Der er fut i fejemøget i Superligaen i de her dage.
Man har en prisstigning hos den største rettighedshaver, der irriterer fansene.
Læg dertil en regering, der i hvert fald ikke skal beskyldes for at fiske stemmer i dansk fodbold ved at holde Superliga-arenaer lukket. En lukning, der fastholdes, selvom der tilsyneladende ikke er så meget andet at gå på end mavefornemmelsen og nogle et år gamle fodboldkampe i udlandet, hvor ingen fattede alvoren eller havde retningslinjer og restriktioner at følge.
Inde på banen slås man på livet løs om mesterskab, CL-pladser og adgangen til Top 6, og de færreste føler vel, at de har brug for flere opgaver.
Alligevel er der i disse dage en bevægelse i gang, som Superliga-bosserne i det mindste bør tænke over.
Bevægelsen sker i Norge, hvor foreløbig en håndfuld fodboldklubberne med den tidligere FCK’er Tom Høgli spidsen sætter det norske forbund på pinebænken ved at opfordre til en boykot af VM i Qatar næste år.
Det er en rigtig møgsag for de nordiske fodboldforbund inklusiv DBU, der fastholder kursen med kritisk dialog, på trods af at det britiske medie The Guardian berettede om mindst 6.750 døde migrantarbejdere i Qatar, siden landet fik tildelt VM-værtskabet af FIFA.
Nu melder spørgsmålet sig: Skal Superliga-klubberne efter 10 års tavshed endelig give lyd fra sig ved at støtte deres norske kolleger?
Det vil være hamrende upopulært.
UEFA har lavet en sponsoraftale med Qatar Airways til EM-slutrunden, og Aleksandar Ceferin og UEFA-toppen inviterede Qatar ind i det gode selskab i VM-kvalen, hvor Qatars landshold får lov at få tempo i stængerne i Europas VM-gruppe A (uden at resultaterne tæller).
Læg dertil, at ultra-magtfulde FC Bayern har flere store aftaler med Qatar og forsvarer og promoverer Golf-staten, og at Qatar også har spyttet penge i adskillige andre af Europas største klubber.
Det vil helt sikkert være ubehageligt på de næste Teams-møder i UEFA-regi og måske også i de næste år, for i fodboldeliten er den politiske kultur, at man holder sin kæft og gør, som man får besked på.
Men det kunne også være en vindersag i en tid, hvor der slides på forholdet til fansene. Og så da ikke mindst også en chance for at vise, hvor man står i historien.
Hvis man ikke synes, de store klubber i Europa skal løbe med hele rovet i de kommende år, finder man nok ikke nogen bedre sag at forenes om og præsentere et alternativ til.
Læs videre om Qatar 2022 her i Tipsbladets store serie om historiens måske mest kontroversielle VM-slutrunde.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Real Madrid taber
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
