,

– Jeg har den dybeste respekt for Brøndby

En kisteglad Mathias Greve glæder sig til Top 6-slutspil og understreger, han intet har mod eksklubben Brøndby, der solgte ham til Randers sidste sommer.



RANDERS (Tipsbladet): Smilet var ikke til at smøre af Mathias Greve, der mandag aften scorede det sidste og forløsende mål for Randers FC i 4-2-sejren over Brøndby IF.

Matematisk sikring af Top 6, udsigten til fest med holdkammeraterne og et par fridage og en vild anden halvleg mod Brøndby må også have været opskriften på at skabe godt humør, og Greve jublede som en besat, da han fik 4-2-målet i kassen via indersiden af stolpen.

– Det var bare en forløsende følelse. Det handlede ikke om modstanderen eller noget som helst. Det handlede om, at vi har kæmpet for Top 6 hele foråret. Og da jeg scorer det mål, ved jeg, vi er i Top 6. Det var kun det, det handlede om, siger Mathias Greve.

– Og så havde jeg fået skudt lidt i skoene, at min jubelscene her senest mod AGF var virkelig sløj. Så jeg prøvede at give lidt mere af mig selv. Og ja, det var bare forløsende. Jeg synes jo, at jubelscener skal jo gerne afspejle en følelse, og det var den følelse, jeg havde i kroppen lige da jeg scorede. Så det var bare et resultat af det.

Så det er ikke fordi, at der var en bagtanke med det?

– Nej, overhovedet ikke på nogen måde. Jeg havde jublet uanset, hvem jeg havde spillet imod, så det var ikke noget med det. Jeg har den dybeste respekt for Brøndby, så der var slet ikke noget rettet i den retning overhovedet.

Greves cheftræner Rasmus Bertelsen erkendte, at det havde givet nogen sommerfugle i maven, da Randers i en halvskidt kamp spillede uafgjort i Lyngby, og lettelsen var til at mærke hos Greve, holdkammeraterne og de ansatte i Randers FC, da man havde sikret turen i Top 6.

– Det er klart, at det var en forløsning for os. Det er noget, vi har kæmpet for i lang tid nu, og har set det være rigtig tæt på, men alligevel blevet udfordret lidt her i foråret. Mange har måske dømt os lidt ude, og vi vidste godt, at vi havde et lidt svært program, men nu fik vi stået imod, så det var mere den der forløsende følelse, jeg synes, der ramte os i dag, siger Mathias Greve, der havde bidt mærke i, at TV2’s eksperter og adskillige andre i medielandskabet havde udpeget Randers som en oplagt kandidat til at skuffe i Top 6-jagten og i foråret.

Læs også om spillerbudgetterne i Superligaen, hvor Randers er i middelklassen

– Det er sindssygt dejligt at modbevise, for vi har hele tiden internt følt, at vi har kvaliteten og holdet til at komme i top 6 her og nu. Vi har mange spillere, som måske peaker på nuværende tidspunkt, der er en god blanding af rigtig mange erfarne spillere, og så de her lidt mere X-faktor, hurtige spillere, eksemplificeret med vores to angribere oppe foran, som er kæmpestore talenter, som ser ud til at have lært at indgå i de holdtaktiske ting, siger Mathias Greve.

Randers FC tager, som cheftræner Bertelsen sagde det efter kampen, reelt hul på Top 6 med en kamp mod topholdet FC Midtjylland i Herning på søndag, et hold der i ekstrem grad har krammet på Randers.

Læs også Tipsbladets Dom fra kampen og læs Tipsbladets kommentar om det tidspres, Brøndby nu er under med et hold gearet til guldkamp, der er ved at misse Top 6.





Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge



TOPNYHED

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne


PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing



Silkeborg er i pokalfinalen

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen



HELT VILDT

Medier og stjerner slagter ‘vanvittig’ dommer


Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste



EKSKLUSIVT

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’


Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis

Jagter Liverpool-reserve – koster 350 mio. kroner

FCK-boss: Ole fra Frederiksberg hjælper måske ikke


HELT VILDT

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år


Stort guld-boost: FCM-profil tilbage på banen

Officielt: Går på rov i AC Horsens

Nørgaard spår: Han vil tage ligaen med storm

Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’ 



Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Her er FC Københavns nye U19-træner

Peter Schmeichel boykotter dansk medie

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

‘Hold kæft, hvor er du dårlig!’

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse


TOPNYHED

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!


Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt