Fremad Amager har de seneste mange uger været ramt af den ene skandalesag efter den anden.
Tipsbladet har afdækket samtlige afkroge af stormvejret i Fremad Amager, som begyndte med, at klubben gennem flere år har haft en lang række udeståender til et hav af kreditorer – herunder klubber, agenter og tidligere ansatte.
Fremad Amager erklærede sig på den baggrund insolvent efter en konkret sag i Fogedretten, som Tipsbladet kunne afsløre. Det fik den konsekvens, at man mistede retten til at skrive nye kontrakter, og det gælder for så vidt stadig.
Nu kan det hele så ende i tvangsnedrykning, da Tipsbladet har set dokumentation for, at en kreditor har indsendt en konkursbegæring på vegne af et udestående. Vi er bekendt med beløbets størrelse, men kan af hensyn til vores kilder ikke oplyse det. Indstillingen til konkursbegæring er sket gennem et eksternt firma, der varetager kreditors interesser herfra.
– Processen vil være, at skyldneren bliver indkaldt til et møde i Skifteretten. Hvis kravet er klart, og det ikke kan betales, så vil der som udgangspunkt blive afsagt et konkursdekret, siger konkursadvokat Morten Bjerregaard fra Bjerregaard Advokatfirma til Tipsbladet.
Udebliver Fremad Amager fra det kommende møde i Skifteretten, som de har gjort flere gange før ved møder i Fogedretten, kan der i udgangspunktet stadig afsiges konkursdekret – dog er der nogle forbehold i det tilfælde.
De kan også bare dukke op i Skifteretten med pengene, men sker det ikke, og Skifteretten afsiger konkursdekret, vil det få alvorlige konsekvenser for Fremad Amager.
– Hvis skifteretten afsiger konkursdekret over en under DBU hørende klub, rykkes den af konkursdekretet omfattede klubs 1. seniorhold 2 rækker ned i forhold til den placering, som ville have været resultatet, hvis man så bort fra virkningen af denne § 33.4 og andre ekstraordinære rokeringer, fremgår det af DBU's love.
Det vil altså sige, hvis der blev afsagt konkursdekret i dag, at Fremad Amager rykker ned i Danmarksserien. Konkursdekrettet vil også få yderligere konsekvenser, da klubbens 1. hold suspenderes med omgående virkning.
Det betyder, at Fremad Amager vil blive taberdømt 0-3 i den resterende del af sæsonen og modstanderholdet tildeles tre point. Resultaterne før konkursdekretets afsigelse fastholdes. Derudover bortfalder Fremad Amagers kontraktfodboldtilladelse i et år med start fra udgangen af det kalenderår, som konkursdekretet blev afsagt i, fremgår det af DBU's love.
Udover de sportslige konsekvenser for Fremad Amager, så vil skyldneren – i det her tilfælde ejer Lars Hein – heller ikke have råderet over sine ejendele i Fremad Amager. En kurator vil varetage konkursboet, hvis der bliver afsagt konkursdekret, og have kreditorernes interesser for øje.
Det er ikke kun udenfor kridtstregerne, at uroen hersker i Fremad Amager. Spillertruppen er i oprør, da de er stærkt utilfredse med cheftræner Carit Falch, som Tipsbladet som de første kunne fortælle om for knap tre uger siden.
Tipsbladet forsøger at indhente en kommentar fra Lars Hein, ejer af Fremad Amager.
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
HELT VILDT