Bundesliga

Solbakken favorit i FC Köln

Ståle Solbakken bliver igen sat i forbindelse med et job i Bundesligaen. Det er FC Köln, der menes at have Solbakken som topkandidat til klubbens trænersæde.

FC Köln har endegyldigt sikret sig endnu en sæson i den tyske Bundesliga, efter de i weekenden vandt med 2-0 i Frankfurt. Sportsdirektør Volker Finke sad i trænersædet i den kamp og i sejren over Leverkusen i sidste uge, og til sommer skal han afløses af en mere permanent løsning.

Og får FC Köln sin vilje, bliver det FC Københavns træner Ståle Solbakken, der afløser Volker Finke i Bundesliga-klubbens trænersæde. Ifølge det tyske fodboldmagasin

Kicker

er Solbakken nemlig FC Kölns ønskekandidat, mens også Hoffenheim-træner Marco Pezzaiuoli og Basel-træner Thorsten Fink nævnes som kandidater.

Ståle Solbakkens agent Bjarne Goldbæk afviser dog overfor

Kicker

, at han allerede skulle have været i kontakt med repræsentanter fra FC Köln.

- Der er ingen kontakt, siger Goldbæk.

FCk-træneren blev nævnt som en meget hed trænerkandidat i Hamburger SV, indtil de valgte at fastansætte den midlertidige træner Michael Oenning. Solbakken tiltræder 1. januar 2012 som norsk landstræner - medmindre altså at han får et andet tilbud, så er så tillokkende, at han ikke kan sige nej.