I løbet af den seneste uge har vi udgivet en serie af artikler som kulminationen på mere end et halvt års efterforskning. Vi har afsløret svindlere og fortalt ofres historier. Men hvis det ikke havde været for en tilfældighed, var det aldrig blevet til noget.
“Sikke et knaldtilbud,” skrev TV3 Sport-journalisten David Kroner sarkastisk på Twitter i sommer. Han vedhæftede et billede af et Facebook-opslag fra Ishøj IF og undrede sig over, at man kunne få en chance for at blive spottet af scouts fra Antalyaspor – hvis man bare betalte 100 euro.
Den undrede vi os også over, så vi undersøgte de nærmere omstændigheder. Det viste sig, at Antalyaspor ikke ville sende nogen scouts til Danmark, men at en mand ved navn Berkant Karlidag, der havde et løst samarbejde med klubben, ville komme herop.
Karlidag står i spidsen for et firma, der rejser rundt i Europa og afholder en slags åbne træninger, og som inviterer talentfulde – og, skulle det vise sig, knap så talentfulde – spillere på fodboldcamps i Tyrkiet. Mod betaling af 1.000 euro, plus transport.
Det stod også allerede klart i sommeren 2020, at Karlidag og co. havde været i Danmark otte år tidligere, men vi kunne ikke finde nogen kilder, der kunne fortælle om deres oplevelser. Så researchen strandede.
Sikke et knaldtilbud! Betal 100 Euro og få chancen for at blive opdaget af agenter og scouts…
— David Kroner (@KronAir) June 14, 2020
[Kilde: Ishøj IFs Facebook] pic.twitter.com/QBJSlVFzsm
“Værre end den anden”
Det var først i september, gennembruddet kom.
Vi var faldet over en tyrkisk blog, der beskyldte Karlidag for at være en fusker, og bloggen linkede til en artikel i en tyrkisk avis. Vi havde i et par uger forsøgt at få fat i journalisten bag, men han talte ikke engelsk. Så i stedet fik han en bekendt i Danmark til at ringe til Tipsbladet.
Han kendte selv til Berkant Karlidag og lige så væsentligt: personer, som følte sig snydt af ham. “Men”, tilføjede kilden. “Hvis du vil skrive om nogen, der ‘hustler’ unge spillere, har jeg et navn til dig. Han er værre end den anden.”
Dét navn var Suat Sari, og historien om ham kan du læse her.
Med én samtale havde vi både fået hul på en historie, som var gået i hårdknude, og var blevet tippet om en ny.
Selv om historierne på mange måder var forskellige, handlede de dybest set som det samme: udnyttelse af unge fodboldspillere og deres drømme.
En stemme
Således begyndte konturerne til en artikelserie at tegne sig. Det, der skulle være centralt i historierne, var den omfattende økonomiske vinding ved at føre andre bag lyset. Problemet er vidt forgrenet i fodboldens verden og udgør i dag en industri i sig selv.
Ofrene er som regel blandt sportens svageste: unge, dem i periferien af det professionelle system, nogle gange fattige eller ressourcesvage.
Hvis en topspiller eller en stor klub bliver svindlet, skal der nok stå nogen klar til at hjælpe dem og undersøge sagen. Den luksus har de fleste af dem, vi har talt med, ikke. Når de taler, bliver det ikke blæst ud i en medie-megafon.
Hele artikelseriens eksistensberettigelse har derfor været at give en stemme til dem, som ingen har
LÆS HISTORIEN OM BERKANT KARLIDAG HER.
Åbenhed
I arbejdet med artiklerne har vi talt med mellem 50 og 60 forskellige kilder og bladret gennem et væld af retsdokumenter, uddrag af beskedsamtaler og Facebook-opslag.
Nogle af kilderne står frem med navn, andre ønsker at være anonyme. Vi fremsætter ingen påstande, som kun er baseret på anonyme kilder. Enten står en kilde ved sine anklager, eller så har Tipsbladet fået bekræftet oplysningerne ved en navngiven kilde eller ved hjælp af skriftlig dokumentation. Ofte begge dele.
Ingen kilder har kontaktet Tipsbladet på eget initiativ for at anklage andre for noget. Den første kontakt er i alle tilfælde opstået på vores initiativ.
Tilbage er der kun at svare på et oplagt spørgsmål: Hvorfor fortælle vores læsere alt dette? Det er simpelt: For at stå på mål for en åbenhed, som ofrene i vores historier ikke fik.
– – –
Denne artikel er en del af Tipsbladets artikelserie om udnyttelse af unge fodboldspillere. Har du et tip eller et input til flere historier, er du velkommen til at skrive til journalist Anders Dehn på [email protected]. Naturligvis fuldt fortroligt.
LIVE
Superliga-LIVE: Stortalent får chancen fra start
NYHEDER
Randers satte Brøndby på plads
Byskov: Derfor forlod jeg FC Midtjylland
NYHEDER
Danskerklub henter Jamie Vardy
‘Horribelt – hvorfor købte I ikke ham, AGF!?’
NYHEDER
Rajovic om Mads Bech: Vi har talt ud
MEDIE
Ville spille gratis – comebacktransfer ødelagt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
‘NK’ afslører sms fra Mourinho: ‘Hvad foregår der’
EKSPERT
Revser Superliga-dommerne – kræver handling
TIPSBLADETS DOM
Vildt, AGF! – Er det årets transfer i Superligaen?
NYHEDER
– Brøndby blev savet midt over, men…
NYHEDER
Bruun: Tror ikke de kommer i top 6
LIVE
Transfer-LIVE: SL-klub offentliggør ny spiller
NYHEDER
Barcelona kører Valencia over
NYHEDER
Er han Infantinos afløser? ‘Et godt bud’
NYHEDER
OB får tæsk af FC København
MEDIE
‘AC’ trækker overskrifter efter droppet transfer
NYHEDER
Fælder dom over Højlund efter stor nedtur
NYHEDER
Sønderjyske taber stort til Horsens
NYHEDER
Rajovic om FCM-transfer: Vidste det ikke
TRANSFER
Medie sår tvivl om BIF-komets vilde FCK-afsløring
FANKLUBBEN Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution
NYHEDER
Froholdt deler nyt efter skrækskade
EKSPERT
Langer ud efter AGF’er: ‘Sorry to say’
HELT VILDT
Franculino får kongeløn i Trabzonspor
MEDIE
Floppede i FCK – nægter at forlade storklub
Dommerekspert tordner: “Uværdigt Superliga-niveau”
NYHEDER
Højlund bekræfter interesse fra storklub
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Rådgivet af flere SL-kendinge i sensationsskifte
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Poulsen dybt uenig med Gravesen
INTERVIEW
