Der er fut i fejemøget i Superligaen i de her dage.
Man har en prisstigning hos den største rettighedshaver, der irriterer fansene.
Læg dertil en regering, der i hvert fald ikke skal beskyldes for at fiske stemmer i dansk fodbold ved at holde Superliga-arenaer lukket. En lukning, der fastholdes, selvom der tilsyneladende ikke er så meget andet at gå på end mavefornemmelsen og nogle et år gamle fodboldkampe i udlandet, hvor ingen fattede alvoren eller havde retningslinjer og restriktioner at følge.
Inde på banen slås man på livet løs om mesterskab, CL-pladser og adgangen til Top 6, og de færreste føler vel, at de har brug for flere opgaver.
Alligevel er der i disse dage en bevægelse i gang, som Superliga-bosserne i det mindste bør tænke over.
Bevægelsen sker i Norge, hvor foreløbig en håndfuld fodboldklubberne med den tidligere FCK’er Tom Høgli spidsen sætter det norske forbund på pinebænken ved at opfordre til en boykot af VM i Qatar næste år.
Det er en rigtig møgsag for de nordiske fodboldforbund inklusiv DBU, der fastholder kursen med kritisk dialog, på trods af at det britiske medie The Guardian berettede om mindst 6.750 døde migrantarbejdere i Qatar, siden landet fik tildelt VM-værtskabet af FIFA.
Nu melder spørgsmålet sig: Skal Superliga-klubberne efter 10 års tavshed endelig give lyd fra sig ved at støtte deres norske kolleger?
Det vil være hamrende upopulært.
UEFA har lavet en sponsoraftale med Qatar Airways til EM-slutrunden, og Aleksandar Ceferin og UEFA-toppen inviterede Qatar ind i det gode selskab i VM-kvalen, hvor Qatars landshold får lov at få tempo i stængerne i Europas VM-gruppe A (uden at resultaterne tæller).
Læg dertil, at ultra-magtfulde FC Bayern har flere store aftaler med Qatar og forsvarer og promoverer Golf-staten, og at Qatar også har spyttet penge i adskillige andre af Europas største klubber.
Det vil helt sikkert være ubehageligt på de næste Teams-møder i UEFA-regi og måske også i de næste år, for i fodboldeliten er den politiske kultur, at man holder sin kæft og gør, som man får besked på.
Men det kunne også være en vindersag i en tid, hvor der slides på forholdet til fansene. Og så da ikke mindst også en chance for at vise, hvor man står i historien.
Hvis man ikke synes, de store klubber i Europa skal løbe med hele rovet i de kommende år, finder man nok ikke nogen bedre sag at forenes om og præsentere et alternativ til.
Læs videre om Qatar 2022 her i Tipsbladets store serie om historiens måske mest kontroversielle VM-slutrunde.
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Han peger på Simon Kjær
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
– Du har udstråling som tagpap
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
– Alle taler om dem!
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
