I sommeren 2021 sørgede fodboldlandsholdet for en stor folkefest i Danmark. På vej ud af coronanedlukningernes skygge samlede nationen sig om landsholdet efter Christian Eriksens hjertestop, men også på grund af godt spil og gode resultater, der bragte holdet hele vejen til EM-semifinalen.
Spol tiden halvandet år frem til et trist november-VM i Qatar. Her røg Danmark onsdag ud efter blot at have hentet et point i det indledende gruppespil.
Landsholdet havde håbet på at give de mange landsholdsfans i stuerne nye oplevelser og minder, men de kunne ikke levere en gentagelse af en magisk sommer. I stedet endte slutrunden i Qatar med at være Danmarks dårligste VM-resultat nogensinde.
– Det er klart, at sådan en stor præstation og et stort resultat ved EM gav blod på tanden, og vi havde håbet og troet på, at vi kunne levere det samme her.
– Det tror jeg også, at mange andre havde troet på. Vi er utrolig skuffede over at ryge ud, siger angriberen Andreas Cornelius.
Det er svært at finde en årsag til, at Danmark præsterede ved EM for halvandet år siden, men ikke i Qatar, siger Simon Kjær og Andreas Christensen.
– Vi er ikke blevet dårligere fodboldspillere siden sidste slutrunde, men den her exit er hård at sluge, siger anfører Simon Kjær.
– Lige nu ved jeg ikke, hvorfor vi ramte den ved EM og ikke her ved VM. Det gør lidt ondt at tænke på, supplerer Andreas Christensen.
Ved EM sidste år foregik de tre gruppekampe i Parken, hvor Danmark fik stor støtte fra lægterne. Den opbakning er fortsat til både hjemme- og udekampe efter EM, men har ikke været til stede ved VM i Qatar.
Her har mellem 700-1000 danskere været på plads til hver Danmarks tre gruppekampe, og i mærkbart undertal har de danske fans haft svært ved at præge lydbilledet.
Kulissen i Qatar er dog ikke en forklaring på, at det danske hold i perioder har virket uinspireret og energiforladt, slår Jesper Lindstrøm fast.
– Til EM var det nok sjovere at spille på hjemmebane i Parken, men som fodboldspillere har vi spillet mange kampe med og uden fans, så vi burde kunne ignorere, at der ikke var lige så mange fans som til EM, siger Jesper Lindstrøm, der ikke selv var med til EM sidste år.
– Jeg ved ikke, hvordan følelserne var til EM, men det var nok sjovere dengang end nu, konstaterer han efter Danmarks VM-exit.
Landstræner Kasper Hjulmand og DBU's fodbolddirektør Peter Møller evaluerer VM på et pressemøde torsdag formiddag i Qatar.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Klar transfermelding fra AGF
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
TOPNYHED