Indgiver konkursbegæring af Fremad Amager

Ifølge Tipsbladets oplysninger har en kreditor indgivet en konkursbegæring af Fremad Amager.



Fremad Amager har de seneste mange uger været ramt af den ene skandalesag efter den anden.

Tipsbladet har afdækket samtlige afkroge af stormvejret i Fremad Amager, som begyndte med, at klubben gennem flere år har haft en lang række udeståender til et hav af kreditorer – herunder klubber, agenter og tidligere ansatte.

Fremad Amager erklærede sig på den baggrund insolvent efter en konkret sag i Fogedretten, som Tipsbladet kunne afsløre. Det fik den konsekvens, at man mistede retten til at skrive nye kontrakter, og det gælder for så vidt stadig.

Nu kan det hele så ende i tvangsnedrykning, da Tipsbladet har set dokumentation for, at en kreditor har indsendt en konkursbegæring på vegne af et udestående. Vi er bekendt med beløbets størrelse, men kan af hensyn til vores kilder ikke oplyse det. Indstillingen til konkursbegæring er sket gennem et eksternt firma, der varetager kreditors interesser herfra.

– Processen vil være, at skyldneren bliver indkaldt til et møde i Skifteretten. Hvis kravet er klart, og det ikke kan betales, så vil der som udgangspunkt blive afsagt et konkursdekret, siger konkursadvokat Morten Bjerregaard fra Bjerregaard Advokatfirma til Tipsbladet.

Udebliver Fremad Amager fra det kommende møde i Skifteretten, som de har gjort flere gange før ved møder i Fogedretten, kan der i udgangspunktet stadig afsiges konkursdekret – dog er der nogle forbehold i det tilfælde.

De kan også bare dukke op i Skifteretten med pengene, men sker det ikke, og Skifteretten afsiger konkursdekret, vil det få alvorlige konsekvenser for Fremad Amager.

– Hvis skifteretten afsiger konkursdekret over en under DBU hørende klub, rykkes den af konkursdekretet omfattede klubs 1. seniorhold 2 rækker ned i forhold til den placering, som ville have været resultatet, hvis man så bort fra virkningen af denne § 33.4 og andre ekstraordinære rokeringer, fremgår det af DBU's love.

Det vil altså sige, hvis der blev afsagt konkursdekret i dag, at Fremad Amager rykker ned i Danmarksserien. Konkursdekrettet vil også få yderligere konsekvenser, da klubbens 1. hold suspenderes med omgående virkning.

Det betyder, at Fremad Amager vil blive taberdømt 0-3 i den resterende del af sæsonen og modstanderholdet tildeles tre point. Resultaterne før konkursdekretets afsigelse fastholdes. Derudover bortfalder Fremad Amagers kontraktfodboldtilladelse i et år med start fra udgangen af det kalenderår, som konkursdekretet blev afsagt i, fremgår det af DBU's love.

Udover de sportslige konsekvenser for Fremad Amager, så vil skyldneren – i det her tilfælde ejer Lars Hein – heller ikke have råderet over sine ejendele i Fremad Amager. En kurator vil varetage konkursboet, hvis der bliver afsagt konkursdekret, og have kreditorernes interesser for øje.

Det er ikke kun udenfor kridtstregerne, at uroen hersker i Fremad Amager. Spillertruppen er i oprør, da de er stærkt utilfredse med cheftræner Carit Falch, som Tipsbladet som de første kunne fortælle om for knap tre uger siden.

Tipsbladet forsøger at indhente en kommentar fra Lars Hein, ejer af Fremad Amager.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

José Mourinho klarmelder dansker



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Chido Obi var ustyrlig

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Benfica – Real Madrid

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’