Dansk retur? Lasse Vigen får grønt lys

Ifølge hollandsk journalist har Lasse Vigen fået grønt lys til at skifte klub. Spørgsmålet er bare, hvad der skal ske?



Et halvt år tilbage af kontrakten, knap 250 spilleminutter i løbet af efteråret og et åbent transfervindue, er som regel ingredienserne til et klubskifte.

Og det kunne noget tyde på, at Lasse Vigen har fået stillet i udsigt, lyder meldingen fra Maarten Teunisse, der dækker hans klub ADO Den Haag tæt.

– Klubben har givet ham grønt lys til et skifte, hvis nogen vil have ham. Han har en høj værdi i omklædningsrummet, men mangler kampform, har deres træner sagt. De manglende minutter gør også situationen sværere i forhold til at finde en ny klub, og så vidt jeg ved, har ingen tilbudt ham en kontrakt.

I Algemeen Dagblad fremgår det, at Lasse Vigens afgang ventes annonceret. Avisen skriver det samme om Silvinho Esajas, som få dage efter Algemeen Dagblad trykkede sin historie, er blevet ophævet.

Spørgsmålet er, om det samme kan ske med Lasse Vigen.

Tipsbladet har været i kontakt med ADO Den Haags tekniske direktør, Joris Mathijsen, der ikke ønsker at kommentere danskerens situation.

Faktum er dog, at Lasse Vigen, 30 år, blot er startet én ligakamp i denne sæson og har ikke været en del af ADO Den Haag-truppen siden afslutningen på november.

I sidste sæson blev den tidligere Brøndby-spiller ellers flittigt brugt med mål og assister til følge. Nu peger det i højere grad mod en afslutning på opholdet i den hollandske klub, som huserer i landets næstbedste række.

Lasse Vigen vil særligt blive husket for sine år i Brøndby IF, hvor han fik heltestatus med sin scoring mod FC Nordsjælland, som var med til at sikre klubben sit første mesterskab i 16 år.

Midtbanemanden var også kortvarigt forbi Silkeborg IF i foråret 2023 og trænede samme sommer med i Esbjerg fB, inden han altså skrev under med ADO Den Haag.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Neestrup jagtes af storklub

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jess Thorup indlagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Chelsea – Tottenham

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Roy Keane slagter dansk stjerne