FC Midtjylland vil undgå at blive prygelknabe i Champions League.
Efter sidste uges debut hjemme mod Atalanta, der endte med et nederlag på 0-4, handler det om at komme på tavlen og vise, at man kan være med på højeste europæiske niveau.
En lektion rigere skal FCM tirsdag aften forsøge at spille mere fejlfrit og stå kompakt mod Liverpool på Anfield.
Det fortæller FCM-træner Brian Priske før mødet med Liverpool.
– Vi skal gøre mange ting rigtigt. Vi skulle gerne have vænnet os til tempoet og den intensitet og fart, der bliver spillet med.
– Den ro med bolden, vi har i Superligaen, den har man ikke i Champions League, hvor modstanderne er bedre.
– Som individuel spiller skal du gøre dig klar til den opgave. Vi skal rent defensivt være meget kompakte og arbejde stenhårdt, siger Priske.
Læs også:FCM-back skal stoppe Mané: Jeg har nok bedre styr på ham end omvendt
Mod Atalanta spillede FCM med fire meget offensive spillere, og den centrale midtbanespiller Evander sad på bænken.
Evander havde været med i de foregående europæiske kampe mod Slavia Prag sammen med midtbanespillerne Frank Onyeka og Jens-Lys Cajuste.
Uden at afsløre for meget indikerer Priske, at det kan blive løsningen igen.
– Vi havde succes mod Ludogorets og Young Boys med den formation, vi spillede med mod Atalanta, og så spillede vi 4-3-3 mod Slavia Prag, som helt sikkert også er en mulighed mod Liverpool.
– I sidste ende handler det om vores udtryk, og det handler om energien på dagen, og vi skal lære fra Atalanta-kampen, siger FCM-træneren.
Priske forklarer, at FCM’s organisation og defensiv bliver nøglen til succes.
– Vores mindset og udtryk skal gerne være, at vi skal så langt fra eget mål som muligt. Vi skal stresse de her spillere af den kvalitet så meget, vi kan, siger han.
Læs også:Sviatchenko har nøglen til succes klar: Det bliver ekstremt vigtigt
Anfører Erik Sviatchenko har en ukuelig tro på, at midtjyderne kan gøre det.
– Vi glæder os over, at vi er her, men også over, at vi tror, vi kan gøre en forskel. Det kommer vi til at gøre, indtil kampen er slut, og så må vi tales ved.
– Vi er også i rollen som nye i Champions League, og derfor suger vi til os, og forhåbentligt kan vi gøre gavn af erfaringen, vi fik mod Atalanta, siger stopperen.
Han tænker ikke på risikoen for at ende som prygelknabe i en gruppe, der også tæller Ajax.
– Det er ikke det, vi har i underbevidstheden, at vi skal blive. Vi ved, vi er havnet i en svær gruppe, men vi gør vores bedste. Laver man personlige fejl på dette niveau, bliver man straffet. Det skal vi minimere.
– Men vi tænker ikke på, at vi kan komme til at tabe rub og stub. Skulle det ske, så evaluerer vi og kigger fremad, men lige nu er vi stolte af skulle spille en Champions League-kamp som det eneste hold i Skandinavien, pointerer anføreren.
Kampen på Anfield fløjtes i gang tirsdag klokken 21.
/ritzau/
Læs også:Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa
Læs også:Klopp før FCM-kamp: For fem år siden ville jeg besøge Midtjylland
Læs også:Pas på, FCM: Salah er endnu bedre end sin første sæson i Liverpool
LIVE
TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
FANKLUBBEN
Han er en Superliga-stjerne in spe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
