Det er efterhånden seks år siden, at Hany Mukhtar forlod Brøndby IF og Superligaen for at rykke over Atlanten og blive en del af Nashville SC i den bedste amerikanske række.
Men da den tyske kreatør i efteråret 2019 skulle overtales om skiftet, var det en lidt speciel situation. Nashville SC havde nemlig aldrig spillet en kamp på daværende tidspunkt, og først i 2020 skulle klubben blive en del af MLS.
Alligevel lykkedes det mandskabet at overtale Hany Mukhtar om at komme til klubben, som han stadig er en del af, og den beslutning tænker han tilbage på i podcasten VAMOS.
– Det var mærkeligt i starten. I Europa er alle holdene meget etablerede, så hvis der er interesse fra et hold, kommer de til en og ser en som en tilføjelse til et etableret hold. Man kan undersøge deres historik, og hvordan de spiller, og om man passer ind. Det var meget usikkert, da Nashville henvendte sig til mig i 2019. De havde en plan om at blive MLS-hold det efterfølgende år.
– Sportsdirektøren fortalte mig sin vision om, at jeg skulle være klubbens ansigt udadtil, og det var unikt og specielt, fordi i Europa er man oftest “bare” en tilføjelse til et hold. Man hører ikke så ofte, at man er the guy, og at holdet bygges op om en.
– Men de overbeviste mig på en god og klog måde, for jeg var 25 år og på toppen af min karriere, og jeg havde andre muligheder. Men jeg synes her seks år senere, at det var mit livs bedste beslutning, siger Hany Mukhtar i podcasten.

Skifter måske landshold
Hany Mukhtar, der i dag er 30 år, står noteret for hele 209 kampe, 94 mål og 56 assister og har i hele sin tid i MLS været en af ligaens største profiler.
Med de mange år i USA arbejder tyskeren også på at skifte landshold, så han kan repræsentere USA på landsholdsplan.
– Vi arbejder på det. Lad os se, siger han i podcasten med et stort smil.
Hany Mukhtar kan få statsborgerskab i USA i foråret 2026 – lige inden der afvikles VM i USA, Mexico og Canada til sommer.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
Oddset styrtdykker
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland