Rasmus Falk er flyvende for OB for tiden. Den 22-årige offensivspiller har været en profil for OB gennem hele foråret, og senest er det blevet til to flotte scoringer i de seneste tre Superliga-kampe, hvor han har været medvirkende til, at den fynske klub har hentet seks point og nu er langt væk fra nedrykningsstregen.
De gode præstationer har fået interessen til at stige for Rasmus Falk. Flere klubber holder øje med U/21-landsholdsspilleren, der har kontraktudløb i sommeren 2016 og også har udtrykt ønsker om at skifte til en større klub på et tidspunkt.
I OB har man bemærket den stigende interesse for Rasmus Falk, og sportsdirektør Jesper Hansen bekræfter, at man gerne vil sælge spilleren. Det er dog ikke givet, hvornår det skal være.
– Der er ingen tvivl om, at Rasmus er en spiller, som vi er rigtig glade for. Han kan nogle ting, som der ikke er mange spillere, der kan. Han laver nogle ting, som et publikum godt kan lide at se. Der er også en U/21-slutrunde, der er et fint udstillingsvindue for Rasmus. Et eller andet sted håber jeg også, at Rasmus kommer til en udenlandsk klub på et eller andet tidspunkt. Han skal prøve det af, men hvornår det skal være, ved jeg ikke. Det kan være nu, om et år eller to eller tre. Det må tiden vise. Det er den indgangsvinkel, jeg har til det, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
Til sommer er der kun et år tilbage af Rasmus Falks kontrakt med OB. Derfor vil det være oplagt, at fynboerne enten forlænger spillerens kontrakt eller forsøger at sælge ham, så man kan få en transfersum for ham. Den manøvre så man udført sidste sommer, hvor Bashkim Kadrri blev solgt til FC København, fordi han havde et år tilbage af sin kontrakt.
Det sikrede OB en fin transferindtægt, men Jesper Hansen vil ikke garantere, at det samme kommer til at ske til sommer.
– Man kan sige mange ting om det der. Der er altid nogle forskellige parter, der skal være enige for at det kan lade sig gøre. Jeg forholder mig til, at vi har en kontrakt med Rasmus frem til sommeren 2016. Så kan vi sætte alle mulige scenarier op. I bund og grund handler det om at have en fornuftig dialog, hvis der er noget konkret og noget interessant at tage stilling til. I det tilfælde må alle parter sætte sig sammen og se, om det kan lykkes, siger han.
Hansen bekræfter ligeledes, at der er flere klubber, der holder øje med Rasmus Falk, men der er ikke noget konkret at tage stilling til endnu.
– En type som Rasmus vil der altid være interesse for. Han laver nogle spektakulære ting, og jeg synes, at Rasmus er blevet en mere moden spiller. Han er blevet mere kampafgørende, forstående på den måde, at mange af hans finurligheder bliver lavet højere oppe på banen. Han er med i flere assist, før-assists, skud på mål og mål. Det er noget, der er et ekstra krydderi på hans spil. Han er som spiller vokset, og det er vi glade for. Vi håber, at mange af vores egne spillere gør det godt og bliver interessante for udlandet. Vi må se, om der kommer noget, der er interessant for alle parter, siger han.
Rasmus Falk kom til OB som ungdomsspiller fra Middelfart i 2005. Gennem sin ungdomstid havde han stor succes i klubben og var blandt andet på et træningsophold i engelske Chelsea. Som ungdomsspiller var hollandske Heerenveen også interesseret i Falk, men handlen blev ikke til noget – blandt andet fordi Falk på daværende tidspunkt så OB som en større klub end Heerenveen.
Siden 2010 har Rasmus Falk været en del af OB’s førsteholdstrup, hvor han aktuelt står noteret for 124 officielle kampe og 21 scoringer. 111 af kampene er spillet i Superligaen, hvor det er blevet til 18 mål.
I vinter udtalte Rasmus Falk følgende til tipsbladet.dk om sine tanker om et skifte til en anden klub:
– Jeg vil hellere skifte sommer end vinter, så man kan få en opstart med en ny klub. Det er ikke udelukket, at det er en mulighed for mig at skifte til sommer. Jeg tror gerne, at OB vil have noget for mig ved et salg. På den måde kan det passe meget godt, når der er et år tilbage. Lige nu er mine tanker ikke der – kun fordi jeg bliver spurgt om det – men for mig handler det om at få et godt forår. Der kommer også en spændende U/21-EM-slutrunde, som jeg sigter mod.
Meget taler altså for et klubskifte for Rasmus Falk til sommer. Det store spørgsmål er imidlertid, hvor han fortsætter karrieren.
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Ikke sket i 70 år
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
MEDIE
United overvejer disse fem managers
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
– En gigantisk nedtur!
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT
