Bundesliga

Kalles dovne makker taget til nåde

Alexander Madlung er blevet taget til nåde i Wolfsburg efter for tre uger siden at være blevet smidt på andetholdet sammen med Thomas Kahlenberg.

Mens Thomas Kahlenberg slet ikke har trænet i Wolfsburg i denne uge, har Alexander Madlung indtil i går løbet rundt med klubbens reserver. De to blev sendt på klubbens reservehold for tre uger siden med den begrundelse, at indstillingen ikke var i ordne.

Nu er Kahlenberg i England for at træne med Blackburn Rovers. Mens Alexander Madlung i går igen var at finde til træningen med Wolfsburgs Bundesliga-hold.

- Vi har haft en positivt samatale, hvor Alexander Madlung har indset, at han skal ændre sig og bringe mere for at hjælpe holdet. Og han har bedt mig så om at tage ham tilbage. Derfor har jeg besluttet at give ham den her chance, og jeg håber, at han udnytter den, siger træner Pierre Littbarski til Wolfsburgs hjemmeside.

Wolfsburgs Arne Friedrich er i øvrigt i karantæne i weekenden, når klubben møder Nürnberg. Derfor ventes den normale back og midtbanespiller Sascha Riether at spille ved siden af Simon Kjær i midterforsvaret. Benådningen af Madlung kan skyldes, at det var decideret nødvendigt for at have en backup til midterforsvaret siddende på bænken.