Hold nu fast en skandale af et gedemarked, SSE22’s tid i AaB ender med at være.
Mobning og dårlig kultur som beskrevet i Tipsbladet og af denne tidligere Nordjyske-redaktør.
Dårlige, dårlige spillerindkøb ud fra en filosofi, hvor AaB skulle have toppet i foråret men i stedet kollapsede.
Elendig stemning, svigtende opbakning, og nu en helt åbenlys mulighed for, at AaB som Esbjerg og Sønderjyske før dem efter et par år bliver solgt tilbage på danske hænder.

Idéerne var som sådan gode, det samme var intentionerne, og AaB havde røven i vandskorpen og kunne tilsyneladende ikke pine flere penge ud af regionen.
Men det er bare voldsomt svært at købe sig ind og få succes i danske fodboldklubber.
Og det er i den grad værd at huske på her i sommeren 2025 – ikke for at tvære det i næsen på nordjyder, men fordi det i høj grad også afgør dansk fodbolds fremtidige skæbne
Et rædselskabinet af danske klubber
Jeg nævner Esbjerg og Sønderjyske, men listen stopper jo ikke der.
Vejle, AC Horsens, HB Køge, Vendsyssel, AB, Fremad Amager, Jammerbugt, Næstved og FC Helsingør har eller har haft udenlandske ejerskaber, der løb ind i store problemer og var eller er dybt upopulære.
Hvis vi et øjeblik tænker bredere end vores egen andedam og husker på, udenlandske ejere ofte er fløjtende ligeglade med, hvor i Europa, de er, er der langt, langt flere eksempler.
Og så har jeg ikke nævnt, at man til hver Brøndby-kamp kan se protest-bannere mod GFH, og at der i den grad også var protester i Silkeborg mod Trivela Groups opkøb sidste år.
I Danmark har FC Midtjylland og FC Nordsjællands succes med udenlandske ejerskaber lokket investorer i butikken.

Jeg mangler fortsat at få modbevist, at adskillige udenlandske investorer naivt har troet, de relativt nemt med billige spillere kunne kopiere de to dygtige FC-klubbers setup og få gigantisk succes med spillersalg og Europa-deltagelser.
Der har virkeligheden hurtigt meldt sig på banen og bidt de udenlandske pengefolk i bagdelen, fordi man overhovedet ikke kan komme valsende ind og få succes i Danmark med tilfældige spillere fra ungdomsfodbold og kontraktfri lykkeriddere eller mærkværdige folk plukket i blinde fra et dataark.
Hvad med FCK!
Ovenstående er AaB en avanceret og dyr udgave af, og det er slemt nok i sig selv, at AaB nu står i en svær situation i 1. Division.
Men for mig er det helt store tema, vi skal holde øje med fremadrettet, FC Københavns og i mindre grad AGF‘s skæbne, nu hvor Brøndby er på udenlandske hænder.
Det er stjerneklart, at FC København og PSE er til salg til den rigtige pris, der bare ikke er nogen, der har budt endnu.

Den dag er ikke nødvendigvis lige om hjørnet.
Men det er den i det sekund, nogen byder Erik Skjærbæk og Lars Seiers pris.
Det skal matches af nogenlunde troværdige håndslag på at investere i truppen og klubbens faciliteter.
Noget med en ejer fra Saudi-Arabien? Eller USA?
Men det er ingen garanti for, at der ikke kommer en amerikansk investorgruppe (Læs om dengang, Brøndbys nuværende ejer forsøgte) ind, der totalt vil ommøblere FCK for kortsigtet gevinst og succes.
Eller at der for eksempel dukker en prins sendt i byen af et diktatur op og vil vise de skandinaver, at de skal knytte sylten med deres bavl om sportswashing og VM i Qatar og Saudi-Arabien og hvad ved jeg, og bare nyde succesen, Newcastle- og Manchester City-style.
Det kræver ikke en sølvpapirshat a la en nordamerikansk regeringsleder og hans (eks)støtter i oligarkiet og befolkningen.

Wes Edens, der så på at købe sig ind i seneste årti, har stået i spidsen for en fond, der investerede milliarder fra Saudi-Arabien og De Forenede Arabiske Emirater.
En konkret saudiarabisk investor har set på at købe sig ind i dansk klubfodbold tidligere, og DAZN, vi afslørede som byder på Superligaens medierettigheder, har købt FIFA’s udskældte klub-VM efter en investering fra Saudi-Arabien, der i øvrigt også lige har lavet et hovedsponsorat af klub-VM via Newcastles ejer, Saudi-Arabiens investeringsfond PIF.
Synes I, jeg er skør?
Verdens mest magtfulde kluborganisation ECA har PSG‘s præsident og Qatars emirs tennismakker Nasser Al-Kheläifi som præsident.
Hvad forhindrer udenlandske ejere efter en magtovertagelse i at sætte deres egne folk ind i nøgleroller i dansk fodbold?
De har pengene
Pengene er der, de bliver brugt i fodboldverdenen lige nu, og interessen i Danmark har været der før.
Uanset hvad bør dansk fodbold i den grad have et øje på, hvad der sker med FC København.
For kommer den klub på udenlandske hænder, vil ejerne og de andre amerikanere og udlændinge så begynde at snitte reglerne og turneringerne i dansk klubfodbold til efter eget bedste?
Det kan de, jævnfør at eliteaftalen giver Divisionsforeningen meget stor magt over alt, der hedder klubfodbold i Danmark.

Det er også derfor, jeg nævner store og politisk stærke AGF.
Stadion er hamrende dyrt, der har været tilbud til AGF’s ejerkreds før, og de kommende år kunne blive nemmere finansielt med en udenlandsk mindretalsinvestor.
Det her spørgsmål burde være på toppen af dagsordenerne i dansk fodbold og sådan set også Christiansborg, hvor man vist ikke rigtig har fattet, at DBU har meget lidt at skulle have sagt.
Fortsættelsen bliver spændende at følge, ikke mindst i omskiftelige tider i fodboldbranchen.
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Bo Svensson favorit til stort job
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Liverpool ydmyget
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Her er Kamil Wilczek i dag
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
Lyngby går alene i front
AGF tilbage på førstepladsen
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
