Siden det overraskende mesterskab for et års tid siden, har jeg og givetvis også mange andre i dansk fodbold hørt, at Jan Bech Andersen er klar på at lytte på tilbud, hvis den eller de rette investorer byder sig til som del af fremtidens Brøndby IF.
Rygterne krystalliserede sig til noget nær vished for et par måneder siden, da Brøndby-hovedaktionæren i et interessant interview med B.T fortalte om den interesse, der løbende er for at blive del af ejerkredsen.
Og Jan Bech Andersen var endnu mere direkte, da han for nogle dage siden gav interview til Tipsbladet om sagen.
– Der er løbende dialoger med et par kandidater. Der er en del, der synes, at vi har gang i noget spændende i Brøndby, men det hele skal passe sammen, og de skal købe ind på strategien. De skal også have respekt for klubbens DNA og for fansenes betydning. Men der er heldigvis nogle seriøse kandidater, som har interesse i det. Det ser meget spændende ud, så meget vil jeg sige, sagde Jan Bech Andersen.
– Det kan være alt fra kommerciel viden til kapitaltilførsel, knowhow på scouting og fodboldviden og adgang til andre markeder, end vi har i dag. Det handler om, at den investor, der en dag kommer ind, skal gøre Brøndby til en bedre klub på både lang og kort sigt. Det er min mission, og det er mit ansvar, fortsatte ‘JBA’, der selv regner med at fortsætte i klubben, hvis en aftale med en flere investorer på et tidspunkt bliver virkelighed.
At Brøndby-formanden er klar på at sælge eller udstede nye aktier (den præcise model afhænger givetvis af investoren og omstændighederne) giver mening på et strategisk plan, for med mindre han selv er villig til at risikere store millionsummer, er Brøndby milevidt fra FC København og FC Midtjylland finansielt.
Jan Bech Andersen (til venstre) og fodbolddirektør Carsten V. Jensen har givetvis en del at diskutere frem mod sommerens transfervindue.
De næste store spørgsmål er, hvem det skal være, og hvad betingelserne bliver.
De to faktorer hænger tæt sammen.
Kommer man med mange millioner, rigtig mange, og får aktiemajoriteten, vil man jo nok også have magten, selvom Jan Bech Andersen fortsat gerne vil være med, og sådan skal potentielle investorer og den nuværende stærke mand i Brøndby blive enige om, hvem der præcist får hvad.
Brøndby-ejeren opridser egentlig selv de muligheder, der er.
Det er ganske oplagt, at en udenlandsk investor eller investorgruppe vil overveje at købe sig ind i Brøndby og gøre klubben til del af eller omdrejningspunkt i et af de efterhånden mange klubsamarbejder, der findes især i Europa.
Det kan både arrangeres som en mindre aktiepost eller et decideret opkøb, og selvom muligheden er spændende, er den bestemt heller ikke risikofri. Bare se, hvordan det er gået indtil flere klubber i Superligaen og i bunden af 1. division.
Den Red Bull-forbindelse, der opstod rygter om for et par år siden, gav sportsligt og som forretning faktisk fin mening, fordi Red Bulls fodboldorganisation er blandt de relativt få modeller med klubsamarbejde, der har stor succes, og hvor lederne virkelig ved, hvad de foretager sig.
Men i hjertet hos mig, og nok også hos de fleste Brøndby-fans, hvis jeg ellers læser stemningen bare nogenlunde, bliver det forhåbentlig ikke løsningen.<AS>Det vil være så synd for en stærk fodboldklub med en stærk historie og lokal forankring at køre historien og identiteten på lossepladsen, selvom man sikkert vil have bedre chancer for at vinde trofæer i samarbejde med Leipzig, Salzburg, New York, Bragantino og de andre klubber i læskedriks-konglomeratet.
Måske vil det være lettere med Southampton, der har fået Brentford- og FCM-lederen Rasmus Ankersen med ombord sammen med en serbisk milliardær?
Tanken er ikke helt vanvittig, selvom øjnene nok lige vil blive spærret op til første kamp mellem Brøndby og FCM på Vestegnen med midtjyden i Brøndby-bossdress.
De samarbejder, der ikke brænder klubber ned EfB-style, findes der trods alt flere af.
Saudi-Arabien?
Så er der nationalstaterne.
Bare grin – en fond med Saudi-Arabien som en af hovedinvestorerne havde kig på FC København i 2018/19-sæsonen.
Når Premier League kan slippe afsted med at godkende Saudi-Arabiens statslige investeringsfond PIF som værende uafhængig i regeringen, er det heller ikke umuligt at forestille sig i Danmark, men det er trods alt en af de mere urealistiske muligheder i Brøndby.
Og så er der muligheden for at få en eller flere opkøbere, der bare gerne vil eje en topklub i Brøndby og forsøge at bide skeer med FCM og FCK i ligaen og ude i Europa.
Det kunne sagtens være én eller flere personer med dansk pas, der forstår, hvor stor en størrelse, Brøndby er her i landet, og ikke kunne drømme om at underordne klubben nogen som helst midterklub i en af Europas store ligaer.
Når FC Midtjylland kan fange Bestsellers Anders Holch Povlsen, bør Jan Bech Andersen og Brøndby bestemt også have fornuftige chancer for at finde en dansk milliardær, der hverken vil høre tale om multiclub ownership, koffein-fyldt læskedrik eller naturressource-milliarder fra Mellemøsten, men som bare vil se Brøndby vinde en masse fodboldkampe og nærme sig de to FC-klubber.
Det bliver ikke nødvendigvis nemt at finde den rette partner eller nye hovedaktionær til Brøndby, ej heller risikofrit.
I det store billede vil det bestemt ikke gøre mig noget, at der fortsat er et stærkt dansk islæt i ejerkredsen i Brøndby, nu hvor klubberne har så ekstremt meget at sige i dansk fodbold.
Fortsættelsen bliver interessant at følge, og mon ikke, Brøndbys fans siger klart til og fra undervejs – det vil de i hvert fald være i deres gode ret til.
FCM-helt fremhæver Duncan
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
FC København scorer millionbeløb
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
