Fremad Amager har de seneste mange uger været ramt af den ene skandalesag efter den anden.
Tipsbladet har afdækket samtlige afkroge af stormvejret i Fremad Amager, som begyndte med, at klubben gennem flere år har haft en lang række udeståender til et hav af kreditorer – herunder klubber, agenter og tidligere ansatte.
Fremad Amager erklærede sig på den baggrund insolvent efter en konkret sag i Fogedretten, som Tipsbladet kunne afsløre. Det fik den konsekvens, at man mistede retten til at skrive nye kontrakter, og det gælder for så vidt stadig.
Nu kan det hele så ende i tvangsnedrykning, da Tipsbladet har set dokumentation for, at en kreditor har indsendt en konkursbegæring på vegne af et udestående. Vi er bekendt med beløbets størrelse, men kan af hensyn til vores kilder ikke oplyse det. Indstillingen til konkursbegæring er sket gennem et eksternt firma, der varetager kreditors interesser herfra.
– Processen vil være, at skyldneren bliver indkaldt til et møde i Skifteretten. Hvis kravet er klart, og det ikke kan betales, så vil der som udgangspunkt blive afsagt et konkursdekret, siger konkursadvokat Morten Bjerregaard fra Bjerregaard Advokatfirma til Tipsbladet.
Udebliver Fremad Amager fra det kommende møde i Skifteretten, som de har gjort flere gange før ved møder i Fogedretten, kan der i udgangspunktet stadig afsiges konkursdekret – dog er der nogle forbehold i det tilfælde.
De kan også bare dukke op i Skifteretten med pengene, men sker det ikke, og Skifteretten afsiger konkursdekret, vil det få alvorlige konsekvenser for Fremad Amager.
– Hvis skifteretten afsiger konkursdekret over en under DBU hørende klub, rykkes den af konkursdekretet omfattede klubs 1. seniorhold 2 rækker ned i forhold til den placering, som ville have været resultatet, hvis man så bort fra virkningen af denne § 33.4 og andre ekstraordinære rokeringer, fremgår det af DBU's love.
Det vil altså sige, hvis der blev afsagt konkursdekret i dag, at Fremad Amager rykker ned i Danmarksserien. Konkursdekrettet vil også få yderligere konsekvenser, da klubbens 1. hold suspenderes med omgående virkning.
Det betyder, at Fremad Amager vil blive taberdømt 0-3 i den resterende del af sæsonen og modstanderholdet tildeles tre point. Resultaterne før konkursdekretets afsigelse fastholdes. Derudover bortfalder Fremad Amagers kontraktfodboldtilladelse i et år med start fra udgangen af det kalenderår, som konkursdekretet blev afsagt i, fremgår det af DBU's love.
Udover de sportslige konsekvenser for Fremad Amager, så vil skyldneren – i det her tilfælde ejer Lars Hein – heller ikke have råderet over sine ejendele i Fremad Amager. En kurator vil varetage konkursboet, hvis der bliver afsagt konkursdekret, og have kreditorernes interesser for øje.
Det er ikke kun udenfor kridtstregerne, at uroen hersker i Fremad Amager. Spillertruppen er i oprør, da de er stærkt utilfredse med cheftræner Carit Falch, som Tipsbladet som de første kunne fortælle om for knap tre uger siden.
Tipsbladet forsøger at indhente en kommentar fra Lars Hein, ejer af Fremad Amager.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
MEDIE
22 millioner kroner!
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG