opmærksom på, at de på søndag støtter Danmark, når Frankrig gæster Parken.

– Kære “Les Bleus”. Vi skrev et brev til jer den 19. maj, hvor vi spurgte ind til, hvor I står i forhold til menneskerettighedsovertrædelserne i Qatar. I har måske læst det, men I har ikke svaret, skriver Amnesty det første af otte tweets, som vi linker til nederst i denne artikel:

– Didier Deschamps, som vi også har kontaktet, har sagt på et pressemøde, at I gerne må tale frit, og at han ikke er imod, at spillere spørges ind til Qatar og det franske fodboldforbund.

– Der har intet været i medierne – hverken som et kollektiv eller fra individer – omkring menneskerettighederne i landet. Der er øredøvende stilhed i lyset af tusindvis af migranters dødsfald i forbindelse med byggeri i Qatar.

– Søndag møder I Danmark i en kamp. For os er Danmark favoritter til at vinde kampen om at engagere sig. Og det er derfor, vi støtter dem.

– Danske sponsorer er gået med til at fjerne logoer fra spillernes træningstrøjer og erstatte dem med budskaber, der støtter menneskerrettigheder i Qatar. En stærk gestus fra det danske fodboldforbund. Dette er ikke et isoleret tilfælde.

– Norge, Belgien, Holland, Tyskland, England og mange flere har allerede vist deres støtte til migrantarbejdere i Qatar. Symbolske aktioner, der er koordineret med deres fodboldforbund og ofte også med os.

– To måneder inden VM er bekymringerne hos jeres supportere tydelige. Vi lavede en meningsmåling sidste år, der viste, at 70 procent af det franske folk beder om, at der ydes økonomisk støtte til ofrene i Qatar.

– Vi har fået tusindvis af spørgsmål på mail og Twitter, hvor I opfordres til at mobilisere. Kære “Les Bleus”, det er tid til bringe fornuften ind i det her.

Flere franske spillere får i øvrigt løn af Qatar Sports Investment, der er Paris Saint-Germains ejer. Reelt er ejeren emir Tamim bin Hamad Al Thani fra Qatar, da han er i spidsen for “investorgruppen”, så i det tilfælde, at truppen udtalte sig negativt om forholdene i Qatar, taler nogle af spillerne som Kylian Mbappé også dårligt om deres egen arbejdsgiver. Ikke at det er en undskyldning for ikke at tale op om de slavelignende forhold, migrantarbejdere bydes i Qatar.

Tidligere er det kommet frem, at over 6.500 personer menes at være døde i forbindelse med FIFA’s VM og stadionbyggeriet i Qatar.

Torsdag fortalte Tipsbladet også, hvordan kvinder, der bliver voldtaget i Qatar, risikerer at få piskeslag. Læs den historie her.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby-transfer glippet

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Brøndby præsenterer stor profil

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Højlund roser FC Københavns fans

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Angriber meldes tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

– Et gigantisk problem for Danmark

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansker bomber løs mod Manchester City

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Norwich har budt på stor dansk profil

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Brøndby vil holde på stjerne

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

FC København byder på kantspiller

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’