Fremad Amager har de seneste mange uger været ramt af den ene skandalesag efter den anden.
Tipsbladet har afdækket samtlige afkroge af stormvejret i Fremad Amager, som begyndte med, at klubben gennem flere år har haft en lang række udeståender til et hav af kreditorer – herunder klubber, agenter og tidligere ansatte.
Fremad Amager erklærede sig på den baggrund insolvent efter en konkret sag i Fogedretten, som Tipsbladet kunne afsløre. Det fik den konsekvens, at man mistede retten til at skrive nye kontrakter, og det gælder for så vidt stadig.
Nu kan det hele så ende i tvangsnedrykning, da Tipsbladet har set dokumentation for, at en kreditor har indsendt en konkursbegæring på vegne af et udestående. Vi er bekendt med beløbets størrelse, men kan af hensyn til vores kilder ikke oplyse det. Indstillingen til konkursbegæring er sket gennem et eksternt firma, der varetager kreditors interesser herfra.
– Processen vil være, at skyldneren bliver indkaldt til et møde i Skifteretten. Hvis kravet er klart, og det ikke kan betales, så vil der som udgangspunkt blive afsagt et konkursdekret, siger konkursadvokat Morten Bjerregaard fra Bjerregaard Advokatfirma til Tipsbladet.
Udebliver Fremad Amager fra det kommende møde i Skifteretten, som de har gjort flere gange før ved møder i Fogedretten, kan der i udgangspunktet stadig afsiges konkursdekret – dog er der nogle forbehold i det tilfælde.
De kan også bare dukke op i Skifteretten med pengene, men sker det ikke, og Skifteretten afsiger konkursdekret, vil det få alvorlige konsekvenser for Fremad Amager.
– Hvis skifteretten afsiger konkursdekret over en under DBU hørende klub, rykkes den af konkursdekretet omfattede klubs 1. seniorhold 2 rækker ned i forhold til den placering, som ville have været resultatet, hvis man så bort fra virkningen af denne § 33.4 og andre ekstraordinære rokeringer, fremgår det af DBU's love.
Det vil altså sige, hvis der blev afsagt konkursdekret i dag, at Fremad Amager rykker ned i Danmarksserien. Konkursdekrettet vil også få yderligere konsekvenser, da klubbens 1. hold suspenderes med omgående virkning.
Det betyder, at Fremad Amager vil blive taberdømt 0-3 i den resterende del af sæsonen og modstanderholdet tildeles tre point. Resultaterne før konkursdekretets afsigelse fastholdes. Derudover bortfalder Fremad Amagers kontraktfodboldtilladelse i et år med start fra udgangen af det kalenderår, som konkursdekretet blev afsagt i, fremgår det af DBU's love.
Udover de sportslige konsekvenser for Fremad Amager, så vil skyldneren – i det her tilfælde ejer Lars Hein – heller ikke have råderet over sine ejendele i Fremad Amager. En kurator vil varetage konkursboet, hvis der bliver afsagt konkursdekret, og have kreditorernes interesser for øje.
Det er ikke kun udenfor kridtstregerne, at uroen hersker i Fremad Amager. Spillertruppen er i oprør, da de er stærkt utilfredse med cheftræner Carit Falch, som Tipsbladet som de første kunne fortælle om for knap tre uger siden.
Tipsbladet forsøger at indhente en kommentar fra Lars Hein, ejer af Fremad Amager.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
José Mourinho klarmelder dansker
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
EKSKLUSIVT
Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW