Kære Stig Inge Bjørnebye, hent ham tilbage!

AGF-fan Rasmus Thomsen håber på kontinuitet i transfervinduet. Han håber også på et par spændende forstærkninger.



FCN_250x257Som AGF-fan er det svært ikke at være rimelig tilfreds med efterårssæsonen.

Man har kontinuerligt været placeret i top-6, og holdet har sågar lånt førstepladsen sent i efteråret. Det er en tæt Superliga, AGF er et af de bedste hold, men ikke dét bedste. Det her kan godt blive en sæson hvor mesterskabet kan gå til anden side, end de tre forhåndsfavoritter – Brøndby IF, FC Midtjylland og F.C. København, og her håber jeg at AGF vil byde sig til.

Men hvis AGF vil gå efter det (guldet) og bevare troen på at førstepladsen igen kan blive muligt, så ser jeg kontinuitet som nøgleordet. Og ellers ser jeg også gerne lidt småjusteringer i truppen i løbet af januar.

Vigtigst er kontinuiteten – man skal kunne holde på de mest salgsbare profiler. Mikael Anderson, Mads Emil Madsen og Gift Links skal ikke sælges før tidligst til sommer.

Og så skal man satse på, at Tobias Mølgaard kan blive 100 procent fit henover vinteren – for så er Mølgaard en fremragende, intern forstærkning.

Jeg tænker ikke, at Stig Inge Bjørnebye skal ud at bruge ret mange penge. Men der skal altså holdes sammen på truppen.

Skal jeg hjælpe Stig Inge lidt på vej, så kunne lidt af en offensiv joker være at hente Kasper Junker tilbage til klubben.

Rasmus Thomsen, AGF-fan

Derudover bliver det vigtigt at få styrket bredden. Som jeg ser det, bliver det rigtig vigtigt for Stig Inge at hente en konkurrent til Gift Links på venstre wingback. Det er som udgangspunkt AGFs akilleshæl – når Links ikke spiller, så mangler der i den grad en erstatning.

Og så ser jeg stadig gerne noget mere til den offensive del af banen. Der mangler noget hurtighed i offensiven.

Mikael Anderson er en af de få spillere i AGF’s offensiv der har fart. Foto: Alamy

Mikael Anderson (og Links som wingback) er den eneste i den faste AGF-offensiv, der virkelig har fart. Og der er heller ikke meget fart at skyde med fra bænken.

I sommer blev der luget godt ud fra overskudslageret, så der er ikke mange oplagte spillere, der kan være på vej ud til vinter. Men det kunne være interessant at se Jacob Andersen spille fast i en 1. divisionsklub på en lejeaftale i foråret.

Skal jeg hjælpe Stig Inge lidt på vej, så kunne lidt af en offensiv joker være at hente Kasper Junker tilbage til klubben – han har fart og kan (måske) bidrage med noget anderledes end det, der ellers er i truppen.

Og en anden gammel kending – Casper Højer Nielsen – skal også være velkommen til en sidste dans i Aarhus – jeg er sikker på, at Gift Links/Casper Højer vil være det perfekte makkerpar til at konkurrere om venstre wingback’en i AGF.

Kom så De hviie!





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FC København-talent har truffet stor beslutning

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Jubler over ny Brøndby-chef

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Benhård Brian Riemer-melding

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Vejle Boldklub – OB

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit

Færdig? Manchester City har udset afløser

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Stjerner rammer eksklusiv klub

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden