Tør BIF, FCK og co. gøre oprør mod de høje herrer?

De risikerer at blive straffet og udsat for hævn i den konservative fodboldverden, men Superliga-klubberne har en unik chance for at komme tættere på fansene ved at støtte den norske opfordring til boykot af Qatars VM-slutrunde.



Der er fut i fejemøget i Superligaen i de her dage.

Man har en prisstigning hos den største rettighedshaver, der irriterer fansene.

Læg dertil en regering, der i hvert fald ikke skal beskyldes for at fiske stemmer i dansk fodbold ved at holde Superliga-arenaer lukket. En lukning, der fastholdes, selvom der tilsyneladende ikke er så meget andet at gå på end mavefornemmelsen og nogle et år gamle fodboldkampe i udlandet, hvor ingen fattede alvoren eller havde retningslinjer og restriktioner at følge.

Inde på banen slås man på livet løs om mesterskab, CL-pladser og adgangen til Top 6, og de færreste føler vel, at de har brug for flere opgaver. 

Alligevel er der i disse dage en bevægelse i gang, som Superliga-bosserne i det mindste bør tænke over.

Bevægelsen sker i Norge, hvor foreløbig en håndfuld fodboldklubberne med den tidligere FCK’er Tom Høgli spidsen sætter det norske forbund på pinebænken ved at opfordre til en boykot af VM i Qatar næste år.

Det er en rigtig møgsag for de nordiske fodboldforbund inklusiv DBU, der fastholder kursen med kritisk dialog, på trods af at det britiske medie The Guardian berettede om mindst 6.750 døde migrantarbejdere i Qatar, siden landet fik tildelt VM-værtskabet af FIFA.

Nu melder spørgsmålet sig: Skal Superliga-klubberne efter 10 års tavshed endelig give lyd fra sig ved at støtte deres norske kolleger?

Det vil være hamrende upopulært.

UEFA har lavet en sponsoraftale med Qatar Airways til EM-slutrunden, og Aleksandar Ceferin og UEFA-toppen inviterede Qatar ind i det gode selskab i VM-kvalen, hvor Qatars landshold får lov at få tempo i stængerne i Europas VM-gruppe A (uden at resultaterne tæller).

Læg dertil, at ultra-magtfulde FC Bayern har flere store aftaler med Qatar og forsvarer og promoverer Golf-staten, og at Qatar også har spyttet penge i adskillige andre af Europas største klubber.

Det vil helt sikkert være ubehageligt på de næste Teams-møder i UEFA-regi og måske også i de næste år, for i fodboldeliten er den politiske kultur, at man holder sin kæft og gør, som man får besked på.

Men det kunne også være en vindersag i en tid, hvor der slides på forholdet til fansene. Og så da ikke mindst også en chance for at vise, hvor man står i historien.

Hvis man ikke synes, de store klubber i Europa skal løbe med hele rovet i de kommende år, finder man nok ikke nogen bedre sag at forenes om og præsentere et alternativ til.

Læs videre om Qatar 2022 her i Tipsbladets store serie om historiens måske mest kontroversielle VM-slutrunde.





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

– Alt for meget kaos i Horsens

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Manchester United kan afslutte viral gimmick 



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Brian Riemer giver råd til storklub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Højlund med helterolle for Napoli

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag