Fremad Amager har de seneste mange uger været ramt af den ene skandalesag efter den anden.
Tipsbladet har afdækket samtlige afkroge af stormvejret i Fremad Amager, som begyndte med, at klubben gennem flere år har haft en lang række udeståender til et hav af kreditorer – herunder klubber, agenter og tidligere ansatte.
Fremad Amager erklærede sig på den baggrund insolvent efter en konkret sag i Fogedretten, som Tipsbladet kunne afsløre. Det fik den konsekvens, at man mistede retten til at skrive nye kontrakter, og det gælder for så vidt stadig.
Nu kan det hele så ende i tvangsnedrykning, da Tipsbladet har set dokumentation for, at en kreditor har indsendt en konkursbegæring på vegne af et udestående. Vi er bekendt med beløbets størrelse, men kan af hensyn til vores kilder ikke oplyse det. Indstillingen til konkursbegæring er sket gennem et eksternt firma, der varetager kreditors interesser herfra.
– Processen vil være, at skyldneren bliver indkaldt til et møde i Skifteretten. Hvis kravet er klart, og det ikke kan betales, så vil der som udgangspunkt blive afsagt et konkursdekret, siger konkursadvokat Morten Bjerregaard fra Bjerregaard Advokatfirma til Tipsbladet.
Udebliver Fremad Amager fra det kommende møde i Skifteretten, som de har gjort flere gange før ved møder i Fogedretten, kan der i udgangspunktet stadig afsiges konkursdekret – dog er der nogle forbehold i det tilfælde.
De kan også bare dukke op i Skifteretten med pengene, men sker det ikke, og Skifteretten afsiger konkursdekret, vil det få alvorlige konsekvenser for Fremad Amager.
– Hvis skifteretten afsiger konkursdekret over en under DBU hørende klub, rykkes den af konkursdekretet omfattede klubs 1. seniorhold 2 rækker ned i forhold til den placering, som ville have været resultatet, hvis man så bort fra virkningen af denne § 33.4 og andre ekstraordinære rokeringer, fremgår det af DBU's love.
Det vil altså sige, hvis der blev afsagt konkursdekret i dag, at Fremad Amager rykker ned i Danmarksserien. Konkursdekrettet vil også få yderligere konsekvenser, da klubbens 1. hold suspenderes med omgående virkning.
Det betyder, at Fremad Amager vil blive taberdømt 0-3 i den resterende del af sæsonen og modstanderholdet tildeles tre point. Resultaterne før konkursdekretets afsigelse fastholdes. Derudover bortfalder Fremad Amagers kontraktfodboldtilladelse i et år med start fra udgangen af det kalenderår, som konkursdekretet blev afsagt i, fremgår det af DBU's love.
Udover de sportslige konsekvenser for Fremad Amager, så vil skyldneren – i det her tilfælde ejer Lars Hein – heller ikke have råderet over sine ejendele i Fremad Amager. En kurator vil varetage konkursboet, hvis der bliver afsagt konkursdekret, og have kreditorernes interesser for øje.
Det er ikke kun udenfor kridtstregerne, at uroen hersker i Fremad Amager. Spillertruppen er i oprør, da de er stærkt utilfredse med cheftræner Carit Falch, som Tipsbladet som de første kunne fortælle om for knap tre uger siden.
Tipsbladet forsøger at indhente en kommentar fra Lars Hein, ejer af Fremad Amager.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
Tv-vært stopper på Viaplay
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’