Kampfakta:
Kampstart: Torsdag klokken 18.00
Spillested: Bloomfield Stadium, Tel Aviv i Israel
Dommer: Craig Pawson, England
På TV: Kanal 5
Hashtag: #isrdan #fordanmark
Holdnyt:
Israel:
Det israelske landshold har ikke været med til en slutrunde siden 1970, hvor landet kvalificerede sig til VM. Man var tæt på at komme med til EM i 2020, men tabte i playoffs, og også i 2000 var man tæt på. Dengang var Danmark endestationen efter playoff-kampe.
Nu mødes de to lande så igen – denne gang i en VM-kvalifikationspulje, der også tæller Østrig, Skotland, Moldova og Færøerne.
Israel har efterhånden et ganske potent fodboldhold, og derfor drømmer nationen også stort. Man har en pivskarp angriber i form af Eran Zahavi, der med 24 mål for Israel har tangeret rekorden for flest israelske landskampsmål.
På midtbanen har man en skarp strateg i form af 21-årige Manor Solomon, og på højre wing back en dygtig spiller i Eli Dasa.
Holdet har ikke de store afbud og kommer derfor til kampen med de bedste spillere.
Danmark:
Nu tager Kasper Hjulmand og det danske A-landshold hul på VM-kvalifikationen, og det sker altså på udebane mod Israel. Hvor der var tvivl om både Kasper Dolberg og stjernen Christian Eriksen, kan landstræneren glæde sig over, at han har begge spillere til rådighed.
Derfor er det kun Andreas Cornelius, som Hjulmand må undvære til den vigtige åbningskamp, og det er godt nyt for Danmark, der søndag møder Moldova i Herning og siden Østrig på udebane onsdag i næste uge.
Kasper Hjulmand har allerede varslet, at han vil rotere på sit hold, men det er svært at se ham starte med andre end den normale stamme, da det er vigtigt at få en god start på kvalifikationen.
I midterforsvaret ventes Andreas Christensen at holde sin plads ved siden af Simon Kjær, efter han er kommet tilbage på holdet i Chelsea og har gjort det godt, mens Joakim Mæhle, der er fast mand i Atalanta, nok spiller venstre back mod Israel. I offensiven er det spørgsmålet, om landstræneren vælger Kasper Dolberg eller Jonas Wind. Frontangriberen ventes at være flankeret af Martin Braithwaite og Yussuf Poulsen.
Karantæne:
Israel: Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Israel (5-3-2): Marciano – Dasa, Abu Hanna, Tibi, Elhamid, Menachem – Peretz, Natcho, Solomon – Dabbur, Zahavi
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Wass, Kjær, Christensen, Mæhle – Eriksen, Højbjerg, Delaney – Poulsen, Wind, Braithwaite
Profilen:
Den 21-årige midtbanespiller Solomon spiller til dagligt i Shakhtar Donetsk og er en forrygende spiller, der animerer hele den israelske offensiv. Ham skal det danske landshold have lukket ned for.
Vidste du, at..:
Det danske A-landshold har mødt Israel otte gange tidligere, og syv af gangene er det endt med en dansk sejr. Senest var i 2006, hvor Danmark vandt 2-0 ude mod Israel. En enkelt gang har Danmark tabt en landskamp mod Israel – det var i 1978, hvor man tabte 0-2.
Dom:
Det betyder ufatteligt meget for det danske A-landshold, at stjernen Christian Eriksen er til rådighed, og selv om Israel har fået bygget et godt landshold, er det forventningen, at Danmark sætter sig på kampen.
Det kan godt blive besværligt at nedbryde den israelske defensiv, og derfor skal man ikke forvente mange mål.
Forventningen er stadig, at Danmark vinder opgøret, men det bliver enormt vigtigt, at man udnytter de få chancer, man får tilspillet sig. 1-0 til Danmark.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

TransferLIVE: Byder på Junior Brumado

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Chapeau! Brøndby-stjerne med magtdemonstration

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Raser over Tottenham: ‘En kæmpe joke!’

Skifter til Brøndby – nu er det gået helt amok

I chok over dansk bomber: ‘Fuldstændigt utroligt’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Konstant kontakt – Højlund er drømmesigningen

Afsløring: Stort scoop – Olti Hyseni forlænger

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

I har altså nyt guld mellem hænderne, FCK!

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Kæmpe optur for Emmanuel Yeboah

Jagter ny stjerne – koster 410 millioner

Ekspert: Køb dette, FCM – ellers kan I glemme guld

Blæst bagover: Stjerne som forvandlet under Frank

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Afsløring: Go Ahead Eagles vil købe AGF-stjerne

Hansi Flick er ved at blive sur

Det dér må man aldrig gøre!

Lurer på dansk stjerne

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby

LIVE: Sådan gik det, da Brøndby delte i Strasbourg

Bo Henriksens Mainz udsat for hærværk i Norge

‘Jeg var et kussehår for langt fremme’

Rundens hold i Superligaen – 5. runde

FC København-fan truet: Advarer alle andre

Gravesen med klar opfordring til FCK

Helt ude i kulden – Liverpool-favorit på klubjagt

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

AC Horsens stryger til tops i 1. division

Afsløring: FC Nordsjælland byder stort på profil

Stort millionbeløb på vej til Brøndby?

Handel kollapset – dansker i kæmpe skifte?

Her er landsholdets største spørgsmålstegn

Afsløring: Roslyng tæt på salg – Pálsson på vej

Godt nyt til Brøndby-fans: De viser Europa-brag

LIVE: FCM slår KuPS

Afviste bud – kan de holde på Superliga-profil?

Premier League-bomber i stort skifte?

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

‘Får du mig ikke til at sige’

Udmærket lodtrækning

FCM styrer mod Europa League

Nu vil Thomas Frank og co. sprænge banken

Skræk-optakt: Politiet er involveret

Kæmpe kontramelding: Dropper VM

‘Det er nonsens’

Landstræner grubler over Eriksens situation

Brøndby-problemer i Strasbourg

Påtager sig skylden for fejl mod FC København

Det er nøglen for Brøndby